Siyasal Katılım

SPoD’un kuruluşundan bu yana önemli bir alan olarak faaliyet gösteren Siyasal Katılım Birimi, LGBTİ+’ların yerel ve merkezi karar alma mekanizmaları konusunda kapasitelerini artırma, güncel siyaset üzerine konuşabilecekleri güvenli alanlar oluşturma, siyaset kurumuna ve karar alıcı konumundaki kişi ve kurumlara yönelik beklentileri görünür kılma, LGBTİ+ haklarını aktif siyasetin gündemine taşıma, LGBTİ+ haklarının siyaset kanalıyla ana akımlaştırılmasını sağlama amacıyla toplantılar, odak grup çalışmaları, çalıştaylar, atölyeler, eğitimler düzenleyen birimimiz; kampanyalar gerçekleştirmekte, izleme ve raporlama çalışmaları yapmaktadır.

Siyasal katılım birimimiz, derneğin diğer alan ve birimleriyle koordineli olarak; dernek çatısı altında yapılan faaliyet ve yayınları meclis gündemine sokabilmek için soru önergeleri verilmesini sağlamaktadır. Mecliste/yerel yönetimlerde LGBTİ+ gündemleri yaratabilmek için milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları ile görüşmeler gerçekleştirmekte ve yayınlar çıkarmaktadır.

Buna ek olarak Siyasal Katılım Birimi 2011 yılında anayasa çalışmalarına dahil olmuş, anayasa uzlaşma komisyonu ve siyasi partilerle ile görüşüp LGBTİ+’ların anayasal taleplerini ulusal düzeyde gündemleştirmiştir. O tarihten bu yana gerçekleşen bütün yerel ve genel seçimlerde açık kimlikli LGBTİ+ adayları desteklemiş ve hem belediye başkanı hem de milletvekili adaylarına LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü ve LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi imzalatarak ulusal çapta kampanyalar düzenlemektedir.

Siyasal Katılım Alanı ile ilgili sorularınız, önerileriniz ve destek için  [email protected]  mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.