2016 Eylül Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 89 / SPoD Sakatlık ve LGBTİ Çalışma Grubu, Toplantılarına Yeniden Başladı

  Sakatlık ve LGBTİ Çalışma Grubu dönemin ilk toplantısını 4 Eylül Pazar Günü Demgoodcoffee’de yaptı.

  Dem Derneği’nin geliştirdiği ve ortak olduğu bir sosyal girişim olan Demgoodcoffee sağır ve işitme engelliler topluluğunu, kültürünü harmanlayan, çok amaçlı paylaşım ve empati projesi olarak yola çıkar. Sakatlık ve LGBTİ Çalışma Grubu, Demgoodcoffe proje yürütücülerinden Açelya Sarıkaya ile görüştü, beraber neler yapılabileceği tartışıldı.

 • 90 / SPoD Sakatlık ve LGBTİ Çalışma Grubu; Boysan, Zeliş ve Mert'i Sevgiyle Andı

  Çanakkale’de geçirdikleri kaza sonucu hayatlarını kaybeden Boysan, Zeliş ve Mert’in ölüm yıldönümü olan 5 Eylül’de, SPoD Sakatlık ve LGBTİ Çalışma Grubu, Enka’nın Nerdesin Aşkım? sarkısına işaret dili ekledi.

  Grubun yapmış olduğu işaret dili çevirisini https://www.youtube.com/watch?v=E67m6-eGZeo youtube linkinden izleyebilirsiniz.

  Grubun yapmış olduğu işaret dili çevirisini https://www.youtube.com/watch?v=E67m6-eGZeo youtube linkinden izleyebilirsiniz.

  Ayrıca SPoD Sakatlık ve LGBTİ Çalışma Grubu’nu https://www.facebook.com/sakatlgbti/?fref=ts ve https://twitter.com/sakatl gbti sayfalarından takip edebilirsiniz.

 • 91 / Trans Grup Terapisi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının kırkıncısı 7 Eylül Çarşamba günü, 4 yeni katılım olmak üzere toplam 16 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara, katılımın sınırlı olması sebebiyle katılmak isteyenlerin info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 92 / SPoD LGBTİ, Hayat Kurtaran Konser’de

  SPoD LGBTİ, Sağ Kal Derneği’nin düzenlediği, 18 Eylül Pazar Günü Bakırköy Botanik Park’ta gerçekleşen; panel ve konser organizasyonunda, derneğin çalışmaları tanıtmak ve farklı kesimden insanlarla temas kurmak amacıyla stand açtı.

 • 93 / Kuir Belgesel Gösterimleri SPoD Salon’da Başladı!

  SPoD ve Queer Documentaries işbirliğinde her ayın son cuması yapılacak gösterimlerin ilki, 22 Eylül tarihinde Aykut Atasay’ın Yürüyoruz ve Travestiler'i ile başladı. Gecede Aykut Atasay'in yönetmenliği İzlem Aybastı ve Zeliha Deniz ile paylaştığı ve yapımcılığını Lambdalı Kadinlar'ın üstlendiği Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme de gösterildi.

  Yönetmenler ve oyuncuların katılımı ile gerçekleşecek belgesel gösterimlerinde, queer öznelliklerin heteronormatif ağlar içinde toplumda karşılaştıkları durumlara, mücadelelere, stratejilere tanıklık edilecek, belgesellerin toplumsal hafızaya ve LGBTİ hareketine etkisi irdelenecek, Türkiye’de kuir belgesel çekmenin olanakları tartışılacaktır.

 • 94 / 6. Bahar Semineri Akademik Danışma Kurulu Toplandı

  SPoD’un her yıl iki defa düzenlediği Bahar Seminerleri’nin 6.sı için, tema “Türkiye’de LGBTI+ Olmak: Görünürlük, Direniş ve Birlik” olarak belirlendi.

  Bahar Seminerleri kapsamında sunum yapmak isteyenler için başvuru çağrısı SPoD’un kendi websitesi, sosyal medya ve diğer yayın organları üzerinde yayınlandı. 23 Eylül tarihine kadar gelen başvuruların değerlendirilmesi için bir akademik danışma kurulu kuruldu. 24 Eylül 2016 günü bu kurulda bulunan Prof. Dr. Ayşe Buğra, Doç. Dr. Ayşe Gül Altınay ve Doç. Dr. Sibel Yardımcı ile SPoD’dan Hilal Başak Demirbaş ve Serhat Kaçan’ın katıldığı toplantı sonrasında 6. Bahar Seminerleri’nde sunum yapmaya hak kazanan kişiler belirlendi.

 • 95 / SPoD LGBTİ, IGLYO’nun Yıllık Olarak Düzenlenen Üyeler Konferansına Katıldı

  IGLYO (The International Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer & Intersex (LGBTIQ) Youth&Student Organization) tarafından her yıl düzenlenen üyeler toplantısının bu yılki ayağı Malta’da 29 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. SPoD adına bu yılki toplantıya Neyir Zerey katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Malta Sosyal Diyalog, Tüketici İşleri ve Sivil Özgürlükler Bakanı (Minister for Social Dialogue, Consumer Affairs and Civil Liberties) Hon. Helena Dalli gerçekleştirdi. IGLYO’ya üye örgütlerin oyları ile belirlenen konular arasında IGLYO’nun iletişimde kullandığı ifadeler, IGLYO’nun iç yönetimsel kararları, intersex üzerine hazırlanan makalede kullanılacak ifadelerin nihai halleri yer aldı. Bunlara ek olarak IGLYO yönetim kurulundan ayrılan üyelerin yerine seçilecek yeni yönetim kurulu üyeleri için oylama yapıldı.

 • 96 / SPoD LGBTİ Açılma Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ’nin Temmuz 2016’da başlattığı açılma toplantıları, her hafta Pazar günü 14:30- 16:30 saatleri arasında SPoD SALON’da düzenli olarak devam ediyor.

  SPoD LGBTİ, LGBTİ+’lerin sosyal hayatta yer almalarının önündeki zorluğun aşılması, birlikte güçlenmenin sağlanması amacıyla düzenlediği ‘Açılma Toplantıları’nda, hikayelerinizi dinlemek için sizleri bekliyor.