2016 Kasım Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 107 / Trans Grup Terapisi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının kırk birincisi 2 Kasım Çarşamba günü, 5 yeni katılım olmak üzere toplam 19 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor.Toplantılara katılmak isteyenlerin, info@spod. org.tr adresine ya da 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 108 / SPoD LGBTİ, Akademi Buluşmaları’nın İkincisini Gerçekleştirdi

  SPoD LGBTİ Akademi Buluşmaları’nın ikincisi, 5 Kasım Cumartesi günü, SPoD Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.Bağımsız araştırmacı Damla Çimen, “Heteronormativiteyi pekiştiren hâkim görsel anlatılar ve kurgular neler?”, “Karşılaştığımız imajlarla nasıl ilişki kuruyoruz?” sunumuyla, katılımcıları Yeşilçam turuna çıkarttı.

  Yeşilçam’dan günümüz sinemasına, LGBTİ’lerin hangi klişelerle temsil edildiğini, 80'lerin sonunda LGBTİ+ hareketinin filizlenmesiyle sinemadaki anlatının değişimini ve hareketin yükseldiği son yıllarda ne tür temsillerle karşılaşıldığı değerlendirildi. Temsil edilen seyircinin görsel arayışlarının da tartışıldığı bu buluşmada, kuir teoriden yola çıkarak kimliklenme ve temsiliyet meselesi masaya yatırıldı. Kimliklerin açıkça temsil edilmediği ve buna rağmen heteronormatif anlatının akışını bozan imajlar da kuir teoriden faydalanarak araştırıldı.

 • 109 / Esen Kunt ile Edebiyattan Sinemaya: Queer Bakış

  Kasım ayı boyunca her Pazartesi günü SPoD LGBTİ Toplantı Salonu’nda karşılaştırmalı edebiyat-sinema atölyesi gerçekleştirildi. Atölyenin dört haftası boyunca kuir bakışın izinde Patricia Highsmith’den Virginia Woolf’un Orlando romanına kadar, dünya edebiyatında öne çıkan eserlerden yola çıkarak sinemaya uyarlanan filmleri, kuir anlayış ve bakış üzerinden analiz etmeye çalışıldı. İlk hafta temel kuramlar üzerine odaklanan atölye, ikinci hafta Patricia Highsmith’in “Carol” adlı eserine, üçüncü hafta David Ebershoff’un “Danish Girl” adlı eserine odaklanmıştır. Son hafta da Virginia Woolf’un “Orlando” adlı eserine odaklanarak tamamlanmıştır.

 • 110 / SPoD LGBTİ, Ankara Ziyaretinde HDP ve CHP Milletvekilleriyle Bir Araya Geldi

  SPoD LGBTİ, 14 ve 15 Kasım'da Ankara'da yaptığı ziyaretlerde milletvekilleriyle, Türkiye'de son dönemde LGBTİ'lerin yaşadığı hak ihlallerini konuştu. Toplantılarda HDP İstanbul Vekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İzmir Vekili Zeynep Altıok, CHP İstanbul Vekili Mahmut Tanal ve CHP İstanbul Vekili Selina Doğan ile özellikle Suriyeli LGBTİ'lerin sorunları, mahpus LGBTİ'lere karşı artan kötü muameleler ve ülkedeki siyasi baskı ve krizlerin tüm LGBTİ topluluklarına olan etkileri tartışıldı.

 • 111 / SPoD LGBTİ, Uluslararası Psikiyatri Hemşireliği Konferansı’na Katıldı

  Manisa'da 9 Kasım'da gerçekleştirilen 4. Uluslararası ve 8. Ulusal Psikiyatri Hemşireliği Kongresi'nde SPoD LGBTİ'nin tanıtımı ve yaptığı çalışmalar aktarıldı.

  SPoD LGBTİ’yi temsilen yönetim kurulu üyesi Emirhan Deniz Çelebi'nin katıldığı konferansta, LGBTİ'lere yönelik destek çalışmaları, belediye savunuculuğu ve sağlık alanında yaptığı çalışmalardan bahsedildi ve katılımcıların soruları cevaplandı.

 • 112 / SPoD LGBTİ, Dortmund Teknik Üniversitesi’nin Düzenlediği Konferansta Söz Aldı

  Dortmund Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen konferansta SPoD LGBTİ Akademi Alan Koordinatörü Neyir Zerey, Türkiye’deki LGBTİ hareketi ve Onur Yürüyüşleri üzerine ana tema konuşması gerçekleştirti.

  Üniversitenin İngiliz ve Amerikan Dili Edebiyatı bölümü tarafından düzenlenen bu konferansta sinema, televizyon ve sosyal yaşam üzerine farklı konu başlıkları ele alınmıştır. Konferans programına ve konuşmaların özetine buradan ulaşabilirsiniz.

 • 113 / SPoD LGBTİ, Şehirlerarası Açılma Toplantısı Moderatör Eğitimi Düzenledi

  SPoD LGBTİ ve Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği işbirliğinde 18-20 Kasım tarihlerinde gerçekleşen Şehirlerarası Açılma Moderasyonu Eğitimi’ne, 8 sehirden 20 LGBT aktivisti katıldı. Üç gün süren eğitimin amacı, SPoD'un 8 aydır devam ettirdiği açılma toplantılarının başka şehirlere de yayılmasıydı.

  Açılma toplantıları; LGBTİ’lerin açılmalarını, yani kendilerini tanıtıp anlatarak, varoluşlarıyla barışmalarını ve özgüvenlerini yeniden kazanmalarını sağlıyor.

