2016 Mayıs Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 49 / Sunum: "Cinsiyetine Uymayanlar: LGBT’nin T’si”

  SPoD LGBTİ, Cins Arı / İTÜ Cinsiyet Kimliği Ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Kulübünün Farkındalık Etkinlikleri kapsamında, 2 Mayıs’ta "Cinsiyetine Uymayanlar: LGBT'nin T'si" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

  SPoD LGBTİ’den Emirhan Deniz Çelebi’nin hazırladığı sunumda, Hayat Çelik’in de katkılarıyla; transların Türkiye genelinde yaşadıkları hukukî, tıbbî, ekonomik ve sosyal sıkıntılara dikkat çekildi.Sunumun ardından katılımcılardan gelen sorular cevaplandı.

 • 50 / TransTerapi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının otuz yedincisi, 4 Mayıs Çarşamba günü,SPoD’un yeni Ofisinde, 4’ü yeni katılım olmak üzere toplam 17 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara, katılımın sınırlı olması sebebiyle katılmak isteyenlerin info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 51 / SPoD LGBTİ Çalışma Grubu Sakat LGBTİ, İşaret Dili Atölyesi Gerçekleştirdi

  Cins Arı / İTÜ Cinsiyet Kimliği Ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Kulübünün Farkındalık Etkinlikleri kapsamında SPoD LGBTİ, Gönüllü İşaret Dili Tercümanı Kaan Göncü ile 3 saat süren bir atölye gerçekleştirdi.

  10 kişinin katılımıyla gerçekleşen atölyede; Sakat LGBTİ oluşumu hakkında bilgi verilirken, Türk işaret dilinin Türkçe'den farkları, İşitme engellilerin karşılaştı bazı temel sorunlar, işitme engelli olan LGBTİ bireylere olan yaklaşımlarımız kısaca tartışıldı.

  Toplantı sonunda ise, videolar dahil belli başlı kaynakların paylaşımı ve bilgilendirilmesi yapılırken, yeni gönüllülere ulaşıldı.

 • 52 / SPoD LGBTİ, Açılma Toplantıları için Moderatör Eğitimleri Düzenliyor

  SPoD LGBTİ, 11 Mayıs Çarşamba ve 14 Mayıs Cumartesi günleri, SPoD SALON’da, Ruh Sağlığı Koordinatörü Uzman Psikolog Necip Varan’ın eğitmenliğinde; 10 kişinin katılımıyla açılma toplantıları için moderatör eğitimlerinin ilkini gerçekleştirdi.

  Yakın zamanda başlaması planlanan açılma toplantıları; LGBTİ’lerin açılmalarını, yani kendilerini tanıtıp anlatarak, varoluşlarıyla barışmalarını ve özgüvenlerini yeniden kazanmalarını sağlayabilmek amacıyla düzenleniyor.

 • 53 / SPoD LGBTİ, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Günü Kutladı

  SPoD LGBTİ, tüm dünyada kutlanan 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Günü'nde İsveç, Hollanda ve ABD Konsoloslukları ve SEÇBİR ile bir etkinlik düzenledi. Adahan Otel'deki etkinlik, panel ile başladı. Panelde SEÇBİR'den Müge Ayan, LGBTİ hakları için eğitim stratejinden bahsetti. Bir yıldır SPoD'la birlikte yürüttükleri projenin raporunu dinleyicilere sundular. Daha sonra Gittigidiyor şirketinden Burak Arslan ve Can Alibali şirketlerinin LGBTİ'ler için yaptığı ayrımcılık karşıtı çalışmaları anlattı. Son olarak SPoD'tan Mehmet Akın yerel yönetimlerdeki LGBTİ hakları dönüşümünden ve derneğin kampanyalarından bahsetti. 100'den fazla katılımcının bulunduğu etkinlik daha sonra Kafası Karışık Kontretenor konseri ile son buldu.

 • 54 / SPoD LGBT, Belçika Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo’nun Türkiye'deki LGBTİ Aktivistleriyle Bir Araya Geldiği Buluşmada Yer Aldı

  SPoD LGBTİ’den Sedef Çakmak'ın ve Kaos GL'den Yasemin Öz'ün katıldığı, toplantıda, Ankara Homofobi Karşıtı Yürüyüş ve İstanbul Onur Yürüyüşü konuşuldu.

