Skip to main content

Bugün Kaybettiklerimizi Anıyoruz

By 20 Kasım 2022Duyurular

Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü; 1998 yılında ABD’de öldürülen trans kadın Rita Hester’i anmak için 1999’dan beri organize ediliyor. Didem Akay, Dilek İnce, Esra Ateş, Eylül Cansın, Hande Buse Şeker, Hande Kader, Miraş Güneş, Okyanus Efe ve bu metne sığmayan veya adını dahi duyamadığımız nefret suçu mağduru transların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Bugün kaybettiklerimizi anıyoruz çünkü bu liste uzamasın istiyoruz. Aynı sofrada yemek yediğimiz arkadaşlarımız, beraber mücadele ettiğimiz yoldaşlarımız, birlikte çalıştığımız iş arkadaşlarımız veya dünyanın herhangi bir yerinde tanımadığımız bir transın daha adı bu listeye yazılmasın diye mücadele ediyoruz.

Yalnızlığı da dayanışmayı da en iyi biz biliyoruz. Birbirimizin elini tuttuğumuzda duyduğumuz güveni de sokağa çıktığımızda hissettiğimiz kaygıyı da her gün defalarca yaşıyoruz. Peki siz, güven duyduğumuz yoldaşlarımız mı olacaksınız yoksa bizi kaygılandıranlardan mı?

Nefretin karşısında sessiz kalanlara sesleniyoruz; ayrı değiliz. Varız, yüz yıllardır, her coğrafyada, her toprakta, sizin olduğunuz her yerde biz de varız. Bugün, kayıplarımıza tuttuğumuz yasla ve büyüttüğümüz isyanımızla buradayız. Nefret suçu mağduru her trans için, sesimize ve mücadelemize ortak olmaya çağırıyoruz. Yaşamlarımız da kayıplarımıza tuttuğumuz yaslarımız da sizinkiler kadar değerli.

Yaşamlarımız değerli! Trans yaşamlarımız değerli! Biz bunu biliyoruz, herkes bilsin diye durmadan tekrarlamaya devam ediyoruz.

Bu ülkenin eşit yurttaşlarıyız. Barınmamızdan, eğitimimizden, sağlığımızdan ve hayatlarımızdan tüm yurttaşlar kadar sorumlu olan devlete, iktidara ve muhalefete tekrar ve tekrar söylüyoruz: Trans cinayetleri de intiharları da politiktir! Adil, eşit ve özgür bir yaşamı herkes kadar hak ediyoruz; mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Hedef gösterdiğiniz, korumadığınız, yalnız bıraktığınız, yoksullukla ve yoksun bıraktığınız haklarla nefret suçlarına maruz bıraktığınız her transtan siz sorumlusunuz.

Gökkuşağının altında adil, eşit, özgür bir dünya yaratıncaya kadar mücadelemiz devam edecek.

SPoD
Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği