LGBTİ Dostu BelediyecilikSPoD, yerel siyasete LGBTİ hakları yaklaşımını kazandırmayı hedefleyen çalışmaları doğrultusunda hazırladığı LGBTİ Dostu Belediyecilik Protokolü’yle Belediye Başkan adaylarını LGBTİ eşitliği konusunda bir tavır sergilemeye çağırarak, siyasette LGBTİ hakları mücadelesinin görünürlüğüne katkıda bulunmaktadır. Şişli, Beşiktaş, Kadıköy Belediyeleri’nin yanı sıra Akdeniz ve Nilüfer Belediyeleri’nin de protokole imzacı olmasıyla Türkiye’nin üç farklı şehrinden toplam beş belediye, LGBTİ’lerin yerel siyasete katılmaları ve yerel hizmetlerin eşitlikçi bir yaklaşımla sağlanması konusunda çalışma sözünü vermiş oldu.

2014 yerel seçimlerini takip eden süreçte SPoD, Türkiye’nin farklı illerinde yerel LGBTİ örgütleriyle işbirliği içerisinde, seçilmiş belediyelerle temasa geçerek yerelde LGBTİ eşitliği çalışmalarına ön ayak oldu. SPoD, belediyelere yönelik düzenlediği LGBTİ hakları eğitimleriyle LGBTİ’lerin yerel hizmetlere erişimini kolaylaştırmaya yönelik adımlar atmaya devam etmektedir.

 

SPoD, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde belediye başkan adaylarına sunmak üzere Genç LGBTİ Derneği ile birlikte “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni”ni hazırladı. Türkiye’nin farklı şehirlerinden 21 LGBTİ+ sivil toplum örgütü de metnin destekçisi ve takipçisi olduğunu bildirdi. Metnin başkan adaylarına sunularak LGBTİ+ların yerel yönetimlerden taleplerinin iletilmesi ve adaylardan imza alınması süreci devam etmektedir. Ayrıca LGBTİ+ haklarının yerel yönetimler özelinde medyada görünür olmasına yönelik olarak da çalışılmaktadır.

LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni'ne buradan ulaşabilirsiniz.