Skip to main content

Her şeye rağmen, umutla: Onur ayımız kutlu olsun!🏳️‍🌈🏳️‍⚧️

By 4 Haziran 2024Duyurular
Her şeye rağmen, umutla: Onur ayımız kutlu olsun!🏳️‍🌈🏳️‍⚧️

Türkiye’de kırk, dünyada altmış yıla yaklaşan örgütlü LGBTİ+ hareketi sayesinde Haziran ayı onurumuzu kutladığımız, dostu düşmanı gördüğümüz, fobikleri kudurttuğumuz bir ay oluyor. Varoluşumuzdan korkanlar dokuz yıldır Onur ayı boyunca sokaklara, mekânlara, kampüslere polis barikatları dikiyor, yaşamlarını kutlamak için bir araya gelen LGBTİ+’lara saldırıyor. 

Her Haziran’da LGBTİ+’lara karşı büyütmeye çalıştıkları nefreti arkamızda bırakıp yolumuza daha güçlü bakıyoruz. Karanlıkları içinden bize nefret sözcüklerini duyurmaya çalışanlara inat, dayanışmanın sesini yükseltiyoruz. Onurumuzu sadece kendi varoluşumuz üzerinden inşa etmiyoruz. İsrail’in tüm dünyadan yükselen sese rağmen durmak bilmeyen saldırılarına karşı Filistin halkını savunuyoruz, onlarca yıl hapse mahkum edilen Kürt siyasetçileri ve Gezi tutuklularını hatırlıyoruz. Sokak hayvanlarına ve mültecilere yönelen nefrete karşı ses çıkarıyor, yoksulluğa mahkum edilen kadınları, gençleri, emeklileri unutmuyoruz. Onurumuza sahip çıkmanın yolunun birbirimize sahip çıkmaktan geçtiğini biliyoruz. 

Birbirimizden güç alıyor, elimizin yettiği her yere gücümüz yettiğince dokunmaya çalışıyoruz. Yaşamlarımızla, yoldaşlarımızla, bedenlerimizle, aşklarımızla gurur duyuyoruz. Daha iyisini hak ettiğimizi biliyor, hak ettiğimizi almak için çabalıyoruz. Bu onur ayında tüm LGBTİ+lara ve LGBTİ+’ların yanında olmaktan onur duyan dostlarına #KendindenAyırmaBeni diyoruz.