2016 Ocak Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 1 / SPoD LGBTİ, Transfobik Kadın Doğum Uzmanı Doktor Hakkındaki Ayrımcılık Soruşturmasını, Anayasa Mahkemesine Taşıdı

  Beyoğlu'ndaki bir hastanede Kadın Doğum Uzmanı doktor tarafından 'Durumunuzu tasvip etmiyorum' denilerek muayene edilmeyen trans kadın H.Ç'nin davası, SPoD LGBTİ Avukatı Rozerin Seda Kip’in başvurusuyla 4 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Geçtiğimiz yıl yaşadığı olaydan sonra doktor hakkında dava açılmış, fakat Valilik soruşturma açılmasına izin vermemişti. Sağlığa erişim hakkının engellenmesi ve cinsiyet kimliği üzerinden ayrımcılık yapılması nedeniyle açılan dava, Savcılık tarafından da soruşturmaya gerek görülmemişti.

 • 2 / SPOD LGBTİ’nin Kadın Doğum Uzmanı Doktor Hakkında Türk Tabipler Birliği’ne Yaptığı Şikayet Başvurusu Sonuçlandı

  SPoD Kukuk ve Adalete Erişim Alan Koordinatörü Av. Ezgi Şeref’in Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) yaptığı şikayet başvurusu neticesinde; TTB’nin 29.12.2015 tarihli Onur Kurulu Toplantısı’nda trans kadın H.Ç’yi muayene etmeyen jinekolog hakkında uyarı cezası verildi. Jinekolog doktor F.H.’nin, bir hastasını trans olması nedeniyle muayene etmeyi reddetmesi üzerine Türk Tabipler Birliği doktor hakkında inceleme yaptı ve 90 liralık uyarı cezası verdi. Doktorun ifadesini alan TTB, “Hastayı Reddetme” sonsuz bir hak olarak görülemez,reddetme makul ve anlaşılabilir bir nedene dayanmalı, suç kabul edilen bir nedene dayanmamalıdır” diyerek jinekoloğun disiplin yönetmeliğine uymadığının altını çizdi.

 • 3 / Trans Grup Terapisi Toplantıları 2016’da da Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının otuz üçüncüsü, 6 Ocak Çarşamba günü, SPoD’un yeni Ofisinde, 3’ü yeni katılım olmak üzere toplam 22 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara, katılımın sınırlı olması sebebiyle katılmak isteyenlerin info@spod.org.tr adresine ya da 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 4 / SPoD LGBTİ, İstanbul Queer Art Festivali İçin Hazırlanıyor

  SPoD LGBTİ, İstanbul Queer Art Festivali İçin planladığı hazırlık toplantılarının ilkini 6 Ocak Çarşamba günü SPoD Salon’da gerçekleştirdi.

  2016 sonbaharında en az bir hafta sürecek festival için hazırlıklara başlayan gönüllü çalışma grubu, festival öncesi queer art konusunda bir dizi etkinliği de gerçekleştirmeyi planlıyor. İstanbul LGBTİ-Q hayatını kendi festivaline de kavuşturmayı hedefleyen gönüllü çalışma grubu, bu konuda çalışmak isteyenleri ekibe dahil olmaya davet ediyor.

  Siz de bu festivalin bir parçası olmak istiyorsanız, info@spod.org.tr adresine başvuru talebinizi iletebilirsiniz.

 • 5 / SPoD LGBTİ, Şişli Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi Toplantılarına Katıldı

  SPoD LGBTİ’nin 2014 yılında hazırladığı ‘LGBTİ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü imzalayan ve LGBTİ’ler için çalışmalarına Eşitlik Birimi ile devam eden Şişli Belediyesi, Ocak ayında bir dizi toplantı düzenledi. 7 Ocak’taki toplantıya SPoD’tan Deniz Zenan Şapka, Hilal Başak Demirbaş ve Mehmet Akın katıldı. Toplantıda Eşitlik Birimi’nin çalışmaları anlatıldı. SPoD LGBTİ, ilçe sınırları içinde Şişli Belediyesi’nin yapması gereken çalışmalar üzerine görüşlerini bildirdi. Belediye’nin diğer bir toplantısı 13 Ocak günü mülteciler üzerineydi. Mehmet Akın’ın katıldığı toplantıda SPoD’un mültecilerle ilgili çalışmaları ve LGBTİ mültecilerin sorunları aktarıldı.Engelli dernekleri temsilcileriyle 14 Ocak Cuma günü gerçekleştirilen toplantıya ise SPoD Sakat LGBTİ Çalışma Grubu katıldı.

