2015 Kasım Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 130 / Trans Grup Terapisi Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının otuz birincisi, 4 Kasım Çarşamba günü, SPoD ofisinde 4’ü yeni katılım olmak üzere toplam 20 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde, 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara katılmak isteyenlerin info@spod.org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 131 / IGLYO Genel Kurulu ve Yıllık Konferansına Katılım Sağlandı

  Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, Queer Gençlik ve Öğrenci Örgütü (The International Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer Youth and Student Organisation – IGLYO)’nun yıllık konferansı ve üye genel kurulu 12-15 Kasım tarihlerinde Romanya’nın Bükreş kentinde düzenlendi.

  SPoD LGBTİ’den Mehmet Akın’ın katıldığı konferansta; IGLYO’nun yeni yönetim kurulu üyeleri seçildi, tüzükte değişiklikler yapıldı ve yeni çıkacak yayınlar üzerine çalışıldı. Avrupa ve çevre ülkelerindeki gençl erin ve öğrencilerin katıldığı toplantının bu yılki özel odak noktası; Doğu Avrupa ülkeleri oldu.

 • 132 / SPoD LGBTİ ve Oyuncular Sendikası İşbirliğiyle Basın Duyurusu Yayınlandı

  SPoD, LGBTİ'lerin Çalışma Hayatı ile ilgili sendikalarla yaptığı yuvarlak masa toplantısından sonra Oyuncular Sendikası ile 12 Kasım 2015 tarihinde, sendikada ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

  Toplantıya sendika başkanı Meltem Cumbul, sendika üyeleri ve trans oyuncular da katıldı.

  Toplantıda sendika içerisinde kurulacak LGBTİ oyuncu çalışma grubu ve 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası için sendika işbirliği ile yapılacak etkinlik konuşuldu.

  Daha sonra Oyuncular Sendikası ve SPoD LGBTİ işbirliği ile hazırlanan basın duyurusu, 20 Kasım'da sendika ve derneğin sosyal medya kanallarında yayınlandı.

 • 133 / SPoD LGBTİ, Kadıköy Belediyesi Yerel Eşitlik Eylem Planı Çalıştayına Katıldı

  Kadıköy Belediyesi'nin kadın ve toplumsal cinsiyet politikalarına dair oluşturacağı yol haritası için 21 Kasım'da düzenlediği Yerel Eşitlik Eylem Planı Çalıştayı'na SPoD LGBTİ adına Sezen Yalçın katıldı.

  Yerel yönetimlerde LGBTİ'lere yönelik çalışma ve hizmetlerin geliştirilmesi konusunda belediyelerin LGBTİ dernekleriyle işbirliğinin önemine vurgu yapan Yalçın, SPoD LGBTİ'nin yürüttüğü belediyelere yönelik uzman eğitimlerinin Kadıköy'de de devam ettirilmesi gerektiğinin altını çizdi ve LGBTİ dostu bir belediye olan Kadıköy Belediyesi'nin toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışının geliştirilmesinin dışında LGBTİ eşitliği anlamında daha güçlü adımlar atması gerektiğini dile getirdi.

 • 134 / SPoD LGBTİ, Ahmet Yıldız Davasının Takipçisi

  SPoD LGBTİ’nin takip ettiği kampanya davalarından biri olan Ahmet Yıldız Davası, 26 Kasım 2015 Perşembe günü saat 09:35'te İstanbul Anadolu Adalet Sarayı (Kartal) 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

  Eşcinsel olduğu için babası tarafından öldürülen Ahmet Yıldız Davası'nın 21. duruşması 1 dakika sürdü. Davaya katılmak isteyen LGBTİ ve insan hakları aktivistlerinden 3 kişi duruşma salonuna alındı. Davanın bir sonraki duruşması 5 Nisan 2016’da, saat 09:30'da görülecek.

