SPoD’un AraştırmalarıSPoD Akademi, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığa uğrayan bireylerin durumlarını tespit etmek amacıyla anket, saha araştırması, sözlü tarih araştırma teknikleri ile veri üretmektedir. Bu bağlamda gerçekleştirilen 2 büyük saha araştırması mevcuttur.

SPoD’un 2014 yılında gerçekleştirdiği “Türkiye’de Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans (LGBT) Bireylerin Sosyal ve Ekonomik Sorunları Araştırmasına 2 bin 875 kişi katılmıştır. Araştırma kapsamında 10 şehirde (İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Trabzon, Adana, Antalya, Mersin, Edirne) 200’ü aşkın kişinin katıldığı toplam 14 odak grup görüşmesi düzenlenmiştir. Araştırma sonuçlarına bu linke tıklayarak erişebilirsiniz.

2016 yılında gerçekleştirilen çalışma ise “Trans Kadınların “Alternatif” İş Deneyimleri” üzerine odaklanmıştır. Ekim 2015-Eylül 2016 tarihlerinde yürütülen saha araştırması kapsamında 13’ü İstanbul, 2’si Mersin olmak üzere farklı iş ve sektörlerde çalışan 15 trans kadınla derinlemesine mülakatalar gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına bu linke tıklayarak erişebilirsiniz.