2015 Aralık Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 121 / Trans Grup Terapisi Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının otuz ikincisi, 2 Aralık Çarşamba günü, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği'nin Ofisinde, 2’si yeni katılım olmak üzere toplam 14 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde, 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara katılmak isteyenlerin info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 122 / SPoD LGBTİ, Stajyer Avukat ve Hukuk Öğrencilerine Yönelik Bir Eğitim Düzenledi

  SPoD LGBTİ, 6 Aralık 2015, Pazar günü, İstanbul Barosu Toplantı Salonun’da, stajyer avukat ve hukuk öğrencilerine yönelik bir eğitim düzenledi.

  SPoD avukatı Türker Vatansever’in, Lambda İstanbul Avukatı Fırat Söylenin ve SPoD LGBTİ Hukuk ve Adalete Erişim Alan Koordinatörü Ezgi Şeref’in eğitimci olarak yer aldığı eğitim çalışmasında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine ilişkin temel kavramlar ele alındı, vakıalar ışığında ayrımcılık ve nefret suçu kavramları ve cinsiyet geçiş sürecinin hukuki boyutları tartışıldı.

 • 123 / SPoD LGBTİ, Kadın Doğum Uzmanının H.Ç.’ye Açtığı Hakaret Davasının ve Ayrımcılık Soruşturmasının Takipçisi

  Kadın Doğum Uzmanı Fatma Hut'un: “Durumunuzu tasvip etmiyorum” diyerek muayene etmediği ve ardından şikâyetçi olduğu davanın dördüncü duruşması 8 Aralık Salı günü Çağlayan Adliyesi 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

  Duruşmada; Kadın Doğum Uzmanının, transseksüel olduğu için tedavi etmeyi reddettiği ve hakkında hakaret davası açtığı H.Ç., 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Davanın görüldüğü İstanbul 9.Asliye Ceza Mahkemesi, cezanın ertelenmesine karar verdi. H.Ç’nin kendisini muayene etmeyi reddeden jinekolog hakkında savcılığa yaptığı başvuru ise valilik tarafından soruşturmaya izin verilmediği için reddedilmişti.

 • 124 / SPoD LGBTİ, Meis Sitesi Davası’nın Takipçisi

  Avcılar Meis Sitesi’nde yaşayan transların sitede yaşayanlar tarafından linç edilmek istenmesi üzerine açılan Meis Sitesi Davası’nın 7. duruşması 11 Aralık Cuma günü, Küçükçekmece Adliyesi, 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde günü görüldü.

  Duruşmada ifade veren sanık avukat N.D., Meis Sitesi sakini translara karşı gerçekleştirilen kanun dışı gösteride konuşma yaptığını ikrar etti. Dava 15 Nisan Cuma gününe tarihine ertelendi.

 • 125 / SPoD LGBTİ, Nilüfer Belediyesi'nden Eşitlikçi Hizmet Sözü Aldı

  SPoD LGBTİ ve Bursa Özgür Renkler Derneği temsilcileri 20 Aralık'ta Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i ziyaret ederek, LGBTİ dostu Belediyecilik protokolünü imzalattı.

  Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Seden Bozbey, Eşitlik Büro Sorumlusu Nilgün Gülay ile Eşitlik Birimi Sorumlusu Ali Sevilen'in de katıldığı görüşmede; Belediye Başkanı Mustafa Bozbey; her türlü ayrımcılıktan uzak, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim farklılıklarının gözetildiği ve bu farklılıklardan kaynaklanabilecek eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için gerekli önlemleri alacaklarını belirterek, LGBTİ'ler için de, eşit ve özgür bir belediye sözünü verdi.

 • 126 / Meis Sitesi Sakinlerinden Trans Kadın H.Y.’nin Davası Sonuçlandı

  Meis Sitesi mağdurlarından trans kadın H.Y. hakkında Meis Sitesi şiddeti öncülerinden H.A. bir TV programına çıkarak trans kadın hakkında birçok iddiada bulunmuştu. Bununla da yetinmeyip, trans kadının ailesine, çocuklarının seks işçiliği yaptığını da söylemişti. Bunun üzerine H.Y., H.A. hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

  Davanın karar duruşması 24 Aralık Perşembe günü İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davaya SPoD LGBTİ avukatlarından Rozerin Seda Kip ve Fırat Söyle katıldı. Sanık avukatının savunması ardından sanık H.A.’ya 2100 TL para cezası verildi.

 • 127 / SPoD LGBTİ, Üyeleri ve Sevdikleriyle Birlikte Yeni Mekanını Kutladı

  SPoD LGBTİ; üyeleri, gönüllüleri ve takipçilerinin katılımıyla, 25 Aralık Cuma günü düzenlediği Açılış Kokteyliyle, Şişli’ deki yeni mekanını kutladı.

  2011 yılından beri Beyoğlu Kallavi Sokak’taki küçük mekanında büyük işler yapan SPoD LGBTİ, bundan böyle çalışmalarına; Halaskargazi Caddesi, Mehmet Ali Bey Sokak, Papatya Apartmanı No:1 Daire:2 Şişli / İstanbul adresinde devam edecek.

 • 128 / SPoD LGBTİ, Bilgi Üniversitesi’nde "Ayrımcılık Yasası" Dersine Konuk Oldu

  SPoD LGBTİ Yönetim Kurulu Üyesi Sedef Çakmak ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Mehmet Akın, 30 Aralık Çarşamba günü, Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Yüksek Lisans dersi olan "Ayrımcılık Yasası" dersine konuk oldu.

  LGBTİ'lere yönelik ayrımcılık ve Türkiye'deki LGBTİ örgütlerinin çalışmaları Ulaş Karan'ın dersinde öğrencilerle tartışıldı.

 • 129 / Heteroseksizme Karşı: LGBTİ Hakları için Eğitim Stratejileri Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi ile birlikte yürütülen ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenen “Heteroseksizme Karşı: LGBTİ Hakları için Eğitim Stratejileri Projesi” kapsamında LGBTİ aktivistleri ile eğitimcilerden oluşan iki çalışma grubu ile aylık toplantılar devam ediyor.

  Amaç, eğitim ortamlarında cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılıkla mücadele stratejileri geliştirmek. Her ay bir cumartesi sabah ve öğleden sonra iki çalışma grubu çalışmalarını sürdürüyor.

  Nisan ayına kadar bu çalışmalar devam edecek.