2016 Haziran Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 61 / SPoD LGBTİ, Brüksel’de Çeşitli Ziyaretlerde Bulundu

  SPoD Genel Koordinatörü Mehmet Akın, SPoD Eski Yönetim Kurulu Üyesi, şu an Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyesi Sedef Çakmak ve Kaos GL Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Murat Köylü 30-31 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde, Belçika’nın Brüksel kentinde bazı kuruluş ve kişilerle toplantılar yaptı.Türkiye’deki LGBTİ hakları konusunda bilgi alışverişinde bulundu. ILGA Europe’un desteğiyle yapılan programda Avrupa Birliği kurumları ile Türkiye’de LGBTİ’lere artan şiddet ve ayrımcı politikalar, Onur Yürüyüşü’ne yönelik tehdit ve engellemeler, Suriyeli LGBTİ’lerin durumları kounşuldu. Program çerçevesinde Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Vekili Ian Duncan’ın evsahipliğiyle Avrupa parlamenterleriyle bir toplantı yapıldı. Toplantıda Türkiye’den gelen üç aktivist Türkiye’deki son durumu aktardı ve parlamenterlerin sorularını yanıtladı.

 • 62 / SPoD LGBTİ, 6.Transgender Europe Avrupa Buluşmasına Katıldı

  1- 5 Haziran tarihleri arasında İtalya'nın Bolonya şehrinde gerçekleştirilen 6. Transgender Europe Council etkinliği, Avrupa'dan pek çok aktivistin de kaynaşabildiği bir tanışma partisi ile başladı. Konsey ise resmi olarak Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyon Üyesi Nils Muiznieks’in konuşması ile başladı. Konuşma sonrasında paneller ve atölyeler gerçekleşti. Paneller sonrasında düzenlenen partiler ve atölye aralarında çeşitli ülkelerden katılım sağlayan aktivistler tanışma ve fikir alış verişinde bulunma imkanı buldular.

  Etkinlik sonrasında İtalya'da cinsiyet geçiş sürecinde yaptıkları kampanya ile ön plana çıkan iki aktivist ile görüşmeler sağlayan Emirhan, stratejik planlamalarından ve programlarından detaylıca bahseden bu iki aktivist arkadaş ile Türkiye ve Bolonya'da kurulan Grouppe T adında trans örgütü arasında bir köprü kurmuş oldu.

 • 63 / Trans Grup Terapisi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının otuz sekizincisi, 1 Haziran Çarşamba günü,1 yeni katılım olmak üzere toplam 14 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara, katılımın sınırlı olması sebebiyle katılmak isteyenlerin info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 64 / SPoD, ILGA Europe’un Finans Eğitimine Katıldı

  Derneğin Genel Koordinatörü Mehmet Akın 2-4 Haziran tarihleri arasında Finans Yönetimi ve Kaynak Geliştirme eğitimine katıldı.

  ILGA Europe tarafından Brüksel’de düzenlenen eğitime Avrupa’nın değişik ülkelerinden 25 LGBTİ aktivisti katıldı. LGBTİ örgütlerinin daha sürdürülebilir finans yönetimi yapabilmesi, maddi kaynaklarını yürütebilmesi ve kaynaklarını geliştirebilmesi için uzmanlar tarafından atölyeler düzenlendi. Eğitim sonrasında her bir katılımcının örgütleriyle ilgili finansal yönetim anlamında yol haritası çıkarması sağlandı.

 • 65 / Müslüman Anadolu Gençliği ve Alperen Ocakları'na SPoD LGBTİ'den Suç Duyurusu

  SPoD LGBTİ, İstanbul’da düzenlenen Onur Yürüyüşlerini tehdit eden kişiler, Müslüman Anadolu Gençliği ve Alperen Ocakları Vakfı hakkında 16 Haziran’da suç duyurusunda bulundu.

  Suç İşlemeye Tahrik (TCK md 214), Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama (TCK md 216), Kanunlara Uymamaya Tahrik (TCK md 217), Tehdit (TCK md 106) ve Ayrımcılık (TCK md 122) suçlarından yapılan suç duyurusunda, Onur Yürüyüşünün Türkiye’de 15 yıla yakın bir süredir yapıldığı ve yüzbinlerce insanın katıldığı belirtildi.

 • 66 / SPoD LGBTİ, Sosyal Medya Kampanyası Düzenledi

  SPoD LGBT, İstanbul’da gerçekleşecek Trans ve LGBTI+ Onur Yürüyüşlerine yönelik olarak medyaya da yansıyan nefret içerikli çağrılara karşı dayanışmak ve onur yürüyüşlerine sahip çıkmak için, 16 Haziran’da “Aşk Kazanacak” isimli bir sosyal medya kampanyası başlattı.

  SPoD LGBTİ, kampanya kapsamında herkesi dayanışmaya, yetkilileri ise görevlerini yerine getirmeye davet etti.

 • 67 / SPoD LGBTİ, Türkiye’de Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılık ve Şiddet Konferansı’nda İki Sunum Gerçekleştirdi

  SPoD LGBTİ, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği'nin 17 Haziran’da Ankara'da düzenlediği "Türkiyede Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılık ve Şiddet" konulu konferansta, iki sunum gerçekleştirdi.

