Skip to main content

LGBTİ+’lara Yönelik Kapsayıcı ve Olumlayıcı Sosyal Hizmet Uygulaması Kitabı Yayınlandı!

By 17 Eylül 2021Mart 26th, 2022Haberler

Türkiye’deki sosyal hizmet mesleğinin ve dolayısıyla uygulamasının, LGBTİ+’ları kapsamadığını söylemek mümkün. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler ve göçmenler gibi farklı dezavantajlı gruplara yönelik uygulamalar hem teorik hem de kurumsal hizmetler olarak gelişim göstermesine rağmen LGBTİ+’lar bu gelişim süreçlerinin dışarısında bırakıldılar ve bırakılmaya da devam ediliyorlar.

Bu kitap, sosyal hizmet uzmanlarının, LGBTİ+’ların farklı yaşam dönemlerine ilişkin ihtiyaçlarını ve sorunlarını anlayarak, yine LGBTİ+’ların sosyal ve duygusal refahlarını artırmaya yönelik müdahale(ler) gerçekleştirebilmelerini kolaylaştırmak için oluşturuldu. Kitabın ilk bölümünde, sosyal hizmet uzmanlarının LGBTİ+’lara yönelik uygulamalar gerçekleştirmesi noktasında bilmeleri gereken kavram seti yer alıyor. İkinci bölümde, ruh sağlığı alanındaki -sosyal hizmet uzmanları dahil- birçok meslek elemanının sahip olduğu mitlere açıklık getirilmeye çalışılıyor. Üçüncü bölümde ise sosyal hizmet uzmanlarının, LGBTİ+’lara yönelik gerçekleştire(bile)cekleri kapsayıcı ve olumlayıcı uygulamalara yardımcı olabilmesi için açılma süreci, cinsiyet uyum süreci, ailelerle çalışma, şiddet, nefret söylemi ve nefret suçları gibi konulara değiniliyor.

“LGBTİ+’lara Yönelik Kapsayıcı ve Olumlayıcı Sosyal Hizmet Uygulaması” kitabının, LGBTİ+’larla çalışan ya da çalışacak olan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki uygulamalarını kolaylaştırmasını diliyor ve bu doğrultuda, özellikle LGBTİ+’ların eşit, güvenilir ve destekleyici hizmet(ler) alabilmelerini umut ediyoruz.

Kitaba erişmek için tıklayın!

NOT: Kitabımız sınırlı sayıda bastırılmış olup, başvuru sırasına göre, 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren formu dolduranlara gönderilecektir. İstanbul/Beyoğlu’na yolu düşenler ise -derneğimiz pandemi sebebiyle her gün açık olmadığından, önceden arayıp geleceğine dair bilgi vermek şartıyla- derneğimize uğrayarak kitabı elden teslim alabilirler.

Kitabın basılı halinin size de gönderilmesini isterseniz buradan form doldurabilirsiniz.

* Bu rehber, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’ne aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.