2016 Ekim Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 97 / Türkiye’de Trans Kadınların “Alternatif” İş Deneyimleri Projesi Yuvarlak Masa Toplantısı Gerçekleştirildi

  SPoD LGBTİ, 1 Ekim Cumartesi günü; LGBTİ hakları dernekleri, LGBTİ ativistleri, avukatlar, akademisyenler, meslek örgütleri ve şirket çalışanlarının katıldığı kapalı yuvarlak masa toplantısı ile 2015-2016 yılları arasında yürüttüğü araştırmanın ilk çıktılarını paylaştı.

  Toplantıda trans kadınların iş alanlarında yaşadıkları sorunlar, ayrımcılık, mobbing, geçiş süreci, taciz konuşuldu, proje raporu ve katılımcılarla birlikte istihdam alanında nasıl adımlar atılabileceği tartışıldı.

 • 98 / Lubunca ve Osmanlı’dan Günümüze Kuir Argosu

  SPoD LGBTİ Akademi Buluşmaları’nın ilki, 1 Ekim Cumartesi günü SPoD Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Bu buluşmada, Nicholas Demetrius Kontovas, İndiana Üniversitesi’nde yapmış olduğu çalışmaları özetlediği “Lubunca ve Osmanlı’dan Günümüze Kuir Argosu” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

  SPoD Akademi Buluşmaları, LGBTI+ ve kuir alanında gerçekleştirilmiş çalışmaların konuyla ilgilenen dinleyici kitlesiyle hızlı bir şekilde buluşmasını sağlayan aylık toplantılar dizisidir. Alanında uzman ya da uzmanlaşma yolunda hızla ilerleyen akademi alan çalışanlarının altyapı, bilgi ve deneyim aktarımının gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

 • 99 / Trans Grup Terapisi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının kırk birincisi 5 Ekim Çarşamba günü, 3 yeni katılım olmak üzere toplam 16 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara katılmak isteyenlerin, info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 100 / SPoD LGBTİ, Eşit Haklar Derneği'nin İlk Genel Kuruluna Katıldı

  Geçtiğimiz sene Batı Balkanlar ve Türkiye'deki LGBTİ örgütlerinin ortaklaşa kurduğu ve bölgeye özel çalışma yürütecek çatı örgüt Eşit Haklar Derneği - Equal Rights Association, ilk genel kurulunu üye örgütlerin temsilcileri ile 5-8 Ekim tarihleri arasında, Kosova'nın Priştina kentinde gerçekleştirdi.

  SPoD'un da kurucu üyelerinden olduğu örgütün genel kurulunda Slovenya ve Hırvatistan'daki örgütlerin katılımları onaylandı. Türkiye'den Kırmızı Şemsiye ve İstanbul Onur Haftası örgütlerinin üye olmasına karar verildi ve gelecek yılın aktivite planları tartışıldı.

  SPoD LGBTİ’den Mehmet Akın'ın temsil ettiği genel kuruldan sonra, iki günlük 'Yasalar Neden Yeterli Değil?' başlıklı bir konferans düzenlendi.

 • 101 / SPoD LGBTİ, Beşiktaş Belediyesi’nin Düzenlediği “LGBTİ Hakları ve Yerel Yönetimler” Toplantısında

  Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Etkinlikleri kapsamında 13 Ekim’de gerçekleştirilen ve Beşiktaş Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı ‘LGBTİ Hakları ve Yerel Yönetimler’ konulu söyleşiye SPoD LGBTİ’yi temsilen Mehmet Akın ve Neyir Zerey katıldı.

  LGBTİ dernek temsilcilerinin, Beşiktaş Belediyesi çalışanlarının, Belediye Dış İlişkiler Müdürlüğü'nden temsilcilerinin katıldığı ve Beşiktaş Belediye Meclis üyesi Sedef Çakmak'ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıda LGBTİ'lere yönelik sağlık, sığınma, istihdam ve ekonomik şartların iyieştirilmesi konularına odaklanıldı.

