Skip to main content

“BİZLER VE BENZERİ” Yayında!

By 4 Mart 2022Haberler

SPoD Siyasal Katılım Birimi’nin LGBTİ+’ların anayasal eşitlik taleplerini kamuoyu gündemine taşıdığı proje kapsamında ‘’Bizler ve Benzeri’’ belgesel gösterimi 1 Mart Salı akşamı Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşen özel gösterimle izleyici ile buluştu.

Belgesel, LGBTİ+’ların eşit yurttaşlık talebini ve konuda derledikleri anayasal talepleri siyasi partilere iletmek üzere meclis ziyaretlerine odaklanıyor. Kasım ayında Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Halkların Demokratik Partisi, İyi Parti ve Türkiye İşçi Partisi ile yapılan görüşmeler ve bu görüşmelere eşlik eden süreç belgeselin konusu oldu. Görüşülen partilerle, LGBTİ+’ların demokratik bir zeminde yürütülmesini bekledikleri katılımcı, şeffaf ve kapsayıcı anayasanın nasıl yapılacağına ilişkin görüşlerin aktarıldığı siyasi partiler ile diyalog, beklenti ve yüklendikleri temsiliyet sorumluluklarına ilişkin kapsamlı bir çalışma yapıldı.

Belgesel ismi ise anayasadaki eşitlik maddesini düzenleyen 10. maddesinde; ‘‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.’’ cümlesinde cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim ifadelerinin sıkıştırıldığı ve açıkça belirtilmeyen ‘‘ve benzeri’’ kısmına atıfla seçilmiştir.

Belgesel gösterimine LGBTİ+ dernek ve bağımsız aktivistleri, basın emekçileri, siyasi parti temsilcileri ile konsolosluk temsilcileri katıldı. 

Gösterimden önce söz alan SPoD Yönetim Kurulu Başkanı Halim Kır gelenlere teşekkür ederek şunları söyledi;

Merhaba, SPoD adına hepinize hoşgeldiniz diyorum. Bugün, burada, bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz.

SPoD 10 yıldır, LGBTİ+’ların siyasal katılımı için çeşitli faaliyetler yürütüyor. Son iki aydır da Türkiye Buna Hazır isimli kampanyamız ile LGBTİ+’ların anayasal eşitlik talebini ve siyasi partilerin eşitlik için bugünden yapabileceklerini kamuoyunun gündemine taşıdığımız bir kampanyayı sürdürüyoruz. Kampanyanın önemli çıktılarından biri olan “Bizler Ve Benzeri” belgeselinin ilk gösterimi için bugün buradayız.

LGBTİ+’ların eşitlik talebi elbette yeni değil, bugün ise, Türkiye için kritik bir seçime giderken bu talebi görünür kılmayı ayrıca önemsiyoruz. Sivil toplumun ve siyasetin alanının her geçen gün daraldığı, seçilmişlerin görevlerine son verildiği, hemen yanı başımızda Ukrayna’da en sıcak haliyle bir savaşın devam ettiği bir dönemde bu gösterimi yapıyoruz.

Bununla birlikte çeşitli ittifaklar kuruluyor, bu ittifaklarda da LGBTİ+’ların temsiliyetini, sözünü göremiyoruz. Bu durum bize umutsuzluk değil aksine daha fazla çalışma azmini de veriyor. Her şeye rağmen, siyasal katılım çalışmalarımızı her alanda sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz.

Belgeselimizin yönetmeni Sevgili Baran Çapın’a bu güzel işi ortaya çıkardığı için çok teşekkür ediyorum. Destekleri için İsveç Başkonsolosluğu’na çok teşekkür ediyorum. Kampanya için yoğun emek harcayan kampanya ekibimize, Siyasal Katılım Ekibi’ne, İletişim Ekibi’ne çok teşekkür ediyorum. Heyecanımızı burada bizimle paylaşan sizlere tekrar teşekkür ediyorum, keyifli izlemeler.

Halim Kır
SPoD Yönetim Kurulu Başkanı

Belgesel gösteriminin ardından Siyasal Katılım Koordinatörü Zarife Akbulut ve Siyasal Katılım Ekip Sorumlusu Marsel Tuğkan Gündoğdu söz aldı.

