2016 Temmuz Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 73 / SPoD'da Açılma Toplantıları Başladı!

  SPoD LGBTİ, 3 Temmuz Pazar günü ilkini düzenlediği açılma toplantıları, bundan böyle her hafta Pazar günü 14:30- 16:30 saatleri arasında SPoD SALON’da düzenli olarak devam edecek.

  SPoD LGBTİ, LGBTİ+’lerin sosyal hayatta yer almalarının önündeki zorluğun aşılması, birlikte güçlenmenin sağlanması amacıyla düzenlediği ‘Açılma Toplantıları’nda, hikayelerinizi dinlemek için sizleri bekliyor.

 • 74 / Trans Grup Terapisi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının otuz dokuzuncusu, 11 Temmuz Çarşamba günü, 1 yeni katılım olmak üzere toplam 5 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara, katılımın sınırlı olması sebebiyle katılmak isteyenlerin info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 75 / LGBTİ’lerin Hukuk ve Adalete Erişim Yayını Çıktı!

  SPoD, LGBTİ’lerin Adalete Erişiminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, 2015 LGBTİ’lerin Hukuk ve Adalete Erişimi yayını çıkardı. LGBTİ hakları ve cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli hak ihlalleri konusunda bilgi vermeyi amaçlayan yayınımız, 2012 - 2015 yılları arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine ilişkin verdiği kararları, Yüksek Mahkeme kararlarını, SPoD’un 2012 yılından beri takip ettiği beş ayrı dava ile ilgili hukuki analizleri ve 2015 hak ihlalleri raporunu içeriyor.

  SPoD- LGBTİlerin Hukuk ve Adalete Erisim Kitabı Bu yayın, Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğu, Friedrich- Ebert-Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenmiştir. Açık Toplum Vakfı SPoD’un 2015 yılındaki ana destekçisidir.

 • 76 / Sivil Toplum İçin Destek Vakfı, SPoD'un Ofisini Ziyaret Etti

  Haziran ayından itibaren derneğimize kurumsal destek veren Sivil Toplum için Destek Vakfı, 14 Temmuz günü SPoD'un ofisini ziyaret etti.

  Vakfın yönetim kurulu üyeleri ve çalışanlarının katıldığı ziyarette SPoD'un beş yıllık çalışmaları ve vakfın desteğinin bu çalışmalara katkısı konuşuldu. Toplantıda yönetim kurulu üyeleri Onur Fidangül ve Hilal Başak Demirbaş ve genel koordinatör Mehmet Akın derneğin gelecek iki yılda yapacaklarını anlattı.

 • 77 / SPoD, Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Yaz Okulu'nda

  İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından bu sene 18-22 Temmuz tarihleri arasında ikincisi düzenlenen İnsan Hakları Yaz Okulu'nda SPoD, LGBTİ hakları oturumuna katıldı.

  Türkiye'nin değişik şehirlerinden gelen hukuk öğrencilerinin katıldığı programda insan hakları ve hukukuna dair birçok konu ele alındı. LGBTİ hakları oturumunda SPoD Yönetim Kurulu Üyesi Av. Rozerin Seda Kip bşakanlığında Türkiye'deki LGBTİ'lerin sosyal ve ekonomik hakları konuşuldu. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Onur Fidangül ve Genel Koordinatör Mehmet Akın'ın da tartışma kısmında soruları cevapladığı ve LGBTİ hareketinde bahsettiği etkinlikte öğrencilere SPoD'un son yayını '2015 LGBTİ’lerin Hukuk ve Adalete Erişimi' kitabı dağıtıldı.

 • 78 / SPoD, Kuir Edebiyat Okumaları Düzenliyor

  SPoD, Kuir Edebiyat Okumaları’nın ilkini 29 Temmuz Cuma günü kendi ofisinde gerçekleştirdi.

  29 Temmuz ve 5 Ağustos tarihlerinde Connecticut Üniversitesi Edebiyat Profesörü Serkan Görkemli ile birlikte Türkçe kısa hikayeler üzerinden tartışma yapıldı. İlk hafta, 17 kişilik bir grup ile, Kaos GL yayınlarından “Aşkın L Hali” adlı kitabından 2 öykü okundu.

 • 79 / Sığınmacı LGBTİ’lerin Haftalık Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ, Kasım 2015’te sığınmacı LGBTİ’lerle ilgili yaptığı yuvarlak masa toplantısı ve panel etkinliklerinden sonra, bu kişilerle birlikte çalışmak ve sorunlara çözümler bulmak için haftalık toplantılar düzenlemeye başladı.

  Arapça konuşan sığınmacıların katıldığı toplantılar haftada bir kez SPoD’un ofisinde gerçekleşiyor. 40 ile 50 kişi arasındaki katılımcının olduğu toplantılar sayesinde SPoD LGBTİ, bu alandaki çalışmalarını da artırmayı planlıyor. Toplantılar ile ilgili detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 80 / SPoD LGBTİ Akademi Çalışma Grubunun Oluşturduğu LGBTi Kitaplığı, Okuyucularını Bekliyor

  SPoD LGBTİ Akademi Çalışma Grubu, LGBTİ Kitaplığı projesi kapsamında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi kütüphanesine, yayınevleri ve LGBTİ derneklerinin destekleri ile topladığı kitapları bağışladı. Bağışlanan kitapları LGBT Kitaplığı Bölümü'nden okuyabilirsiniz.

  Kitap bağışında bulunmak isterseniz akademi@spod.org.tr adresine mail atıp bizimle iletişime geçebilirsiniz.