Skip to main content

İstanbul Sözleşmesi Tartışmalarının LGBTİ+lara Yansımaları : Türkiye, Polonya ve Macaristan’da Neler Oluyor?

By 9 Şubat 2021Haziran 8th, 2021Haberler

İstanbul Sözleşmesi Tartışmalarının LGBTİ+’lara Yansımaları: Türkiye, Polonya ve Macaristan’da Neler Oluyor? Reflections of the Istanbul Convention debates on LGBTI+ people: What is happening in Turkey, Poland and Hungary?

Türkiye’de uzun yıllardır bürokratlar tarafından kışkırtılan ve LGBTİ+’ları hedef gösteren nefret dili, İstanbul Sözleşmesi tartışmaları, pandemi ve en son Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör direnişi üzerinden arşa çıktı. LGBTİ+’lara dönük saldırılar ve buna karşı geliştirilen direniş sadece ülkemize özgü değil. Macaristan Polonya’da da İstanbul Sözleşmesi tartışmalarının odaklarından biri LGBTI+’lar ve  ‘Toplumsal Cinsiyet Kavramı oldu, LGBTI+’ların kazanılmış haklarına saldırıldı ve “dini milli hassasiyetler” adı altında LGBTİ+’lara ve hak savunucularına dönük nefret söylemleri ve davalar arttı.
Elbette buna karşılık gelişen mücadele şekiller olanakları da hepimizin sürekli gündeminde. İnsan hakları savunucuları olarak birbirimizin hikayelerini duymanın ve takip etmenin, geliştirdiğimiz mücadele yöntemlerini paylaşmanın dayanışmayı arrtıracağını ve mücadeleyi yükselteceğini biliyoruz. Bu amaçla  düzenlediğimiz bu çevrim içi panelimizde Türkiye, Polonya ve Macaristan’da faaliyet gösteren LGBTİ+ derneklerinde çalışmalar yapan  hukukçularla son yıllarda yaşanan gelişmeleri konuşacağız.
SPoD Hukuk Ekibi’nden Avukat Deniz Yıldız (Türkiye), Campaign Against Homophobia’dan Avukat Karolina Gierdal (Polonya) ve Háttér Society’den Av. Bea Sándor’un (Macaristan) konuşmacı olarak katılacağı, İKÜ Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ali Erdoğan’ın moderasyonu üstleneceği panelimize davetlisiniz. 
Çevrim içi panelimiz  10 Şubat 2021 saat 18.00’de Zoom’da gerçekleşecektir. Panele katılmak için buradaki kayıt formunu doldurmanız gereklidir.
 

Not: 1- Panelimizde İngilizce Türkçe / Türkçe İngilizce simültane çeviri ve Türkçe İşaret Dili çevirisi olacaktır. 
          

* Bu panel Hrant Dink Vakfı Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’ne aittir ve Avrupa Birliği’nin ve / veya Hrant Dink Vakfı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.