SPoD LGBTİ+ Hakları için Stratejik Davalama Raporu ve Avukatlar İçin Kontrol Listesi yayında!

img

SPoD Hukuk ve Adalete Erişim Alanı tarafından hazırlanan, “Türkiye’de LGBTİ+ Hakları için Stratejik Davalama: Deneyimler, İçgörüler, Sonraki Adımlar” raporu ile “LGBTİ+ Hakları Alanında Çalışan Avukatlar için Kontrol Listesi” yayımlandı.

Türkiye’de LGBTİ+ Hakları için Stratejik Davalama: Deneyimler, İçgörüler, Sonraki Adımlar başlıklı raporda, stratejik davalamaya dair literatürün yanı sıra Türkiye LGBTİ+ hareketiyle ilişkili avukatlardan oluşan Danışma Kurulu’yla yapılan görüşmeler sonucu öne çıkan deneyimlere ve çıkarılan derslere değinilmektedir. Buna ek olarak, avukatlara, LGBTİ+ örgütlerine, diğer hak temelli örgütlere, barolara ve üniversitelere stratejik davalama faaliyetlerinin güçlendirilmesi için birtakım öneriler sunulmuştur. Bu rapor ile amaçlanan, hem hareketin stratejik davalama deneyimini belgelemek, hem bu deneyimden öğrenilenleri hareketle ilişkisi olan ve olmayan, LGBTİ+ hakları alanında çalışan tüm avukatlarla paylaşmak, hem de LGBTİ+ hakları için stratejik davalama konusundaki çalışmaları güçlendirmek için talepleri paydaşlara duyurmaya destek olmaktır.

Rapor ile beraber yayımlanan LGBTİ+ Hakları Alanında Çalışan Avukatlar için Kontrol Listesi, tüm avukatların faydalanabilmesi için avukat-müvekkil ilişkileri, kapsayıcı dil kullanımı, dilekçelerde ve duruşma salonunda hukuki aktivizm gibi pratikte sık karşılaşılan çeşitli konulara değinen bir derleme niteliğindedir. Pratiğe yönelik bu belgenin geniş etki yaratma amacı olan ve olmayan, LGBTİ+ haklarıyla ilgili tüm davalarda avukatlara yardımcı olması temenni edilmektedir.

Rapora buradan, Kontrol Listesi’ne ise buradan ulaşabilirsiniz.


Kaynaklar