SPoD 2018 Aktivizm Okulu - I Tamamlandı!

img

Bu yıl, 18-19-20 Mayıs 2018 tarihlerinde SPoD Aktivizm Okulu’nun üçüncüsü düzenlendi. ‘LGBTİ+ Hareketi ve Aktivizmi Programı’nın amacı, genel olarak LGBTİ+ hareketi içerisinde, özel olarak da SPoD'da etkin olmak isteyen fakat nereden ve nasıl başlayabileceğini bulamamış kişilere destek sağlamaktır.

SPoD’un 3. kez düzenlediği Aktivizm Okulu 18 Mayıs Cuma günü Psikososyal Destek Alan Koordinatörü Yeşim Selçuk’un LGBTİ+ temel kavramlar oturumuyla başladı. Gün içinde LGBTİ+ aktivizmine yönelik yapılan tartışmalarla ve oyunlarla katılımcıların, Aktivizm Okulu’na interaktif katılımı sağlandı. Bunların yanı sıra SPoD’un başlıca çalışma alanları olan hukuk ve adalete erişim, iletişim, mülteci alanı, trans çalışmaları alanı, danışma hattı, pazar sohbetleri, film aktivizm, akademi, sosyal hizmet, siyasi katılım alanlarında sunumlar yapılarak, katılımcılara SPoD’un çalışmarı hakkında bilgiler verildi.

Aktivizm Okulu’nun ikinci gününe SPoD Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Yıldırım ve Mustafa Sarıyılmaz’ın, ‘’LGBTİ+ Hareketi ve SPoD’un Hareket İçindeki Yeri’’ ve “STK’lar ve Örgütlenme” konulu sunumlarıyla devam eden katılımcılar, Gönüllü Koordinatörü Emirhan Deniz Çelebi’nin “Gönüllülük ve LGBTİ+ Aktivizmi” üzerine hazırladığı sunumla günü tamamladı.

Katılımcıların çalışma yapmak istediği ekiplerin ve çalışma alanlarının belirlenmesi oturumu ile başlayan Aktivizm Okulu’nun üçüncü ve son günün, aktivizm gruplarının hazırlanması ve genel değerlendirme ile sona erdi.


Kaynaklar