2017 Nisan Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 166 / SPoD, Danışma Hattı Gönüllülerine Yönelik Dört Gün Süren Kapsamlı Bir Eğitim Düzenledi

  SPoD, 24 Nisan 2017 tarihi itibariyle 0850 888 5428/ 0850 888 LGBT numarası üzerinden haftaiçi her gün (resmi tatiller hariç) 13.00-19.00 saatleri arasında; cinsel sağlık, psikolojik destek, cinsiyet geçiş süreci, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, açılma zorlukları, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim tabanlı şiddet ve ayrımcılık konularında danışma hizmeti vermeye başlamıştır. Ayrıca; her türlü soru(n); danisma@spod.org.tr adresi üzerinden de alınmaktadır.

 • 167 / SPoD Forum'da Referandumdan Sonra LGBTİ Hareketi Konuşuldu

  Hem örgütlerden hem bağımsız lgbti’ler, 22 Nisan Cumartesi günü SPoD ofiste bir araya gelerek, referandumdan sonra ne hissediyoruz, geleceğimizi ve LGBTİ hareketin geleceğini nerede-nasıl görüyoruz üzerine tartıştı.

  Sezen Yalçın'ın moderatörlüğünde gerçekleşen foruma, çoğunluğu SPoD aktivistlerinden oluşan yaklaşık 50 kişi katıldı.

  Türkiye'nin politik gündeminde LGBTİ'lerin bugünkü yeri, LGBTİ'lerin örgütlerden olası beklentileri, LGBTİ hareketi ve kişisel aidiyetler üzerine tartışmalar gelişti. Forumlara düzenli olarak devam edilmesi öngörülüyor.

 • 168 / İstanbul’daki Suriyeli Mülteci LGBTİ'lere Yönelik Destek Programımız Başladı

  Suriyeli LGBTİ mültecilere belirli gün ve saatlerde sosyal ve psikolojik alanda danışmanlık ve terapi desteği sağlanmaktadır. Destek ve bilgi için arabi@spod.org.tr mail adresinden ya da 0212 292 48 02 numarasından bize ulaşabilirsiniz.

  Her hafta pazar günleri SPoD salonunda Suriyeli sosyal hizmet uzmanımız moderatörlüğünde Suriyeli LGBTİ mültecilerin bir araya geldiği "Tea & Talk" toplantıları düzenlenmektedir. Katılım için ayman.menem@spod.org.tr mail adresinden Ayman Menem ile iletişime geçebilirsiniz.

  Yine SPoD toplantı salonunda Suriyeli LGBTİ mültecilere yönelik Türkçe ve İngilizce dil kursu verilmektedir. Katılım için arabi@spod.org.tr mail adresine başvuruda bulunabilirsiniz.

  Suriyeli LGBTİ bireyleri güçlendirme programı kapsamında derneğimizde çeşitli grup, eğitim ve atölye çalışmaları düzenlenecektir.

  Aynı zamanda, Türkiyeli ve Suriyeli LGBTİ bireyler arasında daha iyi ilişkilerin geliştirmesine yönelik aralıklı olarak çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. Etkinliklerin bilgileri ilerleyen günlerde paylaşılacaktır.

  Proje UNFPA ve ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir. Proje kapsamında yapılan tüm çalışmalar ücretsizdir.

 • 169 / SPoD, Kocaeli LGBTİ İnsiyatifi ile Birlikte Açılma Toplantısı Düzenledi

  SPoD Ruh Sağlığı Koordinatörü Necib Varan, Kocaeli LGBT İnsiyatifi ile birlikte İzmit'te açılma toplantısı düzenledi, Bir sonraki hafta ise Eskişehir'de Anadolu LGBTI Toplulugu'ndan aktivistlere eğitim verildikten sonra Pazar günü yine açılma toplantısı düzenlendi. Her iki toplantıda da açılma süreçleri kimlik gelişimi ve aile ile olan ilişkilere bakıldı.

 • 171 / Trans Terapi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının kırk altıncısı 5 Nisan Çarşamba günü, Psikoterapist Necip Varan’ın moderatörlüğünde 4’ü yeni katılım olmak üzere, toplam 15 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay yürütmeleri amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara katılmak isteyenlerin, info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 170 / #ÇeçenistandaNelerOluyor?

  SPoD, Çeçenistan’da eşcinsellere yönelik katliamın araştırılması için, #ÇeçenistandaNelerOluyor hashtagli bir sosyal medya kampanyası düzenledi. “BM İnsan Hakları Komiserliği İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi, Avrupa Güvelik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası kurumları, konu ile ilgili etraflı ve detaylı bir araştırma yapması ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmasını talep ediyoruz.

  Türkiye dahil diğer ülkelerin yetkililerinden, Rusya’ya konu ile ilgili açıklama yapması, eşcinsellere karşı katliamları durdurması yönünde baskı yapmasını talep ediyoruz. Rusya ve Çeçenistan hükümetlerinin konu ile ilgili somut açıklama yapmasını talep ediyoruz.