Zarife Akbulut, Siyasal Katılım Birimi olarak LGBTİ+’ların siyaset konuşabilecekleri güvenli alanlar yaratmaya gayret ederken bir yandan da siyasi temsil mekanizmalarında yer almaları için güçlendikleri zeminler oluşturmaya çalıştıklarından bahsetti. Devamında ise şunları söyledi;

Anayasal eşitlik talebi LGBTİ+’ların hak mücadelesinin temeli haline gelmesi, hatta hareketin temelini oluşturması bakımından hala önemli ve bu talep vazgeçilemeyecek bir taleptir. Kanun önünde eşitlikten, toplumsal yaşama katılıma, temel haklardan faydalanmaktan siyasi katılıma kadar pek çok haktan yaralanmanın temelinde eşit yurttaş olarak görülmek var.

Bugün bu kampanya ve belgeselde de bu temelde yapmaya çalıştıklarımızı öncelikle siyasi partilere ve LGBTİ+ öznelere ve daha sonra kamuoyuna duyurmak istedik. Meclise ve parlamentoya gitmemizin amacı ise yasa yapıcı konumda bulunan siyasi partilerin LGBTİ+ haklarına dair görmezden gelemeyeceği bir iradenin olduğunu hatırlatmak. LGBTİ+ hareketinin uzun yıllardır dillendirdiği bu talepler bugün artık göz ardı edilemeyecek durumda. Demokrasi ve özgürlükten bahsetmek için öncelikli olarak tüm toplumsal kesimler gibi LGBTİ+’larında haklarının iade edilmesi gerekiyor.

Bu nedenle mutabakat metni açıklayan partilerin demokrasi adına yaptıklarını söyledikleri bu deklarasyon LGBTİ+’ların hak ve taleplerini içermediği müddetçe demokratik olmayacaktır. Biz bu taleplerin gerçekleşmesi ve LGBTİ+’ların eşit yurttaşlar olarak kabul edilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Zarife Akbulut
SPoD Siyasal Katılım Koordinatörü

Marsel Tuğkan Gündoğdu, siyasal katılım alanında çalışmaya devam edeceklerinden ve ısrarla taleplerimizi kamuyounun ve siyasi partilerin ajandalarına sokmaya çalışacaklarından bahsederek şunları söyledi;

Merhaba herkese,

Etkinliğimize katılım gösterdiğiniz için teşekkür ederiz. Türkiye Buna Hazır kampanyamız hala devam ediyor ve başladığı ilk günden bu yana gerek hareketimizden gerekse de genel kamuoyundan çok güzel geri dönütler alıyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımların etkileşim oranları beklediğimizin de üstünde oldu. Önümüzdeki günlerde Siyset Okulu’nda çekilen röportajların yayımlanmasıyla kampanyamız devam edecek ve aslında bu hiç bitmeyen bir süreç. Çünkü dü açıklanan Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat metninde LGBTİ+’ların olmayışından anladığımız şu ki iktidar ve muhalefet partilerinin yakasına yapışmayı bırakmamak gerekiyor, en ufak bir esneklikte ilk gözden çıkarılan gruplar LGBTİ+’lar oluyor. Bu sebeple belgeselde de söylediğimiz gibi biz siyasal katılım alanında çalışmaya devam edeceğiz ve ısrarla taleplerimizi kamuyounun ve siyasi partilerin ajandalarına sokmaya çalışacağız.

Daha uzun vadeli süreçte ise seçimlere odaklanan bir çalışma gerçekleştireceğiz. Sizin de bildiğiniz gibi seçime çok kısa bir süre kaldı ve LGBTİ+’ların siyasal katılım mekanizmalarına dahil olması ve taleplerinin siyasi partilerin ajandalarında yer bulması için çalışmaya devam edeceğiz.

Tekrar geldiğiniz için teşekkür ederiz.

Marsel Tuğkan Gündoğdu
SPoD Siyasal Katılım Ekip Sorumlusu

Pera Müzesi’nde yapılan gösterimden hemen sonra 21.00’da ise belgeselin SPoD Youtube Kanalı üzerinden ilk gösterimi yapıldı.

Kampanya hakkında detaylı bilgi için tıklayın.