HIV Çalışmaları

SPoD HIV Çalışmaları Birimi HIV’le yaşayan LGBTİ+’ların deneyimleri ve ihtiyaçları doğrultusunda özneleri güçlendirmek ve yaşadıkları ayrımcılıklara yönelik politika ve söz üretmek için mayıs 2020’’de kuruldu. İlk olarak SPoD içinde bulunan diğer çalışma alanları ve birimlerin kapasitelerinin geliştirilmesine odaklanıldı. Dernek içindeki LGBTİ+ Danışma Hattı ve Pazar Sohbetleri gönüllülerine, Hukuk ve Adalete Erişim, ve Psiko+ ekip ve birimlerine HIV farkındalığı ve HIV’le yaşamak üzerine eğitimler verilmeye başlandı. Aynı zamanda bu eğitimler derneğin avukat, sosyal hizmet uzmanı ve psikologlara yönelik eğitim içeriklerine dahil oldu. Böylelikle HIV’le yaşayan LGBTİ+’ların maruz bırakıldığı insan hakları ihlalleri ve çeşitli ayrımcılıklar, SPoD’un en önemli gündemlerinden biri oldu.

HIV çalışmaları birimi HIV üzerine söz üreten, araştırma çalışmaları yapan, HIV politikası tartışan, HIV’le yaşayan gönüllülerden oluşmaktadır. Aylık toplantılarda HIV’in Türkiye’de ve Dünya’da akademik ve sosyo-politik gündemini takip ederek, sağlık politikaları, HIV’le yaşamak, ayrımcılık, damgalama ve hak ihlalleri üzerine tartışmaktadır. Bu tartışmalardan yola çıkarak farklı savunuculuk faaliyetleri üretmekte, konuşmalar, eğitimler, atölyeler ve buluşmalar düzenlemektedir.

HIV çalışmaları birimimiz HIV’le yaşayan ve hayatında HIV’in yeri olan LGBTİ+’ların dayanışabildiği, beraberce güçlenebildiği ve sosyal politika üretebildiği bir platform olmayı hedeflemektedir. 1 Aralık 2021’de gönüllülerin HIV alanındaki kişisel deneyimlerini temel alarak ülke içindeki güncel durumu değerlendiren bir manifesto yayınlamıştır. Birimin kuruluş sürecini, kurulma sebeplerini, hedeflerini ve benimsediği yaklaşımları ele alan “Biz Olmadan Bizim İçin Hiçbir Şey Yapamazsınız” adlı manifestoyu okuyarak birim hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

HIV Çalışmaları Birimi ile ilgili sorularınız, önerileriniz, deneyim paylaşımlarınız ve destek için [email protected] mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.

*Akademik araştırmalara katılımcı desteği sunmak HIV çalışmaları biriminin önceliklerinden biri değildir.
*HIV ile ilgili sorularınız ve danışmak istediğiniz konular için LGBTİ+ Danışma Hattımızı arayabilrisiniz.