 • 102 / SPoD LGBTİ, ILGA Europe’un 20.yılı Kapsamında Lefkoşa’da Düzenlenen Konferansa Katıldı

  ILGA Europe, 20. yılını 19-23 Ekim tarihleri arasında, Güney Kıbrıs Lefkoşa'da dört günlük bir konferans ile kutladı. Farklı ülkelerden pek çok aktivistin buluştuğu bu konferansta, LGBTİ haklarına yönelik çalıştayların yanısıra, tematik konularda pek çok uzman ile birebir görüşmelerin sağlandığı danışmanlık seansları düzenlendi. Genel Kurul toplantısı sonucunda, yeni yönetim kurulu üyeleri ve bir sonraki toplantının hangi ülkede gerçekleşeceği belirlendi. ILGA Europe'un 20. yıl toplantısına SPoD'u temsilen Mehmet Akın ve Emirhan Deniz Çelebi katıldı.

 • 103 / Kuir Belgesel Gösterimleri SPoD Salon’da Devam Ediyor!

  Her ayın son cuması yapılacak gösterimlerin İlki, 22 Eylül Cuma günü, Aykut Atasay’ın Yürüyoruz ve Travestiler'i ile başladı. İkinci gösterim ise, yönetmen Melisa Önel'in katılımı ile "Ben ve Nuri Bala" belgeseli ile gerçekleştirildi.

  Yönetmen ve oyuncuların katılımı ile gerçekleşen belgesel gösterimlerinde, queer öznelliklerin heteronormatif ağlar içinde, toplumda karşılaştıkları durumlara, mücadelelere, stratejilere tanıklık edilecek, belgesellerin toplumsal hafızaya ve LGBTİ hareketine etkisi irdelenecek, Türkiye’de kuir belgesel çekmenin olanaklarının tartışılması hedefleniyor.

 • 104 / SPoD LGBTİ 6.Bahar Semineri; “Türkiye’de LGBTI+ Olmak: Görünürlük, Direniş ve Birlik”

  SPoD LGBTİ, 6. Bahar Seminerini, 22-23 Ekim tarihinlerinde Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) kurumunun desteğiyle Hrant Dink Vakfı Havak Salon’unda gerçekleştirildi.

  Türkiye’de LGBTI+ Olmak: Görünürlük, Direniş ve Birlik temalı çağrı metnine yönelik olarak gönderilen başvurular kapsamında, seminer boyunca farklı konu başlıkları ele alındı. Mekân, göç, muhalefet, örgütlenme ve açılma sonrası kişilerin ailelerinin geçirdikleri evrelerin teorik açıklanması üzerine odaklanan sunuşlar, kalabalık bir kitleyle buluşma fırsatı buldu. Katılımcılar yurtiçi (İstanbul, Ankara, Tekirdağ) ve yurtdışı şehirlerden (Berlin, Budapeşte) seminere katılım gösterdiler.

 • 105 / SPoD LGBTİ, Bir Erasmus+ Projesi Olan Mind the Gap Projesi İçin İtalya’da

  Bir Erasmus+ projesi olan Mind the Gap projesi, İtalya'nın Lecce ilinde İsrail, Fas, Tunus, Ürdün, İtalya, İspanya, Fransa ve Türkiye olmak üzere 8 farklı ülkeden temsilcilerin katılımı ile gerçekleşti.

  SPoD LGBTİ’yi temsilen Emirhan Deniz Çelebi ve Öykü Deren Taran'ın katıldığı etkinlikte, Türkiye'deki LGBTİ hareketi, hak ihlalleri, ve trans geçiş sürecine dair sunum yapıldı. Yedi gün süren projede diğer ülke temsilcileri ile fikir alışverişinde bulunuldu. Hak ihlallerinin görünür olması adına adı geçen ülkelerdeki LGBTİ aktivistleri proje kapsamında bir ağ kurdu.

 • 106 / SPoD LGBTİ, Belediye Eşitlik Endeksi Oluşturma Hazırlık Çalışmalarına Başladı

  Türkiye’de eksikliği hissedilen kanuni koruma ve desteğe rağmen, farklı illerdeki belediyelerde uygulanan LGBTI dostu politikalar sayesinde, LGBTI’lerin yaşamlarında olumlu yönde değişim sağlandığı bilinmektedir.

  SPoD, çalışmalarına başladığı eşitlik endeksi projesi sayesinde, hem belediyelerce uygulanan bu politikaların ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmayı hedeflemekte, hem de diğer belediyelerin bu uygulamaların izinden giderek benzer yönde dönüşümlerini hedeflemektedir.