Film Aktivizm Atölyesi İkinci Kez Bir Araya Geldi

img

Eylül’de gerçekleşen Film Aktivizm Atölyesi’nin ilk buluşmasının ardından kısa filmlerini çeken katılımcılar, atölyenin ikinci ayağı için Aralık ayında yeniden bir araya geldiler. 

Katılımcılar tarafından iki atölye boyunca çalışılan filmler, atölyenin ilk gününün sonunda İsveç Araştırma Enstitüsü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen bir gösterimde seyirciyle buluştu. Gösterimde ayrıca atölye yürütücülerinden Nasrin Pakkho’nun; İsveç’te yaşlı LGBTİ+’ların hikayelerinin konu alındığı “Gökkuşağının Şarkısı” isimli belgesel filmi ve SPoD Akademisi’nin desteklediği, yönetmen Asya Leman’ın “Hükmü Yok” isimli kısa filmi yer aldı. 

Aktivistler ürettikleri filmlerde; normatif beden, toplumsal cinsiyet rolleri, toplumsal çeşitlilik, flört şiddeti, mültecilik ve LGBTİ+ yasakları konularını ele alarak mücadele pratiklerini görselleştirdiler. 

İkinci aşamanın son gününde atölye yürütücülerinden Eva Warberg “Norm Eleştirisi ve Kesişimsellik” konulu bir sunum gerçekleştirdi. “Değişim için Film – Film Aktivizm Atölyesi” sunumun ardından atölye çıktılarının ve katılımcıların film aktivizm alanında gelecek planlarının paylaşımıyla sona erdi. 

Atölye ekipmanları katılımcıların sorumluluğunda olmak üzere, “Birine Öğret – Başkasına Öğretsin” metodunun yaygınlaşması adına örgütlere verildi.

Haber: Asya Leman