2017 Şubat Ayı Faaliyetleri raporu için tıklayın

 • 178 / Trans Grup Terapisi Toplantıları Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Terapi Toplantılarının kırk dördüncüsü 1 Şubat Çarşamba günü, 1 yeni katılım olmak üzere toplam 9 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor. Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 - 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantılara katılmak isteyenlerin, info@spod. org.tr adresine yâda 0212 292 48 02’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

 • 179 / SPoD, Gönüllü Oryantasyonu Düzenledi

  SPoD’un 5 Şubat’ta kendi ofisinde düzenlediği gönüllü oryantasyonunu, 9 yeni gönüllü olmak üzere toplam 15 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Tanışma ve ısınma oyunlarının ardından, Türkiye'de LGBTİ hareketinin kısa tarihi bir oyunla aktarıldı. Cihan Hüroğlu’nun sunumuyla, Sosyal Politika ve LGBTİ hareketinin kesişim noktaları ve LGBTİ'lerin sosyal hak taleplerinin neler olduğuna değinildi.

  SPoD’un çalışma alanları ve derneğin örgüt yapısının tanıtıldı.Gönüllü oryantasyonunun dönemsel olarak tekrarlaması planlanıyor.

 • 180 / SPoD, Brüksel'de LGBT Hareketi ve HIV Eğitimine Katıldı

  ILGA Europe ve European AIDS Treatment Group'un ortaklaşa düzenlediği HIV ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve LGBTİ derneklerinin rolü konulu iki günlük eğitim dün sona erdi.

  SPoD Ruh Sağlığı Koordinatörü Necip Varan'ının da katıldığı çalışmada şu konular tartışıldı: HIV'in normalleştirilmesi, LGBT camiası içindeki HIV damgalaması, seks'in içinden utancın çıkarılması, prep kullanımı ve yeni kampanya başlıkları tartışıldı.

 • 181 / SPoD, Gıda Şirketi Çalışanlarına LGBTİ Farkındalık Eğitimi Verdi

  SPoD, özel sektör çalışanı LGBTİ’ler için güvenli işyerleri oluşturma ve özel sektör çalışanları arasında LGBTİ farkındalığı oluşturma amaçlı eğitimlerinin ikincisini düzenledi. Gıda şirketi Barilla çalışanlarına 6 Şubat Pazartesi günü verilen eğitime yaklaşık 30 kişi katıldı.

  Seven Kaptan’ın sunumuyla başlayan eğitimin sonrasında özel sektörde LGBTİ’lerin karşılaştıkları sorunları aktarmak üzere bir panel yapıldı. Mehmet Akın’ın moderatörlüğünde Hayat Çelik ve Can Alibali özel sektör deneyimlerini aktardı.

 • 182 / Kuir Belgesel Gösterimleri Devam Ediyor

  Her ayın son cuması SPoD Salon’da gerçekleştirilen gösterimlerde, 17 Şubat tarihindeki gösterimde, Çiğdem Karataş’ın çekmiş olduğu “Bana Öyle Bakma” belgeseli izleyici ile buluşturuldu.

  Belgesel sonrasında Karataş, katılımcıların sorularını yanıtladı.Yönetmenler ve oyuncuların katılımı ile gerçekleşen belgesel gösterimlerinde, queer öznelliklerin heteronormatif ağlar içinde toplumda karşılaştıkları durumlara, mücadelelere, stratejilere tanıklık edilip, belgesellerin toplumsal hafızaya ve LGBTİ hareketine etkisi irdeleniyor ve Türkiye’de kuir belgesel çekmenin olanakları tartışmaya açılıyor. Gösterimlerden haberdar olmak için: queerdocumentaries@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

 • 183 / SPoD’un Trans Kadınların Alternatif İş Deneyimi Araştırması Açık Radyo’da Emeğin Gündemi Programında Tartışıldı

  SPoD’un Trans Kadınların Alternatif İş Deneyimi Araştırması 8 Şubat’ta Açık Radyo Emeğin Gündemi programında tartışıldı.

  Araştırmacılardan Hilal Başak Demirbaş çalışmanın bulgularını sunarken, diş hekimliği mezunu olan ve trans geçiş sürecinin ardından mesleğini icra edemez hale gelen Ece deneyimlerini aktardı. Programı buradan dinleyebilirsiniz: http://emegingundemi.blogspot.com.tr/2017/02/8-subat-2017-konuklarmz-spoddan-hilal.html

  Konuyla ilgili 26 Şubat tarihinde Aynur Tekin’in GazeteDuvar’da yapmış olduğu haberi okuyabilirsiniz: http://www.gazeteduvar.com.tr/hayat/2017/02/26/annem-seks-iscisi-olmadigima-inanmadi/

 • 184 / Webiz TV Gençlik Programında LGBTİ Hakları Tartışıldı

  SPoD genel koordinatörü Mehmet Akın, internet üzerinden yayın yapan Webiz TV kanalındaki Cihan Erdal ile Gençlik programına konuk oldu. 17 Şubat'ta canlı yayınlanan programda OHAL döneminde LGBTİ hakları konuşuldu. Mehmet Akın, son dönemde LGBTİ'lere karşı ayrımcılık ve şiddetin arttığını, fakat bu şiddetin görünmez kılındığını söyledi.

  https://www.youtube.com/watch?v=DhCKXSEqSO0

 • 185 / SPoD,Human Rights Human Wrongs Festivali Kapsamında Oslo’da Düzenlenen Etkinliklere Katıldı

  SPoD, 15-18 Şubat tarihlerinde Oslo'da gerçekleştirilen Human Rights Human Wrongs Festivali kapsamında​, Ermenistan ve Ukrayna'dan aktvisitlerin de yer aldığı panelde, Türkiye'deki LGBTİ hareketi üzerine konuşma gerçekleştirdi.

