Pazar Sohbetleri Yeni Moderatör Eğitimleri Başlıyor!

img

SPoD olarak, 3 Temmuz 2016 tarihinden bu yana, pazar günleri gönüllü moderatörlerimizin desteğiyle LGBTİ+’ların romantik ve kişiler arası ilişkilerini, aileyle olan sürecini, korku ve fedakarlıklarını, kendini kabul ve var olma mücadelesini, dayanışma ve şiddet hikayelerini, mutlu sonlarını paylaştığı grup toplantıları düzenlemekteyiz. “Pazar Sohbetleri” olarak adlandırılan bu toplantılar için aramıza yeni katılacak kolaylaştırıcı moderatörlerin eğitimlerinin başlayacağını bildirmekten mutluluk duyarız!

Ne yapıyoruz? Nerede, ne zaman yapıyoruz?

Pazar Sohbetleri; açılma, cinsel yönelim, aile ile ilişkiler, romantik ve sosyal ilişkilerde yaşanılan zorluklar dahil LGBTİ+ camiasını etkileyen ve insana dair her konunun tartışıldığı; film gösterimleri, oyun ve drama faaliyetlerinin yapıldığı oturumlardan oluşmaktadır. Pazar Sohbetleri toplantılarında aktarılan deneyim/bilgi akışı ve oluşan grup içi destek ile LGBTİ+’ların kendi cinsiyet kimliklerini ve cinsel yönelimlerini saklamadan güvenli bir ortamda bir arada olmalarına imkan sağlanmaktadır.

Pazar Sohbetleri moderatörleri, dönüşümlü olarak her pazar günü saat14.30-16.30 saatleri arasında, SPoD’un yeni ofisinde oturumları gerçekleştirmektedir.

Başvuru koşulları neler? Nasıl başvurabilirsiniz?

Kolaylaştırıcı moderatör olmak için eğitimlere başvuracakların öncelikle; insan hakları konusunda yeterli hassasiyetlere sahip, LGBTİ+’ların yaşadığı sorunlar ve hak savunuculuğu çerçevesinde bilgisi olan,  ön yargılarını bir kenara bırakmış, iletişim becerileri güçlü, takım çalışmasına yatkın, etik değerlere ve kişisel sınırlara saygı duyan ve gizliliğe önem veren bireyler olmasını bekliyoruz. Grup çalışmaları düzenli katılım gerektirdiğinden hem ekibe hem de katılımcılara karşı sorumluluklarının bilincinde olarak en az 6 ay bu çalışmaları yürütmeyi taahhüt edebilecek kişilerin başvurmasını rica ediyoruz. Katılımcılar, İstanbul’da yaşayanlar arasından seçilecektir. Başvurularda LGBTİ+’lara öncelik tanınacaktır. 

Eğer siz de kolaylaştırıcı moderatör olmak istiyorsanız motivasyon mektubunuzu 18 Mayıs 2018 saat 18.00’a kadar doldurarak elif@spod.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Motivasyon mektubunda aşağıda bulunan sorulara yanıt vermenizi bekliyoruz.

  • Kişisel bilgiler (Adınız soyadınız, eğitim durumunuz, iletişim bilgileriniz nedir?)
  • Moderatör olmak için hangi özelliklerinizin uygun olduğunu düşünüyorsunuz? 
  • LGBTİ+ camiası ile ilişkinizi/ilişkilerinizi nasıl tanımlarsınız? 
  • Sivil toplum kuruluşu ya da herhangi bir öğrenci kulübü/topluluğunda yer alma veya savunuculuk deneyimleriniz var mı? Varsa ne tür çalışmalar yaptınız/yapıyorsunuz?

Olumlu ya da olumsuz tüm başvurulara 31 Mayıs 2018 tarihine kadar geri dönüş yapılacak ve olumlu dönüş alan kişiler yüz yüze mülakat için ofise davet edilecektir. Yüz yüze mülakat sonrası seçilen kişilerin moderatör eğitimine tam katılım göstermesi zorunludur.

Sevgi ve dayanışmayla.