Şugariyet Ödülleri 2019

img

LGBTİ+ Hareketimiz yıllardır heteroseksizim, cisseksizm, patriyarka ve bilumum ayrımcılıklarla canhıraş şekilde mücadele ederken gullümlerle madiliklerle güldü, eğlendi, dokundurdu, taşladı, eleştirdi, carladı, kimi zaman da kırdı devirdi. Madiliklerimiz genellikle dışarı dönük olsa da çoğu zaman birbirimizi de gayet keskin dillerle eleştirdik. Fakat artık yavaştan fark ediyoruz ki, bütün bu madiliklerin içinde bazen birbirimizi fazla yorduk. O kadar ki, örgütlerdeki insanların sayısı biz çok fark etmeden azaldı. Bazen, sadece eleştirinin bu kadar ön planda olması mücadele gücümüzden götürmeye başladı. 

Hormonlu domatesler fırlattık diye kolumuz yorulmadı ama birbirimizin emeklerini görüp takdir etmeye bir o kadar zaman ayıramadık. Seneler boyu pek çok arkadaşımız, yoldaşımız belki bu yüzden emeklerinin yeterince görülmediği ve takdir edilmediği için alındı, aramızdan uzaklaştı.

Biz bu yüzden artık birbirimizi madiliklerle yermekten arta kalan zamanlarımızda, durup biraz da birbirimizin emeklerini görüp takdir etmeye zaman ayırmak istiyoruz. Aslında çevremizde o kadar çok başarı ve -biraz daha üzerinde durup düşünsek- o kadar çok güçlendirici hikaye var ki, her türlü sömürü sisteminin üstümüze üstümüze gelip durmasından bu hikayeleri durup dinlemeye vakit bulamadığımızı fark ediyoruz.

Türkiye’de LGBTİ+ görünürlüğü son zamanlarda arttı belki, daha bir çoklaştık gibi görünüyoruz ama, yine de aslında özel zamanlarını derneklere veren, profesyonel hayatını LGBTİ+ derneklerin curcunasında geçirme fedakarlığını gösteren bir avuç insanız. Gerçekten dayanışabilmek ve birbirimizi güçlendirmek için sanki birbirimize biraz da duygusal emek de sarf etmemiz gerekiyor. 

Birbirimize, hikayelerimize, bireysel ve örgütlü başarılarımıza gelin daha yakından bakalım. Birbirimizi eleştirmeye devam edelim ama yeri geldiğinde biraz da övmekten bu kadar çekinmeyelim.

SPoD olarak birbirimize bu zamanı ayırmak için ileride gelenekselleşeceğini umduğumuz, bizden başlayan ve bize dönen bir ödül gecesi düzenlemeye karar verdik. LGBTİ+ hareketine ister örgütlü ister bireysel katkılarda bulunmuş olsun, pek çoklarına cesaret ve güç veren, yeri geldiğinde rol modeli olan, yeni fikirleri savunarak yol açan, yılmadan tutarlı devamlı çalışmalarda bulunan kişi ve kurumların hareketimize katkılarını daha görünür kılmak için ara ara pek çoklarımızın aklına gelen ama bir türlü hayata geçememiş bu pek de yeni olmayan fikir için artık hareket geçmek istiyoruz.

Kategoriler neler?

LGBTİ+ Görünürlük Ödülü
Yılın But Gullümlüsü
En Yaratıcı Etkinlik
Yılın Sanat Güneşi
Yılın İlham Perisi
Lubunya Özel Ödülü
Jüri Özel Ödülü

Süreç nasıl işleyecek?

Öncelikle LGBTİ+ hareketine bugüne kadar önemli katkılarda bulunmuş, bulunmaktan da biz yıldırmaya çalışsak da zaten usanmayacak aktivistlerden oluşan bir jüri topluyoruz. Bu jüride elbette olması gereken pek çok insan -sayı kısıtı sebebiyle- ilk aşamada olamayacak, bu konuda affınıza sığınacağız.

Kategorilere uygun adaylar jüri tarafından belirlenecek ve Hormonlu Domates Ödülleri’nde olduğu gibi internet oylamasına sunulacak. 21 Eylül 2019 tarihinde bir araya geleceğimiz gullümlü bir gecede, ödüller kazananlara takdim edilecek. Aday önerilerinizi formu doldurarak bize iletirseniz, jüri tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Adayları açıklamada son karar jürinin olacak ve kazanını belirlerken de jürinin oylarının da ek bir ağırlığı olmasının olumlu olacağını düşündük. 

Şugariyet Ödülleri 2019 Jürisi

Aylime Aslı Demir

Gizem Derin

Hatice Amazon

Jilet Sebahat

Koray Başar

Melike Arzu Şakiroğlu

Sedef Çakmak

 

Öyleyse ödül gecemizde görüşmek üzere!

Şugariyet Ödülleri 2019, FNF Türkiye Temsilciliği’nin desteğiyle gerçekleştirilmektedir.