  Norwegian Helsinki Committee'nin davetlisi olarak SPoD'dan akademi alan koordinatörü Neyir Zerey'in katılım gösterdiği etkinliklerde, gerçekleşen bu panel öncesinde Ukrayna'daki LGBTİ akvisitleri üzerine çekilmiş olan "This is Gay Propaganda" belgesel gösterimi gerçekleşti.

  Bir gün sonra, Ermenistan'da çekilmiş olan Ermenistan'da yaşayan LGBTİ+'ların yaşamlarına odaklanan "Listen to me"​ belgesel gösterimi yer aldı. ​Oslo'da geçirilen süre boyunca Norveç'te aktif olarak çalışan FRİ derneği’yle, Dışişleri Bakanlığı temsilcileriyle ve Country of Origin Information Center’le görüşmeler gerçekleştirildi.​

 • 186 / Trans Kadınların Alternatif İş Deneyimleri Araştırması, Çadır Sirk Stüdyosu'nda Tartışıldı

  SPoD'un son bir yıldır saha araştırmasını sürdürdüğü ILGA Europe’un desteklediği ‘Trans Kadınların Alternatif İş Deneyimleri’ araştırma projesinin sonuç raporu, 18 Şubat’ta Çadır Sirk Stüdyosu’nda, araştırmacılar; Hilal Başak Demirbaş ve Serhat Kaçan’ın katılımıyla tartışıldı.

 • 187 / SPoD, LGBTİ Aktivistlerine Yönelik İşaret Dili Atölyesi’nin İkincisini Gerçekleştirdi

  Hollanda Başkonsolosluğu Matra Fonu kapsamında desteklenen, SPoD Sakat LGBTİ Çalışma grubunun 2’ncisini gerçekleştirdiği LGBTİ Aktivistlerine İşaret Dili Atölyesi, 19 Şubat’ta Boysan'ın Evi’nde gerçekleştirildi.. Atölyelerden haberdar olmak için sakatlgbti@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 188 / SPoD, Trans Geçiş Süreci Takip Toplantısı Düzenledi

  19 Kasım 2016'da belediye çalışanları, uzmanlar, aktivistler ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin de katılımı ile gerçekleştirilen Cinsiyet Geçiş Süreci Yuvarlak Masa Toplantısı’nın takibi amacıyla sahadaki translarla gerçekleştirilen toplantı, 23 Şubat’ta SPoD ofiste gerçekleştirildi. SPoD yönetim kurulu ve alan koordinatörlerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, trans erkeklerin ve trans kadınların cinsiyet geçiş sürecinde yaşadıkları sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik stratejik adımlar belirlendi.

 • 189 / SPoD Sakat LGBTİ Çalışma Grubu Toplantıları Devam Ediyor

  Sakat LGBTİ Çalışma Grubu, engelli erişimine de uygun olan İsveç Konsolosluğu'nda toplantılarına devam ediyor.

  Her ay yapılan toplantılardan haberdar olmak için https://www.facebook.com/sakatlgbti/?fref=ts ve https://twitter.com/sakatlgbti sayfalarını takip edebilirsiniz. Sorularınız için sakatlgbti@spod.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 • 190 / Açılma Toplantıları SPoD Salon’da Devam Ediyor

  SPoD LGBTİ, 3 Temmuz Pazar günü ilkini düzenlediği açılma toplantıları, her hafta Pazar günü 14:30- 16:30 saatleri arasında SPoD Salon’da düzenli olarak devam ediyor. SPoD LGBTİ, LGBTİ+’lerin sosyal hayatta yer almalarının önündeki zorluğun aşılması, birlikte güçlenmenin sağlanması amacıyla düzenlediği ‘’Açılma Toplantıları’’nda, hikayelerinizi dinlemek için sizleri bekliyor.

 • 191 / SPoD’un Ev Sahipliğinde Tea&Talk Toplantıları Devam Ediyor

  Suriyeli LGBTİ'lerin öncülük ettiği Arapça Tea&Talk toplantıları Aralık 2015'ten beri SPoD ofisinde gerçekleşiyor. Mültecilerin haftalık düzenlediği toplantıda tartışmalar, konuşmalar ve sunumlar yapılıyor; mülteci örgütlerinden temsilciler verdikleri hizmetleri anlatıyor. SPoD, Tea&Talk toplantılarına evsahipliği yaparak mültecilerin öz örgütlenmelerini desteklemeyi ve LGBTİ mültecilere destek mekanizmalarını artırmayı amaçlıyor. Arapça yapılan bu kapalı toplantılar ile ilgili daha detaylı bilgi için info@spod.org.tr adresine e-posta atabilirsiniz.