Skip to main content

27 Nisan ve 4 Mayıs’ta “Lubunya Meydanı: Yaklaşan Seçimler”de buluşuyoruz!

By 18 Nisan 2023Mayıs 22nd, 2023Duyurular

SPoD ve ÜniKuir Derneği olarak seçimler yaklaşırken LGBTİ+’ların siyasete olan ilgisini arttırmak, eşit birer yurttaş ve siyasetin öznesi olduğunun bilinciyle genel siyasete dair tartışmalar gerçekleştirmek için “Lubunya Meydanı: Yaklaşan Seçimler” başlığında iki ayrı oturumda bir araya geliyoruz.

Kayıt olmak için tıklayın.

Afet ve Sivil Toplum İlişkisine Feminist ve Queer Çentik Atmak

Bu yıl gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine depremle, yıkımla, on binlerce insanın kaybı ve acısıyla, hala karşılanmayan ihtiyaçların siyasi sorumluluğunu görerek giriyoruz. Bizler deprem bölgesindeki LGBTİ+’ların yardımlardan eşit oranda faydalanamadığını, toplu alanlarda güvenle kalamadığını ve birçok temel ihtiyaçtan ve insani yardımdan mahrum bırakıldığını bildiğimiz ve dayanışmamızla birbirimizin çaresi olduğumuz günlerden geçiyoruz. Yaşadıklarımızın sebebinin yalnızca doğal afet olmadığını, her alanda uygulanan politikalarla doğrudan ilişkisi olduğunu biliyoruz. Seçim sürecine bunları unutmadan giriyoruz.

Tam da bu noktada sahadaki deneyimlerimizden yola çıkarak LGBTİ+’lar olarak afet ve kriz zamanlarında lubunya güvencesizliğini, afet müdahalelerine feminist ve kuir perspektifi nasıl katkı sunabileceğimizi ve LGBTİ+ hareketinin afet müdahalesindeki kapasitesini konuşmak için bir araya geliyoruz.

İlk oturumda afet, sivil toplum ve siyaset ilişkisini konuşmak için 27 Nisan Perşembe günü saat 20.00’da “Afet ve Sivil Toplum İlişkisine Feminist ve Queer Çentik Atmak” başlığında buluşuyoruz.

Seçimlere giderken LGBTİ+’lar ne düşünüyor?

Son yıllarda yerel ve genel seçimler ile halk oylaması süreçleri; birileri için kazanç birileri için kayıp olarak önümüze konuldu. Lubunyalar olarak bizler, bu durumun demokratik bir seçim ortamının ​zedelenmesine ve dahası tüm sivil ve siyasal alanın daraltılmasına nasıl kapı araladığını çok yakından deneyimledik. LGBTİ+ haklarının hedef alındığı bu dönemden çıkışın, seçim öncesinde ve sonrasında LGBTİ+’ları kapsayan bir diyalog zemininin kurulmasıyla mümkün olacağını biliyoruz.

Bu amaçla LGBTİ+’lar olarak yaklaşan seçimleri, seçim sonrası bizi nelerin beklediğini, LGBTİ+’ların seçim güvenliğini ve seçim sonrasında hareketimizin önceliklerinin neler olacağını konuşmak için bir araya geliyoruz.

İkinci oturumda seçimleri konuşmak için 4 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’da “Seçimlere giderken LGBTİ+’lar ne düşünüyor?” başlığında buluşuyoruz.

Etkinliğin iki oturumu da çevrimiçi olarak gerçekleşecektir.

Kayıt olmak için tıklayın.