Esra Ateş Davasına Müdahillik Talebimiz Reddedildi

img

25 Ağustos 2018 tarihinde Beyoğlu'nda öldürülen trans kadın Esra Ateş'in katilinin yargılandığı davanın 2. duruşması görüldü. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya müşteki avukatının yanında derneğimizin hukuki danışmanı Av. Hatice Demir de katıldı.

Avukatımız, derneğimizin davaya müdahil olma talebini önceki celse iletmişti. Bu celse de suçun nefret saikiyle işlendiği, br nefret suçu olduğu ve AGİT'in nefret suçu kriterleri mahkemeye hatırlatılarak, topluluğumuzun suçtan nasıl etkilendiği aktarıldı. Buna rağmen mahkeme heyetine tarafından müdahillik talebimiz reddedildi.

Sanık savunmasında Esra'nın trans kadın olduğunu ve kendisine birliktelik teklif ettiğini, kendisinin bunu kabul etmeyince Esra'nın saldırdığını ve Esra'nın elinden bıçağı alıp kendini korumak için hamle yaptığını iddia etti. Avukatlarımızca bu savunmanın sanığın haksız tahrik ve meşru müdafa hükümlerinden faydalanabilmek amacıyla kurgulandığı belirtilerek çelişkiler vurgulandı.

Mahkemece duruşma 20/12/2019 tarihine ertelendi. Müdahillik talebimiz reddedilmiş olsa dahi, Esra Ateş cinayeti dosyasının takipçisi olduğumuzu ve LGBTİ+lara dönük suçlara karşı cezasızlıkla mücadelemize devam edeceğimizi tüm camiamıza duyururuz.