Skip to main content

5. Siyaset Buluşması’nda Bir Aradaydık!

By 2 Ağustos 2022Haberler

SPoD olarak kurulduğumuz günden bu yana siyasal katılım alanında sürdüğümüz çalışmalara (LGBTİ+ Siyasi Temsil ve Katılım Platformu, Yerel Seçimler Kampanyası, Mecliste LGBTİ+ Kampanyası, LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü, Eşit Yurttaşlık Mücadelesinde LGBTİ+’ların Anayasal Talepleri) bu dönemde seçime yönelik LGBTİ+’ların taleplerini görünür kılacak, gündemini oluşturacak bir çalışma ile devam ediyoruz.

Bu dönem gerçekleştireceğimiz ”Seçimlerde LGBTİ+’lar İçin Toplumsal Barış ve Demokratik Katılım” projesi ile siyasal katılım ile birlikte karar alma ve siyaset üretme alanlarında LGBTİ+’ların kapasitesini artırmayı ve siyasi partilerin siyaset yapma biçimini LGBTİ+’ları kapsayacak şekilde dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bu amacı stratejik bir plan etrafında örebilmek, diğer LGBTİ+ öz örgütlerle ortaklaşabilmek için 13-17 Temmuz tarihlerinde 5. Siyaset Buluşması’nı gerçekleştirdik. İzmir Seferihisar’da gerçekleştirdiğimiz 5. Siyaset Buluşması’na otuz LGBTİ+ aktivisti katıldı.

Önümüzdeki dönemde Türkiye’yi ve toplumsal hayatı etkileyecek önemli bir seçim süreci bizleri bekliyor. Bu nedenle farklı kentlerden otuza yakın katılımcının buluştuğu siyaset buluşmasının önemli başlığını seçimler oluşturdu.

Demokratik bir seçimin gerçekleşebilmesi için tüm yurttaşlar gibi LGBTİ+ yurttaşların seçme ve seçilme hakkına erişimi ve katılımının demokrasinin sağlanması için önemli olduğunu düşünüyoruz. Sandık güvenliği için seçim sürecinin bir bütün olduğunu, sürecin tümünün güvenliğinin sağlanması gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle seçimlerin adil, güvenli ve katılımcılığı esas alan demokratik bir biçimde olması gerektiğini tüm siyasi taraflara hatırlatmak ve buna ilişkin bir hazırlık yapmakta bu buluşmanın tartışma başlıklarından birisiydi.

Siyasi partilerin seçim programlarının/beyannamelerinin izlenmesi, seçime katılan siyasi partilerin LGBTİ+ kapsayıcı politikalar geliştirmesi, LGBTİ+ haklarının sağlanması konusunda adımlar atması ve sosyal politikalardan LGBTİ+’ların eşit biçimde faydalanacakları taahhüdünü vermesini sağlamak, LGBTİ+’ların ayrımcılığa uğramadan, açık kimlikleriyle siyasetin her kademesinde yer alması ve seçime yönelik taleplerimizin görünür kılınması bu buluşma sonucunda ortaklaştığımız başlıklar oldu.