2016 Ağustos Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 81 / Trans Grup Terapisi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının kırkıncısı 3 Ağustos Çarşamba günü,3 yeni katılım olmak üzere toplam 15 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara katılmak isteyenlerin info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 82 / SPoD Ekibi, Amsterdam Onur Haftasına Katıldı

  Amsterdam Belediyesi ve Hollanda Yeşiller Partisi’nin davetlileri olarak SPoD Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Koordinatör Mehmet Akın, Sosyal ve Ekonomik Haklar Koordinatörü Cihan Hüroğlu ve Akademi Koordinatörü Neyir Zerey 4-7 Ağustos tarihleri arasında Amsterdam Onur Haftasına katıldı.

  İstanbul Onur Haftası Komitesi üyeleri ile birlikte 4 Ağustos Perşembe günü HTIB binasında bir panel düzenlendi. Türkiye’deki LGBTİ hakları ve LGBTİ’lerin yaşadığı problemler Hollandalı ve Avrupalı konuklarla tartışıldı. Ekip 5 Ağustos’ta Amsterdam Belediye Meclisi üyeleriyle de toplantı yaptı. Şişli Belediyesi ile kardeş şehir olan Amsterdam Belediyesine Türkiye’de ortak ne gibi projeler yapılabileceği konuşuldu.

 • 83 / SPoD LGBTİ, Amsterdam’da Düzenlenen ‘Prides Out There’ Etkinliğine Katıldı

  SPoD LGBTİ adına Akademi Alan Koordinatörü Neyir Zerey, 3 Ağustos’ta, Amsterdam’daki Prides Out There etkinliğine katıldı.

  Human Rights Watch’da LGBT Advocacy Director (LGBT Savunuculuk Direktörü) olarak görev yapan Boris Dittrich’in sunuculuğunu üstlendiği, Lüteryen Kilisesi, COC Nederland, Hivos, Human Rights Watch, Pride Fonds and Stichting Art. 1 işbirliğiyle düzenlenen, 300’den fazla kişinin katılım gösterdiği, farklı ülke deneyimlerinin paylaşıldığı, Amsterdam’da Lüteriyen kilisesinde gerçekleşen Prides Out There etkinliği kapsamında Türkiye’deki LGBTI’ler hakkında ve Onur Yürüyüşü’yle ilgili bir röportaj gerçekleştirildi.

 • 84 / İnterseks Bir Kadının Hikayesi Filmleşiyor

  SPoD, interseks bir karakterin olduğu film çalışmasına danışmanlık vermeye başladı. Bahar Kılıç Adilçe ve Hulusi Tütüncü’nün yönetmen, Meryem Yavuz’un görüntü yönetmeni, Gülen Güler Hurley ve Derya Tarım’ın yapımcı olacakları film gelecek sene çekilecek.

  Senaryo aşamasında SPoD’un desteklediği proje için 27 Ağustos Cumartesi günü SPoD Ofis’te atölye yapıldı. İnterseks aktivist Zeynep Keskin’in yönettiği atölyede hem intersekslerin yaşadığı sorunlar konuşuldu, hem de filmin senaryosu tartışıldı.

 • 85 / Hollanda Başkonsolosluğu SPoD LGBTİ’yi Desteklemeye Başladı

  Hollanda Başkonsolosluğu İnsan Hakları Programı kapsamında, Ağustos ayından itibaren SPoD’u desteklemeye başladı. ‘LGBTİ Topluluklarına Alternatif Sosyal Hizmet’ başlıklı proje 10 ay sürecek.

  Trans, mülteci, sakat toplantıları, sanat buluşmaları, açılma toplantıları ile LGBTİ’ler desteklenecek, sosyalleşme alanları yaratılacak ve sorunlarına uzun vadede çözümler bulunmaya çalışılacak. Bireysel ve grup terapileri ile psikolojik destek sağlanacak. Kapsamlı ve işlevsel bir danışma hattı kurulacak. Son olarak mülteciler ve translar için broşürler hazırlanacak.

 • 86 / SPoD LGBTİ Açılma Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ’nin Temmuz 2016’da başlattığı açılma toplantıları, her hafta Pazar günü 14:30- 16:30 saatleri arasında SPoD SALON’da düzenli olarak devam ediyor.

  SPoD LGBTİ, LGBTİ+’lerin sosyal hayatta yer almalarının önündeki zorluğun aşılması, birlikte güçlenmenin sağlanması amacıyla düzenlediği ‘Açılma Toplantıları’nda, hikayelerinizi dinlemek için sizleri bekliyor.

 • 87 / Sığınmacı LGBTİ’lerin Haftalık Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ, Kasım 2015’te sığınmacı LGBTİ’lerle ilgili yaptığı yuvarlak masa toplantısı ve panel etkinliklerinden sonra, bu kişilerle birlikte çalışmak ve sorunlara çözümler bulmak için haftalık toplantılar düzenlemeye başladı.

  Arapça konuşan sığınmacıların katıldığı toplantılar haftada bir kez SPoD’un ofisinde gerçekleşiyor. 40 ile 50 kişi arasındaki katılımcının olduğu toplantılar sayesinde SPoD LGBTİ, bu alandaki çalışmalarını da artırmayı planlıyor. Toplantılar ile ilgili detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 88 / SPoD LGBTİ, “Pride In Europe? LGBTI Emancipation in Comparative Perspective” Konferansı’nda Sunum Gerçekleştirdi

  4-5 Ağustos tarihlerinde University of Amsterdam kampüsünde gerçekleşen, gerek şehir sosyolojisi, gerek sosyal hareketler ve hukuk alanlarında çalışmalar yapan akademisyenlerin sunumlarının gerçekleştiği konferans kapsamında, SPoD Akademi Alan Koordinatörü Neyir Zerey ,Spatial Negotiatons in Istanbul – LGBTIQ’S place in Urban Istanbul Sp ace başlıklı sunum gerçekleştirdi.

  Akademik alanda çok sayıda ve çok değerli eserler veren Jon Binnie’nin de katılım sağladığı panelde “mekân” konusu etrafında işlendi.