 • 135 / SPoD LGBTİ, Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ Çalışmaları Kulübü’nün Davetlisi

  SPoD LGBTİ Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Yılmaz, 27 Kasım'da Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ Çalışmaları Kulübü'nün davetlisi olarak üniversitede Türkiye'de LGBT'lerin Sosyal ve Ekonomik Sorunları Araştırması'nın kapsamlı bulgularını paylaştığı bir sunum gerçekleştirdi.

 • 136 / "Cinsel Haklar / Üreme Hakları: Kim için, Nerede, Nasıl?"

  SPoD LGBTİ Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Yılmaz, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’nın (TAPV) 28 Kasım'da "Cinsel Haklar/ Üreme Hakları: Kim için, Nerede, Nasıl?" başlığıyla gerçekleştirdiği Kasım Toplantıları'nda "Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hizmetlerinde LGBTİ'leri Hesaba Katmak: Neden? Nasıl?" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

 • 137 / “Göç Politikalarında LGBTİ’leri Hesaba Katmak: Neden ve Nasıl?”

  SPoD LGBTİ, göç politikalarında LGBTİ’leri de içeren politikaları belirlemek ve bu konuda çalışmalarını çoğaltmak için, 29 Kasım’da Cezayir Toplantı Salonu’nda konunun uzmanları ile bir araya geldi. Toplantıya; İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler, ASAM, İKGV, Lambdaistanbul gibi kurumların yanında birçok üniversiteden akademisyen, örgütlerden aktivist ve belediyelerden çalışanlar katıldı.

  ASAM ve İKGV’nin konu ileilgili sunumlarının yer aldığı toplantının son bölümünde ise, Hukuk ve Adalete Erişim Koordinatörü Ezgi Şeref' ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Mehmet Akın’ın moderatörlüğünde gelecekte yapılması gereken konular konuşuldu. Toplantı ile ilgili rapor ve bir politika belgesi yakında yayınlanacak.

 • 138 / SPoD LGBTİ, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Sivil Toplum Kuruluşları İşbirliği Toplantısında

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği 30 Kasım 2015’te Ankara’da sivil toplum örgütleri ile bir araya geldi. Toplantıda mültecilerin desteklenmesi ve kurumsal işbirliği yöntemleri ele alındı. Toplantıya SPoD LGBTİ adına Hukuk ve Adalete Erişim Alan Koordinatörü Ezgi Şeref katıldı.

 • 139 / SPoD LGBTİ, Sarıyer Belediyesi Çalışanlarına Yönelik, LGBTİ Hakları Konulu Bir Eğitim Düzenledi

  SPoD LGBTİ, 30 Kasım’da Sarıyer Belediyesi çalışanlarına yönelik "Lgbti Hakları Eğitimi" gerçekleştirdi. Eğitim, yaklaşık 50 belediye çalışanın katılımıyla 3 farklı sunum ile gerçekleşti.

  Uzman doktor Seven kaptan; LGBTİ kavramlara dair bilgilendirici bir sunum yaptı. SPoD LGBTİ Yönetim kurulu üyesi Sedef Çakmak da; yurtiçi ve yurtdışı belediyecilik ve kendi belediye deneyiminden bahsetti. Son olarak Listag üyesi Sema Yakar ise; Listag ve Boysan Yakar'ın belediyedeki çalışmalarına kısaca değindi.

 • 140 / Heteroseksizme Karşı: LGBTİ Hakları için Eğitim Stratejileri Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi ile birlikte yürütülen ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenen “Heteroseksizme Karşı: LGBTİ Hakları için Eğitim Stratejileri Projesi” kapsamında LGBTİ aktivistleri ile eğitimcilerden oluşan iki çalışma grubu ile aylık toplantılar devam ediyor.

  Amaç, eğitim ortamlarında cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılıkla mücadele stratejileri geliştirmek. Her ay bir cumartesi sabah ve öğleden sonra iki çalışma grubu çalışmalarını sürdürüyor.

  Nisan ayına kadar bu çalışmalar devam edecek.