2017 Mart Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 150 / Trans Grup Terapisi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının kırk beşincisi 1 Mart Çarşamba günü, 2 yeni katılım olmak üzere toplam 12 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor.

  Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara katılmak isteyenlerin, info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 151 / SPoD, Şişli Belediyesi’nin Düzenlediği Sivil Toplum Buluşmasına Katıldı

  Şişli belediyesi'nin düzenlediği toplumsal cinsiyet, toplum sağlığı, çocuk, gençlik, mülteci alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarından temsilcilerin katıldığı İnsan Haklarının Güçlendirilmesi İçin Yerel İşbirliği Toplantısı’nda, SPoD da yer aldı. Toplantıda sivil toplum ve kamu işbirliklerinin hangi alanlarda gerçekleşebileceği, mümkün olan dayanışma alanları ve belediyelerdeki eşitlik birimlerinin bu kesişimdeki yerinden bahsedildi.

 • 152 / Belediye Eşitlik Endeksi Projesi 2.Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

  SPoD’un sürdürdüğü Belediye Eşitlik Endeksi projesi kapsamındaki 2. Danışma kurulu toplantısı 4-11 Mart tarihlerinde Novotel Bosphorus’ta gerçekleşmiştir. İki ayrı gün gerçekleşen toplantıya danışma kurulu üyeleri ayrı günlerde katılım göstermiştir. Bir ay öncesinde düzenlenen Paydaş Toplantısı sonrası paydaşların gerçekleştirdikleri öneriler ve sonrasında yapılan masabaşı çalışması notları ışığında, gerek ilk danışma kurulu toplantısı sonrası endeks kriterleri üzerinde yapılması önerilen değişikliklerin üzerinden gidilmiş, yeni eklemeler yapılmış, saha süreci boyunca değerlendirmenin raportörler tarafından daha detaylı bir şekilde yapılabilmesi için yeni öneriler getirilmiştir.

 • 153 / LGBTİ Aktivistlerine İşaret Dili Kursu Devam Ediyor

  SPoD Sakat LGBTİ Çalışma grubunun gerçekleştirdiği işaret dili atölyeleri sonucunda işaret dili öğrenmek isteyen LGBTİ aktivistleri bir sınıf oluşturdu. Eğitmen Batuhan Sünnetçioğlu’nun gerçekleştirdiği işaret dili kursu Boysan’ın Evi’nde devam ediyor. Atölyelerden ve kurslardan haberdar olmak için sakatlgbti@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 154 / Panel; "Türkiye'de Toplumsal Cinsiyet ve Kadının Yeri"

  Kemerburgaz Üniversitesi'nin 8 Mart etkinlikleri kapsamında düzenlediği kadın ve şiddet konulu ve "Türkiye'de Toplumsal Cinsiyet ve Kadının Yeri" başlıklı panelde SPoD da yer aldı. Panelde SPoD adına katılım gösteren Neyir Zerey, İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi temsilcisi Av.Birsen Baştopaloğlu ve Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı temsilcisi Av. Selin Nakipoğlu mevcut ataerkil sistemin kadınlar ve LGBTİ'ler üzerinde olan etkisinden ve bununla mücadele yöntemlerinden bahsettiler.

 • 155 / Koç Üniversitesi'nde LGBTİ Mülteciler Paneli Yapıldı

  Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (Mirekoç) tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri kapsamında, 15 Mart'ta LGBTİ mülteciler konuşuldu. SPoD genel koordinatörü Mehmet Akın'ın "Sürgün ve Kaçışın Kuir Bedenleri: LGBTİ Mülteciler" başlıklı bir sunum gerçekleştirdiği etkinlikte, Türkiye'deki LGBTİ mültecilerin sorunları ve sivil toplumun bu sorunlara yönelik çalışmalarından bahsedildi. Panelde Akın, LGBTİ mültecilerin çoklu ayrımcılık ve şiddete maruz kaldığının altını çizdi ve bu sorunlarla ilgili çok az araştırmanın var olduğunu belirtti.

 • 156 / SPoD Sakat LGBTİ Grubu, Karakutu Derneği ile Görüştü

  SPoD Sakat LGBTİ Çalışma Grubu Karakutu Derneği’nin 22 Mart’ta düzenlemiş olduğu Hafıza Yürüyüşü kapsamında, sakatlık ve toplumsal cinsiyet kavramlarını tartıştı, sakat LGBTİ’lerin ihtiyaçlarını konuştu.

