Sosyal Hizmet

LGBTİ+’ların var olan psikososyal iyilik hallerinin korunması, kişisel ve çevresel kaynaklarının geliştirilmesi için barınma, sosyal yardım, şiddet sonrası destek mekanizmalarına erişim ve iş başvuru süreçleri gibi çeşitli konularda destek ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Üniversitelerde sosyal hizmet alanında eğitim veren bölümlerle ilişki kuruyor; etkinlikler, seminerler ve yayınlar hazırlayarak alandaki sosyal hizmet uzmanlarını destekliyoruz.

Sosyal Hizmet Ekibi

Sosyal Hizmet Ekibimiz, Sosyal Hizmet Uzmanlarına Yönelik Kapasite Geliştirme Programı’na katılan sosyal hizmet uzmanı, akademisyen ve sosyal hizmet bölümü öğrencilerinden oluşmaktadır. Gönüllü ekibimizle sosyal hizmetin bilgi temeline LGBTİ+ alanı ile ilişkili içerik üretimine katkı sunuyoruz. Sosyal hizmet alanına dair etkinlikler, atölyeler ve savunuculuk çalışmaları yapıyoruz.

Sosyal Hizmet Uzmanları Ağı

Sosyal Hizmet Uzmanları Ağımız, Sosyal Hizmet Uzmanlarına Yönelik Kapasite Geliştirme Programı’na katılan, LGBTİ+ müracaatçılarla, dolayısıyla da vakalarla çalışmış ve halihazırda çalışmaya devam eden sosyal hizmet uzmanlarından oluşmaktadır. Bu ağ sayesinde başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden sosyal hizmet uzmanlarıyla dayanışma ve bilgi alışverişi içerisinde bulunuyor, derneğimize ulaşan LGBTİ+’ların bu alanda oryantasyon almış sosyal hizmet uzmanlarıyla destek almalarını sağlıyoruz.

Sosyal Hizmet Uzmanlarına Yönelik Kapasite Geliştirme Programı

Sosyal hizmet uzmanları, 2017 yılından beri düzenlediğimiz “LGBTİ+ Temel Kavramlar ve Müdahale Yöntemleri” başlıklı Sosyal Hizmet Uzmanlarına Yönelik Kapasite Geliştirme Programı ile Sosyal Hizmet Ekibi ve Sosyal Hizmet Uzmanları Ağımıza katılıyor. Bu program ile LGBTİ+ hak mücadelesi ile ilgilenen sosyal hizmet uzmanlarının sayılarını ve kapasitelerini arttırmayı hedefliyoruz.

Bu programda, “LGBTİ+ Temel Kavramlar, Sıkça Sorulan Sorular, Mitler ve Gerçekler”, “Cinsiyet Uyum Süreci”, “Açılma Süreçleri”, “Cinsel Sağlık (CYAE-HIV-AIDS)”, “LGBTİ+ Alanında Sosyal Hizmet Uzmanlarının Danışman Olarak Görevi”, “Vaka Analizleri” gibi başlıklar, ilgili alanlarda çalışan sosyal hizmet uzmanları ve hak savunucuları tarafından anlatılmaktadır.

Sosyal hizmet desteğine nasıl başvurabilirim?

Destek ve danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için Sosyal Hizmet Desteği Ön Kayıt Formu’nu doldurmanız gerekmektedir. Formun doldurulmasının ardından en geç 5 iş günü içinde size e-posta yoluyla dönüş sağlanacaktır. Daha fazla bilgi için LGBTİ+ Danışma Hattımızı (0850 888 5428) arayabilir veya sosyalh[email protected] e-posta adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Hizmet Desteği Ön Kayıt Formu