Skip to main content

Türkçe Edebiyata Queer(den) Bakış “Gölgeler Çekildiğinde” ile devam ediyor.

By 12 Mayıs 2022Mayıs 16th, 2022Duyurular

SPoD’un “Türkçe Edebiyata Queer(den) Bakış” başlıklı Edebiyat Tartışmaları serisinin üçüncü dönemi üçüncü oturumuyla devam ediyor.

Cüneyt Yüce yürütücülüğünde ve Sevcan Tiftik kolaylaştırıcılığında ilerleyecek tartışmaların üçüncü oturumu, 26 Mayıs Perşembe akşamı 19.30’da gerçekleşecek. Bu oturumda Cahide Birgül’ün ilk olarak 1998 yılında yayımlanan Gölgeler Çekildiğinde adlı romanı üzerine konuşacağız.

Hasta babasıyla yaşayan Esin’in aniden çıkagelen bir misafir ile sarsılan hayatının anlatıldığı metinden hareketle “kutsal aile”, beden, “normal” ve “anormal” gibi kavramları tartışarak metindeki queer potansiyellere dair fikirlerimizi paylaşacağız.

Etkinlik, hibrit olarak hem yüz yüze hem de çevrimiçi formatta gerçekleşecek. Tartışmalar temmuz sonuna kadar devam edecek. Daha sonraki oturumların tarihleri ve tartışılacak kitaplar ise şöyle:

30 Haziran 19:30-21:30 Haberci Çocuk Cinayetleri – Perihan Mağden
28 Temmuz 19:30-21:30 Birbirimize – Ahmet Tulgar

İstanbul’da yüz yüze yapılacak etkinlik, eş zamanlı olarak Zoom üzerinden mekâna gelemeyen veya şehir dışından katılımcılarla birlikte gerçekleşecektir. Her etkinlik öncesinde kayıtlı katılımcılara link ve mekân adresi iletilecektir. Buluşmaların kontenjanı yüz yüze 15, çevrimiçi 15 olmak üzere 30 kişiyle sınırlıdır. Katılımcılar kayıt sırası esas alınarak belirlenecektir. Her buluşma öncesinde katılımcıların gelip gelmediği teyit edilerek, gelmeyenlerin yerine yedek olarak belirlenen sıradaki kişiler alınacaktır. Online katılım taleplerinde ise öncelik İstanbul dışındaki katılımcılara verilecektir.

Etkinliğe katılmak için linkteki formu doldurmanız yeterlidir. Daha sonra, talep sırasına göre katılımcılara etkinlik mekânına dair ayrıntılı bilgi ve Zoom linki iletilecektir.

Gelecek etkinlikler için önceden rezervasyon yapılmamakta ve her etkinlik için ayrı kayıt gerekmektedir. Türkçe Edebiyata Queer(den) Bakış etkinliklerine kayıt tarihlerini kaçırmamak için SPoD’un sosyal medya hesaplarını takip etmenizi öneririz.

Edebiyat Tartışmaları, herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.
Katılımcıların tartışmalara seçili kitabı okuyarak gelmesi beklenmektedir. Ek okuma metinleri katılımcılarla paylaşılacaktır.

Etkinlik başvuru formunu doldurmak için tıklayın!

*Bu etkinlik Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı Türkiye sponsorluğunda gerçekleştirilmektedir.