Skip to main content

2020 Faaliyet Raporumuz Yayınlandı!

By 30 Haziran 2021Mayıs 22nd, 2023Duyurular

2020 yılı Mart ayından itibaren koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) pandemisiyle LGBTİ+’ların ve LGBTİ+ odaklı çalışmalar yürüten kurumların mücadelesini daha da zorlaştıran bir yıl oldu. Türkiye’de halihazırda temel haklara erişimde zorluk yaşayan LGBTİ+’lar hem sağlık, barınma, çalışma, eğitim, güvenlik gibi haklara erişimde ihlallerle, hem sosyal medyada zorbalık, hedef gösterme ve nefret söylemiyle hem de evlere kapanmayla artan şiddetle, ekonomik güvencesizlikle baş etmeye çalıştı.

2020, SPoD olarak bizim için de oldukça zor bir yıldı. 16 Mart 2020’den itibaren evden çalışmaya geçerek derneğe gelen LGBTİ+’lara yönelik başvuruları e-posta adresleri ve LGBTİ+ Danışma Hattı aracılığıyla almaya başladık. Pandemide artış gösteren ayrımcılık ve nefret söylemlerine, bir de kısıtlamaların getirdiği koşulların eklenmesiyle haklarımızı, sağlığımızı koruma konusunda büyük zorluklarla karşı karşıya kaldık. Fiziksel mesafe ve izolasyona rağmen elimizden geldiğince iyilik halimizi korumaya çabaladık. Birbirimizle dayanışmaya ve ihtiyaçlarımızı gidermeye uğraştık. Tüm baskılara, ihlallere, kısıtlamalara, yaşam standartlarımızın düşmesine ve her türlü zorluğa rağmen birbirimizi gözetmeye ve güçlendirmeye, sesimizi birlikte yükseltmeye devam ettik.

Öte yandan dokuzuncu yaşımızı da kutladığımız bu yılda; faaliyetlerimiz kapsamında kurumsal kimliğimizi geliştirmeye, etkinlik ve alanları sürdürebilmeye, kapasitemizi korumaya, halihazırda gönüllü olarak çalışma yürütülen alanların istihdamına dair büyük çabalar sarf ettik. Ayrıca Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dayanışma Ağı’na (AĞ-DA) ve Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu’na (CİSÜ) dahil olduk. Dileriz, dayanışma ve ihtimamla yol alabileceğimiz nice birlikteliklerimiz ve çalışmalarımız olur.

Gökkuşağının altında eşit, adil, özgür bir dünya umuduyla!

Keyifli okumalar!

2020 Faaliyet Raporu

 

 

Bu yayın Haklara Destek Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’ne aittir ve Avrupa Birliği’nin ve/veya Haklara Destek Programı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.