  Yönetim Kurulu Üyesi Av.Rozerin Seda Kip sunumunda, seks işçisi trans kadınlara yönelik şiddeti anlatırken; Hayat Çelik ise, “Okulda, İşte, Hastanede; Transfobi Her Yerde” başlıklı sunumuyla yer aldı.

 • 68 / LGBTİ+ Mülteciler: Süreç, Varış, Dayanışma’ Panelinde, Mültecilerin Durumu Tartışıldı

  Onur Haftası kapsamında düzenlenen bir diğer etkinlik de son dönemde Türkiye’de gittikçe daha çok gündemleşen mülteci hakları üzerineydi. 24 Haziran Cuma günü Cezayir Salonu’nda gerçekleşen ‘LGBTİ+ Mülteciler: Süreç, Varış, Dayanışma’ başlıklı panelde Lambdaistanbul’dan Özlem Çolak moderatörlüğünde Kaos GL’den Av. Hayriye Kara, SPoD’tan Mehmet Akın, İsveçli LGBTİ örgütü RFSL’den Cihan Arikan, Hevi LGBTİ’den Müzeyyen Araç ve Yaşar, Arapça mülteci dayanışma grubu Tea&Talk’tan Hussam Slk konuşmalar yaptı.

  Panelde genel olarak LGBTİ mültecilerin hem hukuki hem de sosyal alanda sorunlarından bahsedildi, bu sorunlara Türkiye ve İsveç’te getirilmeye çalışılan çözümler ve örgütlenme biçimleri tartışıldı. Panelin Arapça-Türkçe simültane çeviri hizmeti Heinrich Boell Derneği tarafından sağlandı.

 • 69 / Panel: Siyasette LGBTİ Hakları İçin Örgütlenmek

  Onur Haftası kapsamında "Siyasette LGBTİ Hakları İçin Örgütlenmek" paneli, 25 Haziran Cumartesi günü Cezayir salonunda gerçekleşti.

  Moderatörlüğünü SPoD LGBTİ’den Sezen Yalçın’ın yaptığı panelde; Avrupa Parlamentosundan Terry Reintke, İsveç Parlamentosundan Robert Hannah ve Beşiktaş Belediyesi Meclisinden Sedef Çakmak konuşma yaptı.

 • 70 / SPoD’un Sakat LGBTİ Çalışma Grubu, Onur Haftasında İşaret Dili Atölyesi Düzenledi

  SPoD’un Sakat LGBTİ çalışma grubunun 25 Haziran’da Maçka Parkı’nda düzenlediği İşaret Dili atölyesi, yaklaşık 20 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

  İşitme engellileri kendi dillerinde anlamak, işaret dilini keşfetmek isteyen, bu alandaki çalışmaları yeni düşüncelerle manevi destek sağlamak isteyen kişiler, Maçka Parkı’nda Fatma Onay ve Ahmet Turan Yılmaz’ın yürütücülüğünde bir atölye gerçekleştirdiler. Ayrıca Sakat LGBTİ Çalışma Grubu, Hormonlu Domates Ödül Töreni’nde Şeyda Yamanlar'ın işaret dili çevirisiyle katkıda bulundu.

 • 71 / Sığınmacı LGBTİ’lerin Haftalık Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ, Kasım 2015’te sığınmacı LGBTİ’lerle ilgili yaptığı yuvarlak masa toplantısı ve panel etkinliklerinden sonra, bu kişilerle birlikte çalışmak ve sorunlara çözümler bulmak için haftalık toplantılar düzenlemeye başladı.

  Arapça konuşan sığınmacıların katıldığı toplantılar haftada bir kez SPoD’un ofisinde gerçekleşiyor. 40 ile 50 kişi arasındaki katılımcının olduğu toplantılar sayesinde SPoD LGBTİ, bu alandaki çalışmalarını da artırmayı planlıyor. Toplantılar ile ilgili detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 72 / SPoD ve İsveç Konsolosluğu, Onur Haftası İçin Resepsiyon Düzenledi

  Bu sene 20-26 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 24. İstanbul Onur Haftası şerefine SPoD ve İsveç Başkonsolosluğu 25 Haziran Cumartesi günü bir resepsiyon düzenledi. İsveç Başkonsolosluğu bahçesinde düzenlenen resepsyiona Türkiye’den LGBTİ aktivistleri, medya mensupları, sanatçılar, yabancı ülkelerin temsilcilikleri, siyasetçiler katıldı. İsveç Başkonsolosu Jens Odlander ve SPoD Yönetim Kurulu Üyesi Onur Fidangül’ün a çılış konuşmalarından sonra, Onur Yürüyüşü’ne destek için Avrupa ülkelerinden gelen siyasetçiler resepsiyonda özel konuşmalar yaptılar. Etkinlikte Avrupa Parlamenterleri Daniele Viotti ve Terry Reintke, İsveç vekili Robert Hannah, Almanya milletvekili Volker Beck, Belçika vekili Gwenaelle Grovonius, Hollanda vekili Keklik Yücel, Köln Belediye Başkan Yardımcısı Andreas Wolter konuşma yaptılar ve Türkiyeli LGBTİ aktivistlerine desteklerini ilettiler.