HRC ile Belediye Eşitlik Endeksi Toplantıları Yapıldı

img

1980 yılında ABD’de kurulan ve dünyanın en köklü LGBTİ örgütlerinden biri olan Human Rights Campaign (HRC) temsilcisi Jean Freedberg, Belediye Eşitlik Endeksi projesi kapsamında İstanbul’u ziyaret etti. 9-13 Kasım tarihlerinde yapılan toplantılarda endeksin yayını, iletişim stratejisi ve sürdürülebilirliği üzerine kararlar alındı.

Human Rights Campaign’in Global bölümünde çalışan ve iletişim uzmanı olan Jean Freedberg’le birlikte 9 Kasım’da ABD Başkonsolosluğu temsilcileri Jeff Anderson ve Erdem Güneş ile toplantı yapıldı. Toplantıda HRC’nin proje işbirliğinin önemi ve endeksin devamlılığı konuşuldu.

11 Kasım ve 12 Kasım’daki toplantılarda ise Endeks’in yayınlanması sonrasında medyada nasıl bir iletişimin kurulacağı ve stratejimizin ne olacağı üzerinde duruldu. Proje koordinatörü Neyir Zerey, proje editörü Mehmet Akın ve iletişim eş-koordinatörleri Müge Akbasan ve Serdar Ocaksönmez’in bulunduğu toplantıda Endeks sonuçlarının en etkili şekilde kamuoyuyla paylaşılması gerektiği konuşuldu.

Açık Toplum Vakfı, ABD Başkonsolosluğu ve Heinrich Boell Vakfı tarafından desteklenen Belediye Eşitlik Endeksi projesi kapsamında Türkiye’de 12 belediyenin çalışmaları LGBTİ kapsayıcılığı üzerinden izleniyor ve değerlendiriliyor. Proje kapsamında Aralık ayında Türkiye’nin ilk Belediye Eşitlik Endeksi’nin çıkması planlanıyor. ABD’de altı senedir Endeksi uygulayan Human Rights Campaign, projenin Türkiye’deki ayağına teknik ve danışmanlık anlamında destek oluyor.