 • 114 / Kuir Belgesel Gösterimleri SPoD Salon’da Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Queer Documentaries işbirliğinde her ayın son cuması yapılan gösterimlerin ilki Aykut Atasay’ın Yürüyoruz ve Travestiler'i ile başladı. İkinci gösterim yönetmen Melisa Önel'in katılımı ile "Ben ve Nuri Bala" belgeseli ile devam etti. Kasım ayının gösterimi ise Aydın Öztek'in "Çürüğüm Askerim ve Reddediyorum" belgeseliydi. Gösterim sonrasında Vicdani Ret Derneği'nden Gökhan Soysal katılımcıların sorularını yanıtladı.

  Yönetmenler ve oyuncuların katılımı ile gerçekleşen belgesel gösterimlerinde, queer öznelliklerin heteronormatif ağlar içinde toplumda karşılaştıkları durumlara, mücadelelere, stratejilere tanıklık etmesi, belgesellerin toplumsal hafızaya ve LGBTİ hareketine etkisinin irdelenmesi ve Türkiye’de kuir belgesel çekmenin olanaklarının tartışılması amaçlanıyor.

 • 115 / SPoD LGBTİ, Cinsiyet Geçiş Süreci Yuvarlak Masa Toplantısı Düzenledi

  SPoD LGBTİ, 19 Kasım'da Cezayir Toplantı Salonu'nda yerel yönetimlerin, sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin, avukatların, doktorların ve aktivistlerin katıldığı toplantıda cinsiyet geçiş sürecinin hukukî ve tıbbi boyutları aktarıldı.

  Sorunlar üstüne çeşitli çözümlerin de üretildiği toplantıda geçiş sürecindeki trans bireylerin gündelik hayatlarında yaşadıkları problemler masaya yatırıldı.

 • 116 / SPoD LGBTİ’nin Sakatlık ve LGBTİ Çalışmaları Grubu, Toplantılarına Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ’nin Sakatlık ve LGBTİ Çalışmaları Grubu, bu ayki toplantısını 21 Kasım Pazartesi günü engelli erişimine uygun olan İsveç Araştırma Enstitüsü'nde gerçekleştirdi.

  Toplantılardan ve diğer etkinliklerden haberdar olmak için, https://www.facebook.com/sakatlgbti/ve https://twitter.com/sakatlgbti sayfalarını takip edebilir, bilgi için sakatlgbti@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 117 / LGBTİ Hakları İçin Eğitim Stratejileri Raporu Hazır

  23 Kasım Çarşamba günü, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Birimi (Seç-Bir) LGBTİ'ler konusunda okul öğretmenlerinin kapasitelerini geliştirmek ve eğitim alanında yaşanan ayrımcılıklara çözüm önerileri geliştirmek amacıyla SPoD ile sürdürdüğü projenin sonuçlarını İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde düzenlenen bir toplantı ile sundu.

  Mayıs 2015 - Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmada LGBTİ aktivistleri, aileler ve öğrenciler öğretmenlerle düzenli toplantılar gerçekleştirdiler. Çalışmanın sonuçları "LGBTİ Hakları İçin Eğitim Stratejileri: Sahadan Anlatılar ve Gözlemler" başlıklı raporda derlendi. Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

 • 118 / SPoD LGBTİ, Psikologlara Yönelik Süpervizyon Çalışmasını Başlattı

  SPoD LGBTİ, Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan liderliğinde, psikologlara yönelik süpervizyon çalışmasının ilkini, 23 Kasım’da SPoD Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.

  Ayda bir gerçekleşecek olan çalışmada, LGBTİ bireylerle çalışan psikologların profesyonel gelişmelerine destek sağlanması ve LGBTİ camiasina daha iyi bir hizmet sunulması hedefleniyor.

 • 119 / SPoD LGBTİ, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Resepsiyonu’na Katıldı

  SPoD Yönetim Kurulu Üyesi Rozerin Seda Kip, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Günü'nde Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve İsveç Başkonsolosluğu'nun düzenlediği resepsiyonda açılış konuşması yaptı.

  Bu seneki temasının toplumsal cinsiyet odaklı şiddeti önlemeye yönelik çalışmalara kaynak geliştirme olduğu etkinlik, İsveç Başkonsolosluğu Sarayı'nda gerçekleşti. Rozerin Seda Kip, konuşmasında LGBTİ'lerin uğradığı şiddet ve ayrımcılıktan bahsetti; kadın örgütlerinden temsilcilere ve Birleşmiş Milletler birimlerine, kadın ve LGBTİ hakları konusunda birlikte çalışma mesajı verdi.

 • 120 / SPoD LGBTİ, İran’lı Aktivist Gruba, Bilgi ve Deneyim Aktarımında Bulundu

  Özgürlük için Friedrisch Naumann Vakfı’nın düzenlediği Sivil Toplumu Güçlendirme/ Stratejik Planlama Eğitimi kapsamında 11 kişilik İran'lı aktivist grup, farklı alanlarda çalışma yapan STK’larla görüşmeler gerçekleştirmek amacıyla Türkiye’ye geldi.

  SPoD LGBTİ’nin faaliyetlerinden haberdar olmak, stratejik planlama kapsamında İran’da daha verimli olabilmek adına; kadın, çocuk ve LGBTİ hakları üzerine aktivizm yapan kişilere, Türkiye’de LGBTİ aktivizmi, Onur Haftası’nın tarihsel gelişimi ve SPoD LGBTİ’nin faaliyetleri, Ruh Sağlığı Alanı Koordinatörü Necib Varan ve Akademi Alan Koordinatörü Neyir Zerey tarafından aktarıldı.