 • 157 / SPoD Akademi Buluşmaları Devam Ediyor

  Akademi Buluşmaları'nın beşincisi; 18 Mart Cumartesi günü, 13:00-15:00 saatleri arasında SPoD Ofis'te gerçekleşti. Bu buluşmada, "Göğe Kuşak Lazım" kitabının yazarı Ahmet Güneş katılımcılarla bir araya geldi. LGBTİ hareketinin, 80'lerin son çeyreğinde Türkiye toplumsal hareketler tarihine dâhil olup dinamizmi, çok yönlü bakış açısı, dönüştürücü pratikleri ile mücadeleye damga vurduğuna işaret eden Ahmet Güneş, hareketin gelişimini, kolektifleşmesini ve farklı zeminlerde siyaset alanı yaratmasını sözlü tarih geleneğine katkı sunacak şekilde ele aldığı bu kitabınını "tarihe tanıklık çağrısı" olarak tanımlamaktadır.

 • 158 / SPoD, Ka-Der’in Düzenlediği Siyaset Okulunda LGBTİ Temel Kavramlar ve LGBTİ Hareketin Siyasetle Olan İlişkisi Üzerine Bir Sunum Gerçekleştirdi

  Ankara Ka-Der'in(Kadın Adayları Destekleme Derneği) "Genç kadınları siyasetin öznesi olmaya ve kendi siyasetlerini yapmaya çağırıyor!" mottosuyla yola çıktığı ve her yıl düzenlediği siyaset okulu kapsamında, alternatif siyaset ve örgütlenme başlığı altında LGBTİ mücadelesinden ve örgütlenmesinden bahsedildiği 24 Mart’taki oturuma, SPoD adına akademi alan koordinatörü katılım gösterdi. Oturumda, LGBTİ temel kavramlardan ve LGBTİ hareketinin siyasetle olan ilişkisi katılımcılarla paylaşıldı.

 • 159 / SPoD, Şirketlere Yönelik LGBTİ Farkındalık Eğitimlerine Devam Ediyor

  İki yıla yakın bir süredir özel sektörde LGBTİ çalışanların farkındalığı konusunda çalışmalar yürüten SPoD, Gitti Gidiyor şirketi ile şirket yönetici kadrosuna LGBTİ çalışanların işyerinde farkındalığı, görünürlüğü ve temel kavramlar üzerine 24 Mart’ta bir atölye çalışması gerçekleştirdi.

  İki saat süren atölye çalışmasında Rozerin Seda Kip, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelinde işyerinde yaşanan ayrımcılık ve bunun çalışma motivasyonuna etkisini anlatırken, Gitti Gidiyor ekibinden Can Alibali cinsiyet kimlikleri ekseninde çalışma hayatındaki deneyimlerini aktardı. UP (United in Pride); Gitti Gidiyor içerisinde 25 Eylül 2015 tairihinden beri kurumsal hayatta LGBTİ farkındalığını ortaya koymak ve başka şirketlere de bunu anlatmayı amaçlamak için çeşitli çalışmalar ve etkinlikler yapıyor. UP şimdilik LGBTİ+ ve destekçileri olmak üzere 28 kişilik bir ekipten oluşmakta. SPoD ile iki yıldır çeşitli etkinlik ve toplantıları birlikte düzenliyor.

 • 160 / SPoD, LGBT Hareketi ve Aktivizm Programının İkincisini Düzenledi

  Sivil Düşün AB Programı desteğiyle, 24-25-26 Mart tarihlerinde ikincisi düzenlenen LGBTİ Hareketi ve Aktivizmi Programı’nın amacı, genel olarak LGBTİ hareketi içerisinde, özel olarak da SPoD’da etkin olmak isteyen fakat nereden ve nasıl başlayabileceğini bulamamış kişilere destek sağlamaktır. 106 başvurudan 25 katılımcının kabul edildiği programda, LGBTİ hareketi ve tarihi, LGBTİ hakları ve savunuculuğu, sosyal ve ekonomik haklar üzerine 3 günlük eğitim verildi. Programın 3. gününde belirlenen alanlarda oluşturulan çalışma gruplarının, kendi geliştirdikleri projelerle SPoD dahilinde veya haricinde daha aktif olmaları öngörülüyor. Eğitimlerin akabindeki 2 aylık proje geliştirme sürecinde SPoD katılımcılara projeleri üzerine danışmanlık yapıyor. Böylece katılımcılar, alandaki ilk çalışmalarını, düzenli olarak destek alabildikleri bir program çerçevesinde uygulayabilmekteler. Mayıs 2017’de planlanan proje değerlendirme atölyelerinde, projelerin devamlılığının sağlanması , SPoD'un çalışmalarıyla entegre edilmesi üzerine çalışılacak. Atölyeler, katılımcıların LGBTİ hareketi ve aktivizmi alanlarında yetkinliklerini arttırmayı hedefliyor.