  Tüm insan hakları örgütleri ve savunucuları ile medyayı bu suçlara karşı sessiz kalmayarak yetkililere baskı yapmaya ve uluslararası kampanyaları desteklemeye davet ediyoruz.

  Rusya ve Çeçenistan’da yaşayan LGBTİ’lerle ve onların haklarını savunan örgütlerle ve medyayla dayanışmayı sürdüreceğimizi, katliamların son bulup sorumlu yetkililer cezalandırılana kadar konunun takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz.”

 • 172 / Ian McKellen SPoD Ofisini Ziyaret Etti

  Ünlü oyuncu ve LGBTİ aktivisti Ian McKellen, Türkiye ziyareti sırasında 7 Nisan Cuma günü SPoD’un ofisini ziyaret etti ve LGBTİ aktivistleriyle bir araya geldi. İngiltere’nin en büyük LGBTİ hakları derneği olan Stonewall’un kurucularından olan McKellen, ziyaretini yine derneğin diğer bir kurucusu Michael Cashman ile birlikte yaptı.

  McKellen ve Cashman LGBTİ aktivistlerinin kendi örgütlerinin çalışmalarıyla ilgili sunumlarını dinledikten sonra aktivistlere sorularını da yöneltti. British Council’in davetlileri bir araya getirdiği toplantıda SPoD haricinde, Lambdaistanbul, İstanbul Onur Haftası Komitesi, Kaos GL, Pembe Hayat, İstanbul Queer Art Collective, LİSTAG ve LADEG temsilcileri bulundu.

 • 173 / LGBTİ Süpervizyon Çalışması Devam Ediyor

  Psikiatrist Seven Kaptan liderliğinde her ay düzenlenen, SPoD’un Psikoterapi Ağı’ndaki psikologlara yönelik düzenlenen süpervizyon çalışmaları devam ediyor. Süpervizyon çalışması sırasında psikolojik destek ağımızdan yararlanan LGBTI bireylere verilen desteğin degerlendirilmesi ve karşılaşılan zorlukların aşılması üzerine yoğunlaşılıyor.

 • 174 / SPoD Sakat LGBTİ Çalışma Grubu Toplantıları Devam Ediyor

  Sakat LGBTİ Çalışma Grubu, engelli erişimine de uygun olan İsveç Konsolosluğu'nda toplantılarına devam ediyor.

  Her ay yapılan toplantılardan haberdar olmak için https://www.facebook.com/sakatlgbti/?fref=ts ve https://twitter.com/sakatlgbti sayfalarını takip edebilirsiniz. Sorularınız için sakatlgbti@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 175 / Kuir Belgesel Gösterimleri SPoD Salon’da devam ediyor!

  Maria Binder’in çekmiş olduğu Türkiye’de transların görünürlüğünü ve hak mücadelesini trans aktivist Ebru Kırancı’nın hayatı ile anlatan Trans X Türkiye 21 Nisan’da SPoD Salon’da seyirciyle buluştu. Gösterim sonunda Ebru Kırancı soruları yanıtladı.

  Yönetmenler ve oyuncuların katılımı ile gerçekleşecek belgesel gösterimlerinde, queer öznelliklerin heteronormatif ağlar içinde toplumda karşılaştıkları durumlara, mücadelelere, stratejilere tanıklık edilecek, belgesellerin toplumsal hafızaya ve LGBTİ hareketine etkisi irdelenecek, Türkiye’de kuir belgesel çekmenin olanakları tartışılacaktır.

  Gösterimlerden haberdar olmak için: queerdocumentaries@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

 • 176 / SPoD’un Ev Sahipliğinde Tea&Talk Toplantıları Devam Ediyor

  Suriyeli LGBTİ'lerin öncülük ettiği Arapça Tea&Talk toplantıları Aralık 2015'ten beri SPoD ofisinde gerçekleşiyor.

  Mültecilerin haftalık düzenlediği toplantıda tartışmalar, konuşmalar ve sunumlar yapılıyor; mülteci örgütlerinden temsilciler verdikleri hizmetleri anlatıyor. SPoD, Tea&Talk toplantılarına evsahipliği yaparak mültecilerin öz örgütlenmelerini desteklemeyi ve LGBTİ mültecilere destek mekanizmalarını artırmayı amaçlıyor. Arapça yapılan bu kapalı toplantılar ile ilgili daha detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine e-posta atabilirsiniz.

 • 177 / Pazar Sohbetleri Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ, 3 Temmuz Pazar günü ilkini düzenlediği Pazar Sohbetleri, her hafta Pazar günü 14:30- 16:30 saatleri arasında SPoD Salon’da düzenli olarak devam ediyor. SPoD LGBTİ, LGBTİ+’lerin sosyal hayatta yer almalarının önündeki zorluğun aşılması, birlikte güçlenmenin sağlanması amacıyla düzenlediği ‘Pazar Sohbetleri'nde hikayelerinizi dinlemek için sizleri bekliyor.