Skip to main content

Ian McKellen SPoD Ofisini Ziyaret Etti

By 11 Mayıs 2020Haziran 8th, 2021Haberler

Ünlü oyuncu ve LGBTİ aktivisti Ian McKellen, Türkiye ziyareti sırasında 7 Nisan Cuma günü SPoD’un ofisini ziyaret etti ve LGBTİ aktivistleriyle bir araya geldi. İngiltere’nin en büyük LGBTİ hakları derneği olan Stonewall’un kurucularından olan McKellen, ziyaretini yine derneğin diğer bir kurucusu Michael Cashman ile birlikte yaptı.

McKellen ve Cashman LGBTİ aktivistlerinin kendi örgütlerinin çalışmalarıyla ilgili sunumlarını dinledikten sonra aktivistlere sorularını da yöneltti. British Council’in davetlileri bir araya getirdiği toplantıda SPoD haricinde, Lambdaistanbul, İstanbul Onur Haftası Komitesi, Kaos GL, Pembe Hayat, İstanbul Queer Art Collective, LİSTAG ve LADEG temsilcileri bulundu.

Ian McKellen konuşmasında, çoğu zaman toplumun büyük bir çoğunluğunun LGBTİ’leri tanımadıklarını, bu düşünceyi yıkmak gerektiğini belirtti. McKellen ‘Değişim bizlerle, LGBTİ’lerle başlıyor’ dedi. Bizlerin, LGBTİ’ler olarak, bu hareketi başlattıktan sonra, bunu tek başımıza değil, ortak paydada buluştuğumuz ve ittifak kurabileceğimiz taraflarla işbirliği içerisinde yapmamız gerektiğini söyledi.LGBTİ hareketinin içerisinde yer alan tüm grupların, örgütlerin, bağımsız aktivislerin, hareketin temel amacı doğrultusunda, birlikte, elele hareket etmelerinin hayati önemine değinen Lord Cashman ise, egolardan sıyrılarak, kendi içimizde kavga etmeyerek, verdiğimiz bu kavganın dışarıya dönük olduğunu kendimize hep hatırlatarak ilerlenmesi gerektiğini belirtti.

McKellen ve Cashman aktivistlerle fotoğraf çektirerek ve sohbet ederek toplantıya devam etti.