Nefret Suçuna Maruz Bırakılan Transları Anıyoruz

img

LGBTİ+ topluluğu, nefret suçları sonucu öldürülen ya da intihara sürüklenen transları 1999’dan beri her sene 20 Kasım’da anıyor, ancak transları hedef alan nefret suçları son bulmuyor. 

Ne yazık ki geride bıraktığımız her yıl nefret sebebiyle öldürülen ya da intihar eden arkadaşlarımıza yenileri ekleniyor. 

Transların nefret sebebiyle başta yaşam hakkı olmak üzere tüm haklarına sistematik saldırıların durmaksızın gerçekleştiği coğrafyamızda, bir kişi daha eksilmek istemiyoruz. Bizler biliyoruz ki ölmemek ve öldürmemek yetmez. 

Bizler; seyahat kartındaki cinsiyet hanesiyle görüntüsü uyuşmuyor diye otobüsten indirilen, hangi soyunma odasını kullanacağına karar verilemediği için spor salonuna alınmayan, beden uyum sürecine başladığı için sahadan ofise çekilen, işten atılan, mobinge maruz kalan, zorla evlendirilen, hapishanelerde "güvenlik gerekçesiyle" tecrit edilen, herkese rayiç bedelle sunulan malı fahiş fiyata almaya mecbur bırakılan, kaç yaşında hormon kullanacağından hangi ameliyatı ne zaman olacağına kadar bedenine dair her kararı didik didik sorgulanan, komşular rahatsız oluyor diye evden atılan ve muhtelif hak ihlallerine sürekli maruz kalanlarız.

Transların yaşamını çekilmez kılan bu örnekleri çoğaltabildiğimizden de, mücadele ve dayanışmayla gökkuşağının altında eşit ve adil bir yaşamı kurabilecegimizden de eminiz. Nefret sebebiyle yitirdiğimiz tüm dostlarımızı anıyoruz.

Dernek olarak, nefret suçlarının cezasız kalmaması için uğraşırken; bir yandan da transların hayatlarını kolaylaştıracak destek mekanizmalarını sürdürülebilir kılmak için de çalışacağımızın sözünü veriyoruz.

Fotoğraf: Ali Gali - kaosgl.org