Skip to main content

SPoD Şugariyet Ödülleri 2020 Kategorileri Açıklandı!

By 16 Kasım 2020Haziran 8th, 2021Haberler

Geçtiğimiz yıl, derneğimizin kuruluşunun 8. yılında şaşalı bir tören ile gerçekleştirdiğimiz, hareketimizdeki emekleri ve motivasyonları görünür kılmak ve kutlamak yola çıktığımız LGBTİ + Hareketi Şugariyet Ödülleri 2 yaşında!

SPoD olarak bir aradalığımızı ve gücümüzü pekiştirmek için onun yıl dönümümüzde gelenekselleşeceği sözünü verdiğimiz Şugariyet Ödülleri’ni bu yıl pandemi koşullarından bu yıl 9. yıl dönümümüzde gerçekleştiremiyoruz. Fakat online bir etkinlikle ödül töreni coşkusunu sizlere ulaştırmak için çalışmalara çoktan başladık. Kasım’da kimselere söz vermeyin !.

LGBTİ + hareketine ister örgütlü ister bireysel olarak uygulamada, pek çoğuna cesaret ve güç veren, rol modeli olan, yeni fikirlerle patikalar, azim ve umutla çalışmalarda bulunan kişi ve kurumların hareketimize katkılarını daha görünür kılmak üzere çıktığımız bu yolculuk bu yolculukta, dayanışmada, birbirimizi güçlendirmede ve motivasyonumuzu artırmada bize iyi gelenleri ve başarılarımızı takdir etmek yatıyor.

LGBTİ + hareketinde yıllardır heteroseksizm ve cisseksizm ile mücadele eden tavrı, duruşu, sesi, etki alanı, sınır tanımazlığı, mücadelesi ile belleğimizde iz bırakmış kişi ve kurumlara, bireysel ve örgütlü başarılarımıza, hikayelerimize, deneyimlerimize gelin daha yakından bakalım.

Kategoriler Neler?

Yılın En İyi Karantina Etkinliği

Muhtelif mecralarda çeşitli mecralarda bir araya gelmenin, dayanışmanın, örgütlenmenin yollarını aradık gerçekleştirme ihtimali yok de yabancı biz LGBTİ + ‘lar çeşitli mecralarda bir araya gelmenin, dayanışmanın yollarını aradık. 

Bu kategoride yaratıcı, yalnız çözümlerle LGBTİ + camiasını yalnız bırakmayan, onun koşulda bir arada olabileceğimiz kişileri ve kurumlara oy veriyoruz.

Yılın Alan Açanı

Yıl içinde bazı yol arkadaşlarımız daha kapsayıcı bir LGBTİ + hareketi için çalışma attı. Birimize yeni alanlar, genişler açtı. 

Bu kategoride LGBTİ + camiasının çok kültürlü, kimlikli yapısına yeni renkler katarak kapsama alanımızı genişleten kişi ve kurumları oyluyoruz.

Yılın Şarkısı

Gökkuşağına ve çeşitliliğimize selam göndererek mücadelemize ses olan ve dilimizden düşmeyen şarkılar bu kategoride yarışıyor.

Yılın Sanat Güneşi

Ana akım kültür-sanat dünyası LGBTİ + sanatçıların ve üretimlerin temsili türlü türlü güçlüklerle dolu. Bu hegemonik yapılanmanın gölgesinde çatlaklardan sızan ya da sektörde yer bulamayan, yer bulsa da fark edildiğinde nefret söylemine maruz kalan ve hedeflenen LGBTİ + sanatçılar ve üretimler, bu kategorinin adaylarını oluşturuyor.

Huysuz Virjin Yılın But Gullümlüsü

Gullüm alıkmak bizler için bir dayanışma ve hayatta kalma yöntemi. Yalnız olmadığımızı hissettiren, dayanışmanın ağlarını ören, neşesi, coşkusuyla içimizde umudu yeşertenlerin mücadelemizdeki katkılarını bu kategori ile kutluyoruz. 

Bu ödül adını daim kılmak, Huysuz Virjin anısına verilecektir.    

Yılın İlham Perisi

Bu kategori, LGBTİ + ‘lara ve hareket; Temsil ettikleri, örgütlenme alanları ve görünürlük mücadeleleriyle ilham olanlara verilmektedir. 

Adaylar çizimleri, eylemleri, eylemleriyle güç veren, seslerini kendi açtıkları yeni yollardan farklı medya ve platformlara taşıyan isimlerden oluşuyor.

Yılın Hafıza Çalışması

Hareketimizin tarihi cis-hetero egemenliğine atılan çentiklerle dolu ve bizler bu çentikleri gerek arşiv ve bellek çalışmalarıyla gerekse sözlü tarih çalışmalarıyla önümüze getiren ve belleğimizi, mücadelemizi, öfkemizi, gullümüzü diri tutanlardan öğreniyoruz. 

LGBTİ + ‘ların varoluşesinin bugüne kadar ve geleceğe taşınmasına katkı sunmaklara oy veriyoruz.

Yılın Çıkış Yapanı

LGBTİ + hareketi onun geçen yıl daha da güçleniyor. Bu yıl mücadelemize yeni dahil olan, etkileyici çıkışıyla bizlere umut aşılayanlar bu kategoride yarışıyor.

Uluslararası Destek Ödülü       

LGBTİ + hak mücadelesi dünyanın her yerinde sürdürülüyor. Bu mücadeleyi veren yol arkadaşlarımıza “nerede olursanız olun sizi görüyor, duyuyoruz ve yanınızdayız” diyoruz. 

Bu kategoride uluslararası alanda bu yıl dikkatimizi çeken, bireysel ve kurumsal mücadele örneklerini oyluyoruz ve “asla yalnız değilsiniz” i bir kez daha, hep birlikte söylüyoruz.

Süreç Nasıl İşleyecek?

Öncelikle mücadelesi ve temsil ettikleri ile LGBTİ + hareketinin uygulanması genişleten, yeni ufuklar açarak cesaret ve güç veren isimlerden oluşturduğumuz jürimizi yakında duyuracağız.

Sizlerden aday önerileri sonrasında tekliflerine göre kategorilere uygunlar belirlenecek ve Hormonlu Domates Ödülleri’nde gibi internet oylamasına sunulacak. Oylamaya jürinin oyları% 30 oranında etki ederken,% 70 puanların oyları kazananların belirlenmesinde önemli rol oynayacak. 

Kazananları çeşitli performanslar ve eşli eşyalarımızda Kasım ayında düzenleyeceğimiz ödül töreni ile duyuracağız. Öyleyse ödül gecemizde görüşmek üzere!

Şugariyet Ödülleri 2020, FNF Türkiye Temsilciliği’nin desteğiyle gerçekleştirilmektedir.