Skip to main content

Sakat LGBTİ Günleri

By 11 Mayıs 2020Haziran 8th, 2021Haberler

İşaret dili ile etkinlik çağrısı videosu için TIKLAYIN!

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Sakat LGBTİ Çalışma Grubu olarak 2013 yılından bu yana sakat hareketi ile LGBTİ hareketini yan yana getirerek bir diyalog oluşturmayı, “sakat-engelli-özürlü-yeti yitimi” gibi kavramları tartışmayı, diğer taraftan “sakatlık” kavramının çağımızın algısal ve çevresel değişkenleri dikkate alınarak; yeniden tasarımı ve inşa edilmesi sürecinde; “zorunlu sağlam bedenlilik” bakış açısını ve sakat bedene yüklenen değer yargılarını değiştirmeyi, sakat LGBTİ’lerin iş, toplumsal hayat ve birçok alanda karşılaştıkları baskı ve ayrımcılıkları en aza indirmek için söz üretmeyi, Sakat LGBTİ’leri bir çatıda buluşturmayı amaçlıyoruz. Birlikte güçlendik ve mücadeleye devam ediyoruz.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı Gün ile Sakatlık Haftasını birleştirdiğimiz bu haftada düzenlemiş olduğumuz bir dizi erişilebilir etkinlik ile varoluş mücadelemizi, yaşam alanlarımızı, özgürlüklerimizi savunacağız, dayanışacağız, dostluğumuzu pekiştireceğiz ve sizlerle daha çok güçleneceğiz.

Biz, Gökkuşağının Altındayız
Burası Çok Güzel
Siz de Gelsenize!
SPoD Sakat LGBTİ Çalışma Grubu

*Tüm etkinliklerimiz sakat erişimine uygundur. Film gösterimlerinde Türkçe dublaj, Türkçe altyazı, işaret dili ve sesli betimleme yer almaktadır.
İletişim için: [email protected]

Etkinlik Programı
17 Mayıs
13:30 – SİNEBU
Bugün Eve Yalnız Dönmek İstemiyorum (Film Gösterimi)
15:30 – Derslik
Getem İle LGBTİ+ Kitapları Seslendiriyoruz
19 Mayıs
15:00 – Hrant Dink Vakfı
Sakat LGBTİ Paneli
Konuşmacılar:
“Normalliğin İcadı ve Sağlamlığın İcrası” Sibel Yardımcı
“Sakat ve LGBTİ Birey Olmak” Burak Gümüş
Moderatör: Hilal Başak Demirbaş
İşaret Dili Çevirisi: Kaan Göncü
18:00 – Hrant Dink Vakfı
Tomboy (Film Gösterimi)
20 Mayıs
13:00- Maçka Parkı
Sakat LGBTİ Pikniği
İşaret Dili Atölyesi
Atölye Yürütücüsü: Mustafa Demirkıran & Atilla Kocabalcıoğlu & Müge Ağat

Etkinlik Destekçileri:
ABD Başkonsolosluğu
Boğaziçi Üniversitesi
Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM)
Hollanda Başkonsolosluğu

Afişin betimlemesi: Afiş çapraz biçimde gökkuşağının neon renklerine boyanmış. Üzerine ise orta saydamlıkta beyaz baloncuklar saçılmış. Afişin üst orta kısmını neredeyse tamamen kaplayan beyaz kenar çizgili içi şeffaf olduğu için arka fonun görülebildiği bir dikdörtgenin içinde üst orta kısımda ufak fontta sırasıyla 10-16 MAYIS SAKATLAR HAFTASI, onun altında 17 MAYIS ULUSLARARASI HOMOFOBİ, TRANSFOBİ BİFOBİ KARŞITLIĞI GÜNÜ yazıyor. Bu yazının hemen altında ise hemen hemen 4 katı büyük bir fontla SAKAT LGBTİ GÜNLERİ yazıyor. Bu dikdörtgenin biraz altında kendinin iki katı daha uzun olan yine aynı şekilde beyaz çizgilerin oluşturduğu 9’a bölünmüş saydam bir dikdörtgen yer alıyor. İlk sütun diğer iki sütunların her birine nazaran yarım genişlikte ve ilk sütunu oluşturan üç kutucuğun içinde sırasıyla 17 MAYIS, 19 MAYIS ve 20 MAYIS yazıyor.

En üstte yer alan 17 MAYISIN sağındaki ilk kutuda üstte 13:30 SİNEBU, onun altında FiLM GÖSTERİMİ onun altında bold fontta BÜGÜN EVE YALNIZ DÖNMEK İSTEMİYORUM yazıyor. Etkinlik saatinin altı kalın beyaz çizgi ile çizili. Bu kutunun sağ tarafında yer alan diğer kutuda ise üstte 15:30 altta GETEM İLE LGBTİ TEMALI KİTAPLARI SESLENDİRİYORUZ yazıyor. Yine etkinlik saatinin altı kalın beyaz çizgi ile çizili.

Ortada yer alan 19 MAYISIN sağındaki ilk kutuda üstte 15:00 HRANT DİNK VAKFI, onun altında bold fontta PANEL onun altında daha ufak yazıda MODERATÖR: HİLAL B. DEMİRBAŞ KONUŞMACILAR:DOÇ.DR.SİBEL YARDIMCI, BURAK GÜMÜŞ yazıyor. Etkinlik saatinin altı kalın beyaz çizgi ile çizili. Bu kutunun sağ tarafında yer alan diğer kutuda ise üstte 15:00 HRANT DİNK VAKFI altta FİLM GÖSTERİMİ TOMBOY yazıyor. Yine etkinlik saatinin altı kalın beyaz çizgi ile çizili.

Dikdörtgenin sol altında yer alan 20 MAYISIN sağındaki ilk kutuda üstte 13:00 MAÇKA PARKI, onun altında bold fontta SAKAT LGBTİ PİKNİĞİ VE PİKNİKTE ATÖLYELER yazıyor. Etkinlik saatinin altı kalın beyaz çizgi ile çizili. Bu kutunun sağ tarafında yer alan diğer kutuda ise üstte PİKNİKTE altta İŞARET DİLİ ATÖLYESİ onun altında daha ufak fontta MODERATÖRLER:ATİLLA KOCABALCIOĞLU, MUSTAFA DEMİRKIRAN, MÜGE AGAT yazıyor. PİKNİKTE yazısının altı kalın beyaz çizgi ile çizili.

Bu geniş dikdörtgenin hemen altında paralel olarak sırasıyla SPoD’un web adresi, Facebook ve Twitter hesapları sollarında sembolleriyle yer alıyor. Bunun hemen altında afişin tabanında krem rengi bir şerit yer alıyor. Bu şeridin içinde sırasıyla SPoD, SAKAT LGBTİ, GETEM, SESLİ BETİMLEME DERNEĞİ, AMERİKA VE HOLLANDA KONSOLOSLUKLARININ logoları yer alıyor.