Film Aktivizm Atölyesi

SPoD ve İsveç feminist okulu Kvinnofolkhögskolan'ın yaklaşık 2 yıl önceki tanışmala-rı sırasında ilk tohumlarını attıkları film aktivizm atölyesi İsveç Enstütüsü'nün desteğiyle bu yıl Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen aktivistlerle birlikte gerçekleştirildi.

3 gün süren atölye çalışmasına Edirne, Kocaeli, Ankara, Antakya, İzmir, İstanbul'dan ve bu illerden çeşitli LGBTİ+ dernek ve organizasyonlarla ilişkilenen 8 kadar aktivist katıldı.

Stop Motion animasyon, çekim-kurgu teknikleri konusunda verilen eğitimler ve bol bol uygulamayla geçen atölye esnasında kısa animasyon-belgesel film çalışmaları yapıldı, üretilen filmler kritik edildi.

Eğitimciler Eva ve Nasrin'in öğreniyi demokra-tikleştirmek adına geliştirdikleri "sen birine öğret-o bir başkasına öğretsin" (each one-teach one) metodu sayesinde katılımcılar bu çalışmada edindikleri teknik bilgileri yaygın-laştırabilecekler.

Başından sonuna hem gullümü bol, hem çok verimli geçen atöl-yenin ilk aşamasının sonunda Aralık'ta yeniden bir araya gelmek üzere veda ederken, kulaklarda atölyede söylenen şarkılar, gözlerde üretilecek olan filmlerin heyecanı vardı.