 • 6 / SPoD LGBTİ, III. Ruh Sağlığı Çalıştayını Düzenledi

  SPoD LGBTİ bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği ile ilgili Başvuruların Ele Alınması başlıklı ruh sağlığı uzmanlarına yönelik toplam 40 saatlik eğitimin birinci ayağını 9-10 Ocak tarihlerinde Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirdi.

  Yaklaşık 25 kişinin katılımıyla gerçekleşen ve iki gün süren birinci bölümden sonra Şubat ve Mart aylarında eğitimin 2. ve 3. bölümleri gerçekleşecek. SPoD'un İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı ile gerçekleştirdiği eğitim; LGBTİ bireylerle çalışan uzmanlara yönelik en kapsamlı eğitim olma niteliğinde.

 • 7 / SPoD LGBTİ, Avustralya Dışişleri Bakanlığı ile Görüştü

  Avustralya Dışişleri Bakanlığı’ndan Amy Williams, Avustralya Büyükelçiliğinden temsilcilerle birlikte Ocak ayında Türkiye’deki insan hakları durumu ile ilgili yazacakları rapor için saha çalışması yürüttü. Çeşitli sivil toplum örgütleri ile görüşen Williams, 13 Ocak’ta LGBTİ örgütlerinin temsilcileri ile bir araya geldi. Kaos GL’nin Ankara’daki ofisinde gerçekleşen toplantıda SPoD’tan Mehmet Akın, Kaos GL’den Hakan Özkan ve Pembe Hayat’tan Alican Kalan Türkiye’de LGBTİ bireylerin karşılaştıkları sorunlardan ve derneklerin bunlar için yaptığı çalışmalardan bahsetti. Avustralya topladığı bilgilerle oluşturduğu raporu mülteci başvuruları sırasında kullanacak.

 • 8 / SPoD LGBTİ, New York Kent Üniversitesi Brooklyn College'ın Yüksek Lisans Dersine Konuk Oldu

  SPoD LGBTİ Yönetim Kurulu Üyesi Sedef Çakmak, 14 Ocak’ta New York Kent Üniversitesi Brooklyn College'ın yüksek lisans dersine konuk oldu. Louis Fishman'in yönettiği derste Türkiye'deki LGBTİ hakları konuşuldu.

 • 9 / SPoD LGBT, İstanbul Maçka ve Dolmabahçe Rotaract Klüpleriyle Eğitim Amaçlı Bir Toplantı Gerçekleştirdi

  SPoD LGBTİ, 29 Ocak Pazartesi günü İstanbul Maçka ve Dolmabahçe Rotaract klüpleri ile SPoD LGBTİ'nin toplantı salonunda homofobi, transfobi ve LGBTİ haklarına yönelik bir toplantı gerçekleştirdi.

  20 kadar Rotaract üyesinin katıldığı etkinlikte; LGBTİ'lerin sosyal haklar ve trans geçiş süreçlerinde yaşanan sıkıntılar konusunda bilgilendirme yapıldı. Deniz Şapka, Emirhan Deniz Çelebi ve Cihan Hüroğlu'nun gerçekleştirdiği sunumlar sonrası Rotaract klüpleri daha fazla şube ile alanda bilgilenme toplantıları yapma konusunda cesaretlendirildi.

 • 10 / Sığınmacı LGBTİ’lerin Haftalık Toplantıları Başladı

  SPoD LGBTİ, Kasım 2015’te sığınmacı LGBTİ’lerle ilgili yaptığı yuvarlak masa toplantısı ve panel etkinliklerinden sonra, bu kişilerle birlikte çalışmak ve sorunlara çözümler bulmak için haftalık toplantılar düzenlemeye başladı.

  Arapça konuşan sığınmacıların katıldığı toplantılar haftada bir kez SPoD’un ofisinde gerçekleşiyor. 40 ile 50 kişi arasındaki katılımcının olduğu toplantılar sayesinde SPoD alandaki çalışmalarını da artırmayı planlıyor. Toplantılar ile ilgili detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz..