2016 Şubat Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 11 / Trans Grup Terapisi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının otuz dördüncüsü, 3 Şubat Çarşamba günü, SPoD’un yeni Ofisinde, 3’ü yeni katılım olmak üzere toplam 20 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara, katılımın sınırlı olması sebebiyle katılmak isteyenlerin info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 12 / SPoD LGBTİ, “The Danish Girl” Filminin Ön Gösterimine Ev Sahipliği Yaptı

  SPoD LGBTİ, 11 Şubat Perşembe gecesi Kanyon'da gerçekleştirdiği bir etkinlikle, 4 dalda Oscar Adayı olan “The Danish Girl” filminin öngösterimine ev sahipliği yaptı.

  Trans geçiş ameliyatının ilk örneklerinden biri olarak tarihe geçen Lili Elbe’nin çarpıcı hikayesini konu alan “Danimarkalı Kız” filmi, Türkiye’de gösterime girmeden önce LGBTİ hareketini ve destekçilerini bu özel gösterim ile bir araya getirdi.

 • 13 / Heteroseksizme Karşı: LGBTİ Hakları için Eğitim Stratejileri

  SPoD LGBTİ ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi’nin (SEÇBİR) birlikte yürüttüğü ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenen Heteroseksizme Karşı:LGBTİ Hakları İçin Eğitim Stratejileri projesi kapsamında 13 Şubat Cumartesi günü bir çalışma gerçekleştirildi.

  Dr. İpek Göçmen ve Dr.Volkan Yılmaz’In birlikte hazırladıkları Türkiye’de LGBT Bireylerin Sosyal ve Ekonomik Sorunları Araştırması’nın eğitim alanındaki sonuçları değerlendirdi.Öğleden sonraki oturumda, strateji grubundan bir grup LGBTİ aktivisti ve uzman, kendi deneyimlerini aktardılar. Öğretmenlerin dinleyici ve katılımcı olduğu bu atölyede, daha önce de üzerinde sıkça konuşulan sorunların yeniden gündeme gelmesi, bir sonraki eğitim çalışmasının da yol haritasını şimdiden ortaya çıkardı.

 • 14 / SPoD LGBTİ, Ruh Sağlığı Çalıştayının İkinci Bölümünü Gerçekleştirdi

  SPoD LGBTİ, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği ile ilgili Başvuruların Ele Alınması başlıklı ruh sağlığı uzmanlarına yönelik toplam 40 saatlik eğitimin ikinci ayağını 13-14 Şubat tarihlerinde Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirdi.

  Yaklaşık 25 kişinin katılımıyla gerçekleşen ve iki gün süren ikinci bölümden sonra Mart aylarında eğitimin 3. bölümü gerçekleşecek. SPoD'un İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı ile gerçekleştirdiği eğitim; LGBTİ bireylerle çalışan uzmanlara yönelik en kapsamlı eğitim olma niteliğinde.

 • 15 / SPOD LGBTİ, Yerel Yönetimler İçin İnsan Hakları Temelli Programlama Atölyesine Katıldı

  Ataşehir Belediyesi, Türkiye Avrupa Vakfı ve TÜSEV ortaklığında 15-16 Şubat tarihlerinde düzenlenen atölye çalışmasına SPoD LGBTİ Hukuk ve Adalete Erişim Alan Koordinatörü Ezgi Şeref katıldı.

  Belediye-STK işbirliği alanını hazırlamayı amaçlayan proje kapsamında gerçekleştirilen atölyede, Ataşehir Belediyesi Kent Konseyi’nden iki üye çalışmalarını tanıttılar. Konseyin oldukça kapsamlı çalışmalar yaptığına ancak konsey çeşitli sebeplerde dinamizmini yitirdiğini belirttiler.

 • 16 / SPoD LGBTİ Avukat Ağı’nın Gönüllü Avukatları, Yayın Çalışmaları İçin Biraraya Geldi

  SPoD LGBTİ Avukat Ağı’nın Gönüllü Avukatları, 17 Şubat’ta SPoD Ofisinde Yayın Çalışmaları İçin Bir Araya Geldi.

 • 17 / SPoD LGBTİ, Şirketlere Yönelik İlk LGBTİ Hakları Eğitimini Gerçekleştirdi

  SPoD LGBTİ, önde gelen online alışveriş sitesi eBay’in Türkiye’deki şirketi GittiGidiyor çalışanları için 18 Şubat’ta, LGBTİ farkındalık çalışmaları çerçevesinde “LGBTİ Hakları Eğitimi”ni gerçekleştirdi.

  Yaklaşık 50 kişinin katılımıyla gerçekleşen bu çalışmada; Haliç Hospital, Uzman Psikiyatr Seven Kaptan, LGBTİ Temel Kavramlar, Efsaneler ve Mitler; Psiko Terapist Necip Varan, Çalışma Hayatında LGBTİ’ler ile İlişkiler, Nasıl Davranmalı ve Nelere Dikkat Etmeliyiz sunumlarıyla yer aldılar. Sunumların ardından trans kadın H.Ç. İse, çalışma hayatında yaşadığı ayrımcılıklara değindi.

 • 18 / SPoD LGBTİ, Kalamış Rotaract Grubuna LGBTİ Hakları Eğitimi Verdi

  SPoD LGBTİ’den Emirhan Deniz, Kozyatağı Workinton'da Rotaract Kalamış Şubesi üyelerinin katıldığı toplantıda, ''İşte Bunlar Hep Seks: Transfobi- Homofobi ve LGBTİ Temel Kavramlar'' konulu bir sunum gerçekleştirdi.

  LGBTİ farkındalığı kazandırmak amacıyla, Rotaract üyelerine cinsel yönelim, cinsiyet kimliği kavramları hakkında temel bilgiler verildi.

 • 19 / SPoD LGBTİ, İstanbul'daki LGBTİ Aktivistleri İle Biraraya Geldi

  SPoD LGBTİ, 21 Şubat'ta İstanbul'daki LGBTİ örgütleri ve aktivistleri ile bir araya geldi.

  Human Rights Campaign adlı sivil toplum kuruluşundan Jordan Long ve SPoD LGBTİ’den Ezgi Şeref'in belediyelerde LGBTİ'lere yönelik politika ve hizmetlerin izlenmesine ilişkin model çalışması hakkındaki sunumu ile başlayan toplantı, izleme çalışmalarına ilişkin fikirlerin paylaşılması ile devam etti.

 • 24 / SPoD LGBTİ, Sivil Toplum Örgütleriyle Biraraya Geldi

  SPoD LGBTİ, 26 Şubat'ta İstanbul’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, belediyelerin çalışma komisyonlarından ve kent konseylerinden temsilcilerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

  Toplantıda belediye izleme çalışmalarına ilişkin çeşitli deneyimler paylaşıldı, tavsiyelerde bulunuldu.

 • 20 / SPoD LGBTİ, Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy Belediyelerini Ziyaret Etti

  SPoD LGBTİ, Boysan Yakar'ın temelini attığı, Belediye İzleme Çalışmaları kapsamında, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile görüştü.

  Belediye meclis üyesi Sedef Çakmak, Şişli Belediyesi Eşitlik Birimi'nden Elif Avcı, Human Rights Campaign adlı sivil toplum kuruluşundan Jordan Long ve SPoD LGBTİ’ den Ezgi Şeref'in katılımıyla gerçekleşen ziyaretlerde, belediyelerin politikaları ve hizmetleri kapsamında LGBTİ'lere yönelik örnek çalışmaları ele alındı.

 • 21 / SPoD LGBTİ, Ankara’daki LGBTİ Örgütlerini Ziyaret Etti

  SPoD LGBTİ, 25 Şubat'ta KAOS GL ve Pembe Hayat aktivistleri ile bir araya geldi, izleme çalışmalarına ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

 • 22 / SPoD LGBTİ, Boysan Yakar’ı Anma Etkinliği Düzenledi

  SPoD LGBTİ, belediye izleme çalışmasının temelini atan Boysan Yakar'ı anmak üzere 26 Şubat akşamı SPoD Ofiste bir etkinlik düzenledi.

  Etkinlikte Boysan'ın yerel seçimler çalışmalarını birlikte yürüttüğü arkadaşı Sedef Çakmak, Boysan'ın annesi ve LİSTAG'ın kurucularından Sema Yakar ve izleme çalışmasını devam ettiren Jordan Long ve Ezgi Şeref söz aldılar. Anma etkinliği Boysan'ın arkadaşları tarafından hazırlanan kısa video gösterimi ile devam etti.

 • 23 / Sığınmacı LGBTİ’lerin Haftalık Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ, Kasım 2015’te sığınmacı LGBTİ’lerle ilgili yaptığı yuvarlak masa toplantısı ve panel etkinliklerinden sonra, bu kişilerle birlikte çalışmak ve sorunlara çözümler bulmak için haftalık toplantılar düzenlemeye başladı.

  Arapça konuşan sığınmacıların katıldığı toplantılar haftada bir kez SPoD’un ofisinde gerçekleşiyor. 40 ile 50 kişi arasındaki katılımcının olduğu toplantılar sayesinde SPoD alandaki çalışmalarını da artırmayı planlıyor. Toplantılar ile ilgili detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.