Skip to main content

Çeçenistan’da Eşcinsellere Yönelik Katliam Araştırılsın!

By 11 Mayıs 2020Haziran 8th, 2021Haberler

#ÇeçenistandaNelerOluyor

İnsan hakları savunucuları ve medyanın raporlarına göre, Çeçenistan’da eşcinsel ve biseksüel olduğu varsayılan 100’den fazla erkek toplama kampı benzeri yerlerde tutuluyor ve işkence altında üç kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından eşcinsellere karşı gerçekleştirilen kıyım Çeçenistan’da tekerrür mü ediyor? Tüm uluslararası çağrılara rağmen, Rusya ve Çeçenistan yönetimleri konu ile ilgili hiçbir adım atmadıkları gibi iddiaları da inkar ediyorlar. Rusya’nın taraf olduğu insan haklarına ilişkin uluslararası anlaşmaları ihlal ederek LGBTİ’lere yönelik şiddet, baskı ve işkencelerine devam ediyor. İddiaları gün ışığına çıkaran Novaya Gazetesi tehdit aldığını duyurdu ve muhabirlerinin can güvenliliğin korunması için başvuruda bulundu.

BM İnsan Hakları Komiserliği İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi, Avrupa Güvelik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası kurumları, konu ile ilgili etraflı ve detaylı bir araştırma yapması ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmasını talep ediyoruz.

Türkiye dahil diğer ülkelerin yetkililerinden, Rusya’ya konu ile ilgili açıklama yapması, eşcinsellere karşı katliamları durdurması yönünde baskı yapmasını talep ediyoruz.

Rusya ve Çeçenistan hükümetlerinin konu ile ilgili somut açıklama yapmasını talep ediyoruz.

Tüm insan hakları örgütleri ve savunucuları ile medyayı bu suçlara karşı sessiz kalmayarak yetkililere baskı yapmaya ve uluslararası kampanyaları desteklemeye davet ediyoruz.

Rusya ve Çeçenistan’da yaşayan LGBTİ’lerle ve onların haklarını savunan örgütlerle ve medyayla dayanışmayı sürdüreceğimizi, katliamların son bulup sorumlu yetkililer cezalandırılana kadar konunun takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz.

SPoD