2016 Mart Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 26 / SPoD LGBTİ, Gençlik LGBTİ Örgütleriyle Amsterdam'da Buluştu

  SPoD LGBTİ’den Mehmet Akın, 9-11 Mart tarihleri arasında Amsterdam'da, Avrupa'nın değişik şehirlerinden gelen gençlik LGBTİ örgütleriyle biraraya geldi.

  Toplantıda Haziran ayında Strasbourg'da Avrupa Konseyi'nin desteğiyle yapılacak 'Be The Change' (Değişim Ol) konferansının hazırlıkları üzerine konuşuldu. Haziran ayındaki konferansta genç LGBTİ'lerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri konuşulacak ve üç yıllık bir strateji oluşturulacak.

  SPoD LGBTİ, konferansın organizatör örgütlerinden birisi olarak hazırlıklarını sürdürüyor.

 • 27 / SPoD LGBTİ, Ruh Sağlığı Çalıştayının 3.Bölümünü Gerçekleştirdi

  SPoD LGBTİ, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği ile ilgili Başvuruların Ele Alınması başlıklı ruh sağlığı uzmanlarına yönelik toplam 40 saatlik eğitimin son ayağını 12-13 Mart tarihlerinde Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirdi.

  Yaklaşık 25 kişinin katılımıyla gerçekleşen ve iki gün süren üçüncü bölümün sonunda, eğitimin her 3 bölümünü de takip etmiş katılımcılara Katılım Belgesi verildi.

  SPoD LGBTİ’nin İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı ile gerçekleştirdiği eğitim; LGBTİ bireylerle çalışan uzmanlara yönelik en kapsamlı eğitim olma niteliğinde.

 • 28 / SPoD LGBTİ, Ayrımcılığa Karşı Gökyüzü Panelinde

  Arel Üniversitesi'nde 14 Mart tarihinde düzenlenen Ayrımcılığa Karşı Gökyüzü Paneli’ne, SPoD LGBTİ adına Yönetim Kurulu Üyesi Rozerin Seda Kip katıldı.

  LGBTİlere yönelik ayrımcılık ve mahpus LGBTİler konusunun ele alındığı panelde Rozerin Seda Kip, Türkiye'de mahpus LGBTİlerin mahpusluk sürecinde uğramış oldukları ayrımcılık ile adalete erişim mekanizmalarını anlattı. Yanı sıra Türkiye'deki cezaevi koşulları ile İtalya (Roma) cezaevleri karşılaştırması yaparak LGBTİ mahpusların durumlarını ortaya koyan Kip, son olarak Türkiye'de bir süredir gündem olan "pembe cezaevi" nin olası olumsuz sonuçlarını dikkat çekti.

 • 29 / SPoD LGBTİ, Üçüncü Olağan Genel Kurul Toplantısını Gerçekleştirdi

  SPoD LGBTİ, 2016 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı 14 Mart Pazartesi saat 19.00’da dernek üyelerinin katılımıyla Şişli’deki dernek salonunda gerçekleştirdi.

  Divan Başkanlığının oluşturulmasının ardından, gündem maddeleri ve önerileri görüşülüp kararlaştırıldı ve yönetim, denetleme kurulları asıl ve yedek üyelerinin seçimine geçildi. Seçimlerin gizli oy ve açık tasnifi sonucunda; şu isimler dernek organlarına seçildiler: Yönetim Kurulu

  Başkanlığına: Mehmet Akın, Başkan Yardımcılığına: Hilal Başak Demirbaş, Genel Sekreterliğe: Serhat Kaçan, Saymanlığa:Rozerin Seda Kip ve asıl üyeliğe Emirhan Deniz Çelebi seçildi.Denetleme Kuruluna ise; Sedef Çakmak, Erdal Demirdağ ve Türker Vatansever seçildi.

 • 30 / SPoD LGBTİ, "LGBT Issues and European Integration of Ukraine" Konferansına Katıldı

  SPoD'tan Mehmet Akın 16 Mart’ta, Ukrayna'daki "LGBT Issues and European Integration of Ukraine" başlıklı konferansta Türkiye'deki LGBTİ haklarından bahsetti.

  Panelde Moldova, Gürcistan, Ermenistan ve Rusya'dan aktivistlerle birlikte Doğu Avrupa ülkelerindeki yasal gelişmeler ve LGBTİ örgütlerinin çalışmaları konuşuldu.

 • 31 / SPoD LGBTİ, Almanya Bakanı Michael Roth ile Görüştü

  Almanya Devlet Bakanı Michael Roth, 20 Mart'ta İstanbul ve Ankara'ya bir ziyarette bulundu.

  Ziyareti sırasında farklı sivil toplum örgütleriyle biraraya gelen Roth, SPoD LGBTİ temsilcileriyle bir akşam yemeği yedi. Yemekte LGBTİ'lerin Türkiye'deki sorunları, Onur Yürüyüşü ile ilgili hazırlıklar ve mülteci LGBTİ'ler üzerine konuşuldu.

 • 32 / Heteroseksizme Karşı: LGBTİ Hakları için Eğitim Stratejileri Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi (SEÇBİR) ile birlikte yürütülen ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenen “Heteroseksizme Karşı: LGBTİ Hakları için Eğitim Stratejileri Projesi” kapsamında 26 Mart'ta SPoD SALoN'da öğretmenler için strateji toplantısının değerlendirilmesi yapıldı.

  Ekim ayından beri sürdürülen eğitim alanında LGBTİ hakları ve ayrımcılık konusu birçok toplantıda ele alınmıştı. Bu toplantıda da çıktılar üzerine bir tartışma yürütüldü ve eğitimde LGBTİ hakları ve ayrımcılık için neler yapılabileceği masaya yatırıldı.Nisan ayına kadar bu çalışmalar devam edecek.

 • 33 / Sığınmacı LGBTİ’lerin Haftalık Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ, Kasım 2015’te sığınmacı LGBTİ’lerle ilgili yaptığı yuvarlak masa toplantısı ve panel etkinliklerinden sonra, bu kişilerle birlikte çalışmak ve sorunlara çözümler bulmak için haftalık toplantılar düzenlemeye başladı.

  Arapça konuşan sığınmacıların katıldığı toplantılar haftada bir kez SPoD’un ofisinde gerçekleşiyor. 40 ile 50 kişi arasındaki katılımcının olduğu toplantılar sayesinde SPoD alandaki çalışmalarını da artırmayı planlıyor. Toplantılar ile ilgili detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 34 / SPoD LGBTİ Akademi Çalışma Grubunun Oluşturduğu LGBTi Kitaplığı,Okuyucularını Bekliyor

  SPoD LGBTİ Akademi Çalışma Grubu, LGBTİ Kitaplığı projesi kapsamında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi kütüphanesine, yayınevleri ve LGBTİ derneklerinin destekleri ile topladığı kitapları bağışladı. Bağışlanan kitapları LGBT Kitaplığı Bölümü'nden okuyabilirsiniz.

  Kitap bağışında bulunmak isterseniz akademi@spod.org.tr adresine mail atıp bizimle iletişime geçebilirsiniz.