2016 Nisan Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 44 / SPoD LGBTİ’nin Sakatlık ve LGBTİ Çalışmaları Grubu, Toplantılarına Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ’nin Sakatlık ve LGBTİ Çalışmaları Grubu, senenin ilk toplantısını 27 Nisan Çarşamba günü engelli erişimine uygun olan İsveç Araştırma Enstitüsü'nde gerçekleştirdi.

  Toplantılardan ve diğer etkinliklerden haberdar olmak için, https://www.facebook.com/sakatlgbti/ ve https://twitter.com/sakatlgbti sayfalarını takip edebilir, bilgi için sakatlgbti@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 35 / SPoD LGBTİ, Küresel Yaratıcı Savunuculuk Zirvesi'ne Katıldı

  İnsan Hakları Kampanyası(Human Rights Campaign)adlı örgüt,29 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında Küresel Yaratıcı Savunuculuk Zirvesi(Global Innovative Advocacy Summit'16) başlıklı bir organizasyon düzenledi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yirmi beş aktivistin katıldığı Zirve'nin ilk gününde katılımcılar, Beyaz Saray'daABD Birleşmiş Milletler Elçisi Susan Rice ve ABD LGBTİ Bireylerin İnsan Hakları Özel Temsilcisi Randy Berry ile bir araya geldi. Zirve,katılımcıların yaptıkları çalışmaların ele alındığı sunumlar ve deneyim aktarımları ile devam etti. SPoD LGBTİ'den Ezgi Şeref, Boysan Yakar'ın temelini attığı Belediye Eşitlik Endeksi çalışmasını tanıttı.

 • 36 / SPoD LGBTİ, Demirtaş ve Yüksekdağ'ın Davetiyle HDP Kadın Meclisi Toplantısına Katıldı

  HDP Kadın Meclisi'nin 3 Nisan'da Ankara'da düzenlediği “Ortak Mücadele İmkanlarını Değerlendirme” başlıklı toplantıya SPoD LGBTİ adına, Sezen Yalçın katıldı. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksedağ'ın davetiyle düzenlenen toplantıya Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, Siirt Milletvekili Besime Konca ile MYK üyesi Gülsen Ülker, ve HDP kadın meclisinden kadınlar da katıldı. Kadın örgütlerinden temsilcilerin yanı sıra LGBTİ örgütlerinden Kaos GL ve Pembe Hayat'ın da katıldığı toplantıda Sezen Yalçın, HDP'nin LGBTİ hakları üzerine çalışmalarını önemli bulduğunu, SPoD'un da bu çalışmaların geliştirilmesi için uğraştığını belirtti ve LGBTİ'lerin siyasi alanda güçlendirilmesi için 2012'den bu yana Siyaset Okulları düzenlediğini ifade etti.

 • 37 / SPoD LGBTİ, İKGV ve ICMC'nin 'Gönüllülerle Mülteci Çalışmalarını Geliştirme Konferansı'ndaydı

  İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı ve International Catholic Migration Commission örgütlerinin 4-6 Nisan tarihleri arasında İstanbul Rixos Otel'de düzenledikleri 'Gönüllülerle Mülteci Çalışmalarını Geliştirme Konferansı'na SPoD LGBTİ’iyi temsilen Mehmet Akın katıldı.

  Üç gün süren konferansta, Avrupa ülkelerinden ve Türkiye'den birçok sivil toplum kuruluşu temsilcileri yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Bu çalışmalar içinde gönüllüleri nasıl motive ettikleri ve çalışmalarda gönüllülerle nasıl koordine olduklarını aktardılar. SPoD LGBTİ’nin yıl başından beri sürdürdüğü LGBTİ mülteciler çalışmalarındaki gönüllü emekleri toplantıda aktarıldı, LGBTİ'lerle çalışmalarda gönüllülerin önemi anlatıldı.

 • 38 / Trans Grup Terapisi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının otuz altıncısı, 6 Nisan Çarşamba günü, SPoD SALON’da 4’ü yeni katılım olmak üzere toplam 17 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor.

  Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara, katılımın sınırlı olması sebebiyle katılmak isteyenlerin info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 39 / SPoD LGBTİ, Şişli Belediye’nin Düzenlediği 1. Eşitlik Birimleri Çalıştayına Katıldı

  Şişli Belediyesi'nin 7 Nisan'da İstanbul'da düzenlediği ve Türkiye'nin birçok belediyesinin katıldığı 1. Eşitlik Birimleri Çalıştayı’nda, SPoD LGBTİ ‘den Sezen Yalçın bir sunum yaptı.

  2014 Yerel Seçimler dönemindeki 'LGBTİ Dostu Belediyecilik' projesini yöneten Sezen Yalçın, çalıştayda SPoD'un ve LGBTİ hareketinin çalışmalarını aktardı.SPoD LGBTİ’nin eski Yönetim Kurulu Başkanı ve şuan Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışmalarını yürüten Volkan Yılmaz ise, eşitlik politikalarında yerel yönetimlerin rolünden bahsetti.

 • 40 / SPoD LGBTİ, "Sosyal Hizmette LGBTİ‘ler" Konulu Bir Eğitim Düzenledi

  SPoD LGBTİ, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Sosyal Hizmet Önlisans Bölümü öğrencilerine yönelik 9-10 Nisan tarihlerinde 2 günlük bir eğitim düzenledi.

  Gerçekleştirilen eğitimin ilk gününde teorik olarak bilgilendirilen öğrenciler, 10 Nisan Pazar günü; SPoD LGBTİ gönüllüsü sosyal hizmet uzmanları eşliğinde, vaka oturumlarına katıldı. Cumartesi ve Pazar olmak üzere iki gün süren eğitimlere tam katılım sağlayan öğrencilere Mayıs ayı içerisinde düzenlenecek bir değerlendirme toplantısı sonrasında, katılım sertifikası verilmesi planlanmaktadır.

 • 41 / SPoD LGBTİ, Kadıköy Belediyesi Çalışanlarına Yönelik LGBTİ Farkındalık Eğitimi Verdi

  SPoD LGBTİ, Kadıköy Belediyesi Eğitim Koordinatörlüğü Birimiyle işbirliği içinde, Kadıköy Belediyesi bünyesindeki çalışanlara yönelik, LGBT farkındalık eğitimi gerçekleştirdi.

  Uzman Psikiyatr Seven Kaptan’ın temel LGBTİ kavramlarını aktardığı sunumunun ardından, gerçekleştirilen soru-cevap kısmında, katılımcılarının soruları cevaplandırıldı.

 • 42 / SPoD LGBTİ, Türkiye'deki LGBTİ Mültecilerin Sorunlarını Avrupa Parlamentosu'na Taşıdı

  SPoD LGBTİ’nin mültecilerle olan çalışmalarını geliştiren Mehmet Akın, 12 Nisan Salı günü Fransa'nın Strasbourg şehrindeki Avrupa Parlamentosu'nda Avrupa parlamenterleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. ILGA Europe ve Avrupa Parlamentosu LGBTİ Intergroup tarafından düzenlenen toplantıya Birleşik Krallık, İsveç ve Türkiye'den birer aktivist ülkelerindeki mültecilerle ilgili çalışmaları anlattı. Mehmet Akın konuşmasında Türkiye'deki Geçici Koruma Yasası altında bulunan Suriyeli mültecilerin yaşadıkları hem sosyal hem hukuki sorunlardan bahsettikten sonra, Avrupa Komisyonu'nun geçtiğimiz ay almış olduğu 'Türkiye'nin güvenli ülke olması' kararının Suriyeli mültecilere, özellikle de LGBTİ'lere büyük zarar vereceğini belirtti. Türkiye'de birçok temel hakka erişimi neredeyse imkansız hale getirilen LGBTİ mülteciler için bu karar birçok risk barındırıyor.

 • 43 / SPoD LGBTİ, İki Yıllık Stratejisini Belirlemek İçin Toplantı Yaptı

  SPoD LGBTİ; yeni yönetim kurulu üyeleri, alan koordinatörleri ve çalışanları ile birlikte 23-25 Nisan arasında üç günlük bir toplantı yaparak, gelecek iki yılın stratejisini belirlemeye çalıştı.

  Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi'nden Sener Ünal ve Neslihan Öztürk'ün moderatör olduğu üç günlük toplantıda, SPoD LGBTİ’nin gelecek iki yılda kendini nerede gördüğü, neleri hedeflediği ve hangi faaliyetleri öncelediği tartışıldı. Mayıs ayında SPoD LGBTİ’nin üyeleriyle paylaşacağı bu rapor, yönetim kurulunun kararıyla uygulanmaya başlanacak.

 • 45 / SPoD LGBTİ, Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Personeline LGBTİ Farkındalık Eğitimi Verdi

  SPoD LGBTİ, 28 Nisan Perşembe günü, Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü personeline, “Sağlık Hakkı Üzerine Yerel Yönetimlerde LGBTİ Farkındalığı “konulu bir eğitim düzenledi.

  Yoğun katılımın olduğu eğitimde, Uzman Psikiyatr Seven Kaptan’ın LGBTİ temel kavramlardan bahsettiği sunumunun ardından, SPoD LGBTİ Yönetim Kurulu Üyesi Emirhan Deniz Çelebi ise, cinsiyet geçiş süreci'ni ve sağlık sektöründe transların karşılaştıkları zorlukları aktardı.

 • 46 / SPoD LGBTİ, 2016 Yılının İlk Bahar Seminerini Düzenledi

  SPoD LGBTİ Akademi Grubu’nun organize ettiği, bu alanda çalışan akademisyenleri ve öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlayan, gerek katılımcıların, gerekse alanda çalışmalar gerçekleştiren araştırmacıların entelektüel birikimlerine katkıda bulunmayı hedefleyen, 2016 yılının ilk Bahar Semineri, 30 Nisan Cumartesi günü Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşti.

  Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılki Bahar Seminerinde de, LGBTI ve queer konularının kesiştiği farklı alanlar irdelendi, birçok akademik alan çalışması ve teorik yaklaşım mercek altına alındı.

 • 47 / Sığınmacı LGBTİ’lerin Haftalık Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ, Kasım 2015’te sığınmacı LGBTİ’lerle ilgili yaptığı yuvarlak masa toplantısı ve panel etkinliklerinden sonra, bu kişilerle birlikte çalışmak ve sorunlara çözümler bulmak için haftalık toplantılar düzenlemeye başladı.

  Arapça konuşan sığınmacıların katıldığı toplantılar haftada bir kez SPoD’un ofisinde gerçekleşiyor. 40 ile 50 kişi arasındaki katılımcının olduğu toplantılar sayesinde SPoD LGBTİ, bu alandaki çalışmalarını da artırmayı planlıyor. Toplantılar ile ilgili detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 48 / SPoD LGBTİ Akademi Çalışma Grubunun Oluşturduğu LGBTi Kitaplığı,Okuyucularını Bekliyor

  SPoD LGBTİ Akademi Çalışma Grubu, LGBTİ Kitaplığı projesi kapsamında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi kütüphanesine, yayınevleri ve LGBTİ derneklerinin destekleri ile topladığı kitapları bağışladı. Bağışlanan kitapları LGBT Kitaplığı Bölümü'nden okuyabilirsiniz.

  Kitap bağışında bulunmak isterseniz akademi@spod.org.tr adresine mail atıp bizimle iletişime geçebilirsiniz.