Skip to main content
Kendinden Ayırma Beni

KENDİNDEN AYIRMA BENİ

Dayanışmayla neler yapılabileceğini göstermek ve dayanışmanın hangi kapıları aralayacağını keşfetmek için yola çıkıyoruz!

Herkesin eşit ve adil şekilde ulaşması gereken barınma, istihdam, sağlık, eğitim gibi temel haklara LGBTİ+’lar erişemiyor. Birçok LGBTİ+ yaşam hakkı için bile büyük mücadeleler vermek zorunda kalıyor.

Biz SPoD’da tam 13 yıldır gökkuşağının altında adil, eşit, özgür bir dünya hasretiyle lubunyaların sesini yükseltmek, mücadelelerine omuz vermek için çalışıyoruz. LGBTİ+’ların maruz kaldığı hak ihlalleri ve ayrımcılıklar konusunda toplumda farkındalık yaratmak için çabalıyoruz. Yaşamlarına dokunduğumuz her bir lubunyanın nasıl güçlendiğini ve bizlere hikayeleriyle nasıl yol gösterdiğini unutmuyoruz.

Danışma hattımızla, diyar diyar ve çevrim içi buluşmalarımızla; ülkenin dört bir yanındaki LGBTİ+’ların başı sıkıştığında, içi sıkıldığında ilk çalacağı kapı olmak istiyoruz. Canla başla çalışan ruh sağlığı, sosyal hizmet ve hukuk ekiplerimizle lubunyaların haklarına erişmesi için gayret ediyoruz. Siyasal katılım, akademi ve kültür sanat alanlarındaki çalışmalarımızla LGBTİ+’ların hayatın her alanında kendi kimlikleriyle var olabilmesini amaçlıyoruz.

Tüm bunları yaparken yanı başımızda bize destek olacak bir ele ihtiyaç duyuyoruz. Düştüğümüzde kaldıracak, yorulduğumuzda bize güç olacak bu elin sizden geleceğine inanıyoruz. LGBTİ+’lar ve dostlarımız, sizlere Kendinden Ayırma Beni diyoruz.

Bu onur ayı öncesinde LGBTİ+’lara ve LGBTİ+ dostlarına dayanışmayı yükseltmek için çağrıda bulunuyoruz. Hareketimize ve yanında duranlara birlikte daha güçlü olma çağrısı yapıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki lubunyalar için erişilebilir olmayı sürdürmek için sizin desteğinize ihtiyaç duyuyoruz. Biliyoruz ki her destek bir lubunyanın yaşamına değebilir, onun hayatında irili ufaklı dönüşümler yaratabilir. Çünkü bize koca bir okyanusta ufacık bir damladan ibaret olduğumuzu söyleseler de o koca okyanusların bir araya gelen damlalardan oluştuğunu biliyoruz.

Bu yıl onur ayı boyunca 13 yıldır LGBTİ+’ların hayatına nasıl dokunduğumuzu ve bundan sonra Türkiye’deki LGBTİ+ topluluğu için hayalimizin ne olduğunu anlatacağız. Sizi de geçmişimizi kutlamak ve yarın için kurduğumuz hayallerimize ortak olmak için bu çabaları görünür kılmaya ve bize destek olmaya davet ediyoruz.

Her kara kış sonrası geldiği gibi, bu sene de hoş geldi onur ayımız!
Yine hep birlikte kutlayacağımız için çok umutluyuz!

Bu kampanyanın dijital içerikleri Friedrich-Ebert-Stiftung Türkiye temsilciliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’ne (SPoD) aittir ve Friedrich-Ebert-Stiftung Türkiye temsilciliğinin görüşlerini yansıtmamaktadır.