Skip to main content

Gökkuşağı Bayrağı Suç Unsuru Değildir!

By 22 Mayıs 2020Haziran 8th, 2021Haberler

Geçtiğimiz haftalarda Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri “LGBTİ+ flaması açma” gerekçesiyle soruşturma geçirdiler. Ve kendilerine “Gökkuşağı bayrağı suç unsurudur, açtın mı?” diye soruldu. Bunun üzerine LGBTİ+’ların temsili olan gökkuşağı bayrağının kriminalleştirilmesi tartışılmaya başladı.

Peki gerçekte Gökkuşağı Bayrağı neyi simgeliyor? LGBTİ+’ları en genel anlamda temsil eden gökkuşağı bayrağı 6 renkten oluşmakta ve o renklerin temsiliyeti ise;

Kırmızı: Yaşam

Turuncu: İyileşme

Sarı: Gün Işığı

Yeşil: Doğa

Mavi: Huzur

Menekşe: Ruh

şeklindedir.

Hayatımıza ait parçaları simgeleyen bir bayrağın suç unsuru oluşturması söz konusu olabilir mi? Farklılıklardan güç alan, hayatın farklı renklerini ve parçalarını temsil eden bir bayrağın suç unsuru olarak algılanması kabul edilebilir bir şey değildir.

Bayrağın suç unsuru olarak algılanması kabul edilemeyeceği gibi, dünya üzerinde yaşayan herkesin farklı bir renk olduğunu hatırlatmak isteriz. Lezbiyenler, geyler, biseksüeller, translar, interseksler, kuirler olarak bir kez daha diyoruz ki “Alışın, buradayız, gitmiyoruz!” Bu hayat hepimizin.

– SPoD Ekibi