  Sivil toplum örgütleri, Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Yardım Zirvesi için Türkiye’ye gelen Belçika Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo, Belçika Büyükelçisi Marc Trentescau ve Belçika İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem ile 24 Mayıs’ta Ankara’da kahvaltıda bir araya geldi.

 • 55 / “Homofobi ve Transfobiye Karşı Fobini Uçur!"

  SPoD LGBTİ ve Uluslararası Af Örgütü, geçen sene olduğu gibi bu sene de 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün nedeniyle ‘Fobini Uçur’ etkinliği düzenledi.

  29 Mayıs Pazar günü, Caddebostan Sahil Parkı’nda gerçekleştirilen etkinlikte; piknik sepetleri ve uçurtmalar alınarak bir araya gelindi. Af Örgütü’nün 2016 Onur Yürüyüşü'nün hiç bir engelle karşılaşılmadan gerçekleşmesi için başlattığı #MyİstanbulPride kampanyası da bu etkinlikle birlikte duyuruldu.

 • 56 / SPoD LGBTİ, Carma'nın Düzenlediği SpeedDating Etkinliğinde Yer Aldı

  SPoD LGBTİ, 27 Mayıs’ta gerçekleşen etkinlikte, şirketlerin insan kaynaklarında çalışan uzmanlarla bir araya gelerek, iş yaşamında LGBTİ'lerin yaşadığı sorunları nasıl çözebileceği üzerine tartıştı.

  SPoD LGBTİ’den Ezgi Şeref, Mehmet Akın ve Rozerin Seda Kip’İn yer aldığı etkinlikle, SPoD'un şirketlere verdiği farkındalık eğitimlerine de katkı sağlandı.

 • 57 / SPoD LGBTİ, Kısa Film Gösterimi Düzenledi

  SPoD LGBTİ, 29 Mayıs’ta SPoD Salon'da, Hippocampus ekibinin hazırlamış olduğu bir kısa film gösterimi gerçekleştirdi.

  Bir transın yaşadığı zorlukların ele alındığı kısa filmin gösteriminin ardından, izleyicilerden gelen sorular doğrultusunda film ekibi ile söyleşi gerçekleştirildi.

 • 58 / SPoD LGBTİ, Documentarist Belgesel Film Günleri Kapsamında, ‘Kuir Sinema Okumaları’ Paneli Düzenledi

  SPoD LGBTİ, 9. İstanbul Documentarist Belgesel Film Günleri Kapsamında, 30 Mayıs’ta ‘Kuir Sinema Okumaları’ Paneli Düzenledi. SPoD LGBTİ’den Erdal Partog'un moderatörlüğünü yaptığı panelde Can Candan, Evrim Kaya ve Erman Ata Uncu gibi önemli isimler yer aldı.

  Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen panelde, ‘Kuir sinema nedir?’ ‘Sinemada kuir nasıl var olur?’ ‘Kuiri estetiğin yerine koyabilir miyiz?’ ‘Sinema kuir bağlamında nasıl okunur? gibi sorulara yanıt arandı.

 • 59 / Sığınmacı LGBTİ’lerin Haftalık Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ, Kasım 2015’te sığınmacı LGBTİ’lerle ilgili yaptığı yuvarlak masa toplantısı ve panel etkinliklerinden sonra, bu kişilerle birlikte çalışmak ve sorunlara çözümler bulmak için haftalık toplantılar düzenlemeye başladı.

  Arapça konuşan sığınmacıların katıldığı toplantılar haftada bir kez SPoD’un ofisinde gerçekleşiyor. 40 ile 50 kişi arasındaki katılımcının olduğu toplantılar sayesinde SPoD LGBTİ, bu alandaki çalışmalarını da artırmayı planlıyor. Toplantılar ile ilgili detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 60 / SPoD LGBTİ Akademi Çalışma Grubunun Oluşturduğu LGBTi Kitaplığı, Okuyucularını Bekliyor

  SPoD LGBTİ Akademi Çalışma Grubu, LGBTİ Kitaplığı projesi kapsamında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi kütüphanesine, yayınevleri ve LGBTİ derneklerinin destekleri ile topladığı kitapları bağışladı. Bağışlanan kitapları LGBT Kitaplığı Bölümü'nden okuyabilirsiniz.

  Kitap bağışında bulunmak isterseniz akademi@spod.org.tr adresine mail atıp bizimle iletişime geçebilirsiniz.