Mesafesiz Sohbetler Moderatör Eğitimi Başvuruları Açıldı!

img

SPoD olarak, 3 Temmuz 2016 tarihinden bu yana, pazar günleri gönüllü moderatörlerimizin desteğiyle LGBTİ+’ların romantik ve kişilerarası ilişkilerini, aileyle olan süreçlerini, korku ve fedakarlıklarını, kendini kabul etme ve var olma mücadelesini, dayanışma ve şiddet hikayelerini, mutlu/mutsuz sonlarını paylaştığı grup toplantıları düzenlemekteyiz. Pandemi dolayısıyla Nisan 2020’den beri Zoom üzerinden devam ettiğimiz, ismini “Pazar Sohbetleri”nden “Mesafesiz Sohbetler”e dönüştürdüğümüz bu toplantılar için aramıza yeni katılacak moderatörlerin eğitimlerinin başlayacağını bildirmekten mutluluk duyarız! 

 

Ne yapıyoruz? Nerede, ne zaman yapıyoruz?

Pazar Sohbetleri; haftanın moderatörleri tarafından belirlenen açılma, cinsellik, aile ile ilişkiler, romantik ve sosyal ilişkilerde yaşanılan zorluklar dahil LGBTİ+’ları etkileyen ve insana dair her konunun konuşulduğu; çeşitli oyunlar ve egzersizlerle sohbetin desteklendiği oturumlardan oluşmaktadır. Pazar Sohbetleri, şimdiki adıyla Mesafesiz Sohbetler, deneyim paylaşımı ve grup içi destek yolları ile LGBTİ+’ların kendi cinsiyet kimliklerini ve cinsel yönelimlerini (ve LGBTİ+ olmaya dair nicelerini) saklamadan güvenli bir ortamda bir arada olmalarına imkân sağlamaktadır.

Mesafesiz Sohbetler moderatörleri ikişerli ve dönüşümlü olarak her pazar günü saat 14.30-15.30 saatleri arasında SPoD’un kurumsal Zoom hesabında oturum yürüteceklerdir.

 

Başvuru koşulları neler? Nasıl başvurabilirsiniz?

Moderatör olmak için eğitimlere başvuracakların öncelikle; insan hakları konusunda yeterli hassasiyetlere sahip, LGBTİ+’ların yaşadığı sorunlar ve hak savunuculuğu çerçevesinde bilgisi olan, ön yargılarını bir kenara bırakmış, iletişim becerileri güçlü, takım çalışmasına yatkın, etik değerlere ve kişisel sınırlara saygı duyan ve gizliliğe önem veren bireyler olmasını bekliyoruz. Pandemi koşulları sebebiyle henüz netleşmeyen bir süre boyunca bu toplantılar Zoom üzerinden gerçekleşeceği için  başvurucuların yeterli teknik altyapıya sahip olması gerekiyor.  Mesafesiz sohbetlere ek olarak ayda bir kere genellikle akşam saatlerinde yapılan süpervizyonlara da katılım gösterilmesi gerekmektedir.  Grup çalışmaları düzenli katılım gerektirdiğinden hem ekibe hem de katılımcılara karşı sorumluluklarının bilincinde olarak en az 6 ay bu çalışmaları yürütmeyi taahhüt edebilecek kişilerin başvurmasını rica ediyoruz. Online yürütülen bu program için katılımcıların İstanbul’da yaşaması şart değildir. İlgilenen tüm LGBTİ+’lar başvuru yapabilir. 

 

Eğer siz de kolaylaştırıcı moderatör olmak istiyorsanız buradaki başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

 

Online mülakat sonrası seçilen kişilerin 12-13 Aralık tarihindeki online moderatör eğitimine tam zamanlı katılım göstermesi zorunludur.

Son başvuru tarihi 27 Kasım 2020!

Sevgi ve dayanışmayla