Skip to main content

“Türkçe Edebiyata Queer(Den) Bakış” İkinci Dönemi Başlıyor!

By 22 Mayıs 2020Haziran 8th, 2021Haberler

6 Aralık 2018’de başlayan SPoD’un “Türkçe Edebiyata Queer(den) Bakış” başlıklı Edebiyat Tartışmaları serisi, 11 Mart 2020’de ikinci dönemiyle kaldığı yerden devam ediyor. Cüneyt Yüce ve Sevcan Tiftik’in yürütücüsü olduğu bu etkinlik dizisi her ay bir kitabı odağa alacak. Beş ay boyunca sırayla Mehmet Murat Somer’in Hop-Çiki-Yaya serisinden Buse Cinayeti romanı, Perihan Mağden’in Haberci Çocuk Cinayetleri, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Ben Deli Miyim? tefrika romanı, Aslı Biçen’in Elime Tutun’u ve Sema Aslan’ın Kozalak’ı tartışılacak.

Türkçe Edebiyata Queer(den) Bakış etkinliklerinin takvimi şöyle:

11 Mart 19:00-21:00           Mehmet Murat Somer, (Hop-Çiki-Yaya) Buse Cinayeti

8 Nisan 19:00-21:00            Perihan Mağden, Haberci Çocuk Cinayetleri

7 Mayıs 19:00-21:00            Hüseyin Rahmi Gürpınar, Ben Deli Miyim?

9 Haziran 19:00-21:00         Aslı Biçen, Elime Tutun

8 Temmuz 19:00-21:00       Sema Aslan, Kozalak

Tartışmaların ilkinde ele alacağımız kitap ise Mehmet Murat Somer’in Buse Cinayeti. Buse Cinayeti, Somer’in yedi kitaptan oluşan Hop-Çiki-Yaya adlı polisiye serisinin ilk halkası. Fazlasıyla “erkek” bir tür olan polisiye türünün içinde farklı bir noktada duran bu seri hem türün konvansiyonlarını esnetiyor hem de polisiyenin böyle “gullümlü” de olabileceğini gösteriyor. Serinin başkarakteri olarak dedektifliğe soyunan Burçak da tanımları umursamamasıyla alışık olduğumuz o dedektiflerden çok farklı. İlk buluşmamızda Buse Cinayeti’nden hareketle kitabın queer imkânlarını, tür ve cinsiyet gibi ilintili olgularla birlikte parodi ve karnaval kavramlarını; bunların queer ile olan ilişkilerini konuşacağız.

Edebiyat Tartışmaları, herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Her etkinlik için ayrı kayıt gerekmektedir. Buluşmaların kontenjanı 15 kişiyle sınırlıdır. Katılımcılar kayıt sırası esas alınarak belirlenecektir. Her buluşma öncesinde katılımcıların gelip gelmediği teyit edilerek, gelmeyenlerin yerine yedek olarak belirlenen sıradaki kişiler alınacaktır.

Kayıt için atolye@spod.org.tr adresine, konu başlığında “Edebiyat Tartışmaları” yazan bir e-posta göndermeniz gereklidir. 

Katılımcıların tartışmalara seçili kitabı okuyarak gelmesi beklenmektedir.

Lütfen sadece içerisinde bulunduğumuz ay için kaydolunuz. Gelecek etkinlikler için önceden rezervasyon yapılmamaktadır.

Fotoğraf: Julia Malkova