SPoD Şugariyet Ödülleri 2020 Kategorileri Açıklandı!

img

Geçtiğimiz yıl, derneğimizin kuruluşunun 8. yılında şaşalı bir tören ile gerçekleştirdiğimiz, hareketimizdeki emekleri ve motivasyonları görünür kılmak ve kutlamak amacıyla yola çıktığımız LGBTİ+ Hareketi Şugariyet Ödülleri 2 yaşında!

SPoD olarak bir aradalığımızı ve gücümüzü pekiştirmek için her yıl dönümümüzde gelenekselleşeceği sözünü verdiğimiz Şugariyet Ödülleri’ni bu yıl pandemi koşullarından dolayı 9. yıl dönümümüzde gerçekleştiremiyoruz. Fakat online bir etkinlikle ödül töreni coşkusunu sizlere ulaştırmak için çalışmalara çoktan başladık. Kasım’da kimselere söz vermeyin!.

LGBTİ+ hareketine ister örgütlü ister bireysel olarak katkıda bulunan, pek çoğuna cesaret ve güç veren, rol modeli olan, yeni fikirlerle patikalar açan, azim ve umutla çalışmalarda bulunan kişi ve kurumların hareketimize katkılarını daha görünür kılmak üzere çıktığımız bu yolculuğun önemi, dayanışmada, birbirimizi güçlendirmede ve motivasyonumuzu artırmada bize iyi gelenleri ve başarılarımızı takdir etmekte yatıyor.

LGBTİ+ hareketinde yıllardır heteroseksizm ve cisseksizm ile mücadele ederken tavrı, duruşu, sesi, etki alanı, sınır tanımazlığı, mücadelesi ile  belleğimizde iz bırakmış kişi ve kurumlara, bireysel ve örgütlü başarılarımıza, hikayelerimize, deneyimlerimize gelin daha yakından bakalım.

Kategoriler Neler?

Yılın En İyi Karantina Etkinliği

Mart ayında başlayan karantina koşullarında ayrı düşen fakat değişen toplumsal koşullar karşısında hızla harekete geçmeye hiç de yabancı olmayan biz LGBTİ+’lar çeşitli mecralarda bir araya gelmenin, dayanışmanın, örgütlenmenin yollarını aradık. 

Bu kategoride yaratıcı, yenilikçi çözümlerle LGBTİ+ camiasını yalnız bırakmayan, her koşulda bir arada olabileceğimizi gösteren kişi ve kurumlara oy veriyoruz.

Yılın Alan Açanı

Yıl içinde bazı yol arkadaşlarımız daha kapsayıcı bir LGBTİ+ hareketi için adımlar attı. Her birimize yeni alanlar, imkanlar açtı. 

Bu kategoride LGBTİ+ camiasının çok kültürlü, çok kimlikli yapısına yeni renkler katarak kapsama alanımızı genişleten kişi ve kurumları oyluyoruz.

Yılın Şarkısı

Gökkuşağına ve çeşitliliğimize selam göndererek mücadelemize ses olan ve dilimizden düşmeyen şarkılar bu kategoride yarışıyor.

Yılın Sanat Güneşi

Ana akım kültür-sanat dünyası LGBTİ+ sanatçıların ve üretimlerin temsili açısından türlü güçlüklerle dolu. Bu hegemonik yapılanmanın gölgesinde çatlaklardan sızan ya da sektörde yer bulamayan, yer bulsa da fark edildiğinde nefret söylemine maruz kalan ve hedef gösterilen LGBTİ+ sanatçılar ve üretimler, bu kategorinin adaylarını oluşturuyor.

Huysuz Virjin Yılın But Gullümlüsü

Gullüm alıkmak bizler için bir dayanışma ve hayatta kalma yöntemi. Yalnız olmadığımızı hissettiren, dayanışmanın ağlarını ören, neşesi, coşkusuyla içimizde umudu yeşertenlerin mücadelemizdeki katkılarını bu kategori ile kutluyoruz. 

Bu ödül adını daim kılmak amacıyla, Huysuz Virjin anısına verilecektir.    

Yılın İlham Perisi

Bu kategori, LGBTİ+’lara ve harekete; temsil ettikleri, örgütlenme alanları ve görünürlük mücadeleleriyle ilham olanlara verilmektedir. 

Adaylar çizimleri, kalemi, performansı ya da duruşuyla harekete güç veren, seslerini kendi açtıkları yeni yollardan farklı medya ve platformlara taşıyan isimlerden oluşuyor.

Yılın Hafıza Çalışması

Hareketimizin tarihi cis-hetero egemenliğine atılan çentiklerle dolu ve bizler bu çentikleri gerek arşiv ve bellek çalışmalarıyla gerekse sözlü tarih çalışmalarıyla önümüze getiren ve belleğimizi, mücadelemizi, öfkemizi, gullümümüzü diri tutanlardan öğreniyoruz. 

Bu kategoride hafıza çalışmalarıyla ülkemizde LGBTİ+’ların varoluş mücadelesinin bugüne ve geleceğe taşınmasına  katkı sunanlara oy veriyoruz.

Yılın Çıkış Yapanı

LGBTİ+ hareketi her geçen yıl daha da güçleniyor. Bu yıl mücadelemize yeni dahil olan, etkileyici çıkışıyla bizlere umut aşılayanlar bu kategoride yarışıyor.

Uluslararası Destek Ödülü        

LGBTİ+ hak mücadelesi dünyanın her yerinde sürdürülüyor. Bu mücadeleyi veren yol arkadaşlarımıza “nerede olursanız olun sizi görüyor, duyuyoruz ve yanınızdayız” diyoruz. 

Bu kategoride uluslararası alanda bu yıl dikkatimizi çeken, bireysel ve kurumsal mücadele örneklerini oyluyoruz ve “asla yalnız değilsiniz”i bir kez daha, hep birlikte söylüyoruz.

Süreç Nasıl İşleyecek?

Öncelikle mücadelesi ve temsil ettikleri ile LGBTİ+ hareketinin alanını genişleten, yeni ufuklar açarak harekete cesaret ve güç veren isimlerden oluşturduğumuz jürimizi yakında duyuracağız.

Sizlerden toplanacak aday önerileri sonrasında jürinin de değerlendirmesiyle kategorilere uygun adaylar belirlenecek ve Hormonlu Domates Ödülleri’nde olduğu gibi internet oylamasına sunulacak. Oylamaya jürinin oyları %30 oranında etki ederken, %70 oranında sizlerin oyları kazananların belirlenmesinde önemli rol oynayacak. 

Kazananları çeşitli performanslar ve sürprizler eşliğinde Kasım ayında düzenleyeceğimiz online ödül töreni ile duyuracağız. Öyleyse ödül gecemizde görüşmek üzere!

Şugariyet Ödülleri 2020, FNF Türkiye Temsilciliği’nin desteğiyle gerçekleştirilmektedir.