 • 161 / Kuir Belgesel Gösterimleri “Benim Çocuğum” Filmiyle Devam Ediyor!

  Her ayın son cuması yapılacak gösterimlerin ilki Aykut Atasay’ın Yürüyoruz ve Travestiler'i ile başladı. İkinci gösterim yönetmen Melisa Önel'in katılımı ile "Ben ve Nuri Bala" belgeseli ile devam etti. Kasım ayının gösterimi Aydın Öztek'in "Çürüğüm Askerim ve Reddediyorum" belgeseliydi. Aralık ayında Zeynep Oral katılımıyla iki transın yaşadığı baskı ve adaletsizlikleri konu alan belgeseli “Ben, Sen, O” filmi Ocak ayındaysa Veysel Akşahin’in “Hala” belgeseli izledi. Şubat ayında Çiğdem Karataş’ın çekmiş olduğu “Bana Öyle Bakma” belgeseli seyirciyle buluştu.

  Son gösterim ise Can Candan’ın çekmiş olduğu “Benim Çocuğum” belgeseliydi. Engelli erişimine uygun halinin ilk defa seyirciyle buluştuğu gösterim 30 Mart’ta İstanbul Modern’de gerçekleşti. Belgesel bitiminde yönetmen ve LİSTAG ekibi seyircilerin sorularını yanıtladı, SPoD Sakat LGBTİ Çalışma Grubu’ndan Kaan Göncü işaret dili çevirisiyle katkı sağladı. Gösterimlerden haberdar olmak için, queerdocumentaries@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

 • 162 / SPoD Sakat LGBTİ Çalışma Grubu Toplantıları Devam Ediyor

  Sakat LGBTİ Çalışma Grubu, engelli erişimine de uygun olan İsveç Konsolosluğu'nda toplantılarına devam ediyor.

  Her ay yapılan toplantılardan haberdar olmak için https://www.facebook.com/sakatlgbti/?fref=ts ve https://twitter.com/sakatlgbti sayfalarını takip edebilirsiniz. Sorularınız için sakatlgbti@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 163 / LGBTİ Süpervizyon Çalışması Devam Ediyor

  Psikiatrist Seven Kaptan liderliğinde her ay düzenlenen, SPoD’un Psikoterapi Ağı’ndaki psikologlara yönelik düzenlenen süpervizyon çalışmaları devam ediyor. Süpervizyon çalışması sırasında psikolojik destek ağımızdan yararlanan LGBTI bireylere verilen desteğin degerlendirilmesi ve karşılaşılan zorlukların aşılması üzerine yoğunlaşılıyor.

 • 164 / SPoD’un Ev Sahipliğinde Tea&Talk Toplantıları Devam Ediyor

  Suriyeli LGBTİ'lerin öncülük ettiği Arapça Tea&Talk toplantıları Aralık 2015'ten beri SPoD ofisinde gerçekleşiyor.

  Mültecilerin haftalık düzenlediği toplantıda tartışmalar, konuşmalar ve sunumlar yapılıyor; mülteci örgütlerinden temsilciler verdikleri hizmetleri anlatıyor. SPoD, Tea&Talk toplantılarına evsahipliği yaparak mültecilerin öz örgütlenmelerini desteklemeyi ve LGBTİ mültecilere destek mekanizmalarını artırmayı amaçlıyor. Arapça yapılan bu kapalı toplantılar ile ilgili daha detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine e-posta atabilirsiniz.

 • 165 / LGBTİ Süpervizyon Çalışması Devam Ediyor

  Psikiatrist Seven Kaptan liderliğinde her ay düzenlenen, SPoD’un Psikoterapi Ağı’ndaki psikologlara yönelik düzenlenen süpervizyon çalışmaları devam ediyor. Süpervizyon çalışması sırasında psikolojik destek ağımızdan yararlanan LGBTI bireylere verilen desteğin degerlendirilmesi ve karşılaşılan zorlukların aşılması üzerine yoğunlaşılıyor.