Skip to main content

Türkçe Edebiyata Queer(den) Bakış etkinliği 28 Nisan’da “Yadigârlarım”ı tartışacak.

By 14 Nisan 2022Haberler

SPoD’un “Türkçe Edebiyata Queer(den) Bakış” başlıklı Edebiyat Tartışmaları serisinin üçüncü dönemi ikinci oturumuyla devam ediyor.

Cüneyt Yüce yürütücülüğünde ve Sevcan Tiftik kolaylaştırıcılığında ilerleyecek tartışmaların ikinci oturumu, 28 Nisan Perşembe akşamı 19.30’da gerçekleşecek. Ahmet Mithat Efendi’nin Dürdâne Hanım romanı ile başladığımız döneme Nâbizâde Nâzım’ın Yadigârlarım adlı kitabını tartışarak devam edeceğiz.

İlk olarak 1886’da yayımlanan Yadigârlarım, modern Türkçe edebiyatta eşcinselliğin göründüğü ilk metinlerden biri. Edebiyat tarihlerinde yalnızca “ilk köy romanı” olarak kabul edilen Karabibik ile Zehra’nın yazarı olarak anılan Nâbizâde Nâzım’ın görmezden gelinen bu “aykırı” metni, türün ilk örneklerinden olması sebebiyle önemini hâlâ koruyor. Biz de bu oturumda, yakın zamanda yeniden yayımlanan hikâyedeki queer potansiyelleri tartışacak ve metinden yola çıkarak Türkçede LGBTİ+ edebiyat geleneğine; bu gelenekte üstü örtülen, yokmuş gibi davranılan öteki seslere dair fikirlerimizi paylaşacağız.

Etkinlik, hibrit olarak hem yüz yüze hem de çevrimiçi formatta gerçekleşecek. Tartışmalar temmuz sonuna kadar devam edecek. Daha sonraki oturumların tarihleri ve tartışılacak kitaplar ise şöyle:

26 Mayıs 19:30-21:30 Gölgeler Çekildiğinde – Cahide Birgül
30 Haziran 19:30-21:30 Haberci Çocuk Cinayetleri – Perihan Mağden
28 Temmuz 19:30-21:30 Birbirimize – Ahmet Tulgar

İstanbul’da yüz yüze yapılacak etkinlik, eş zamanlı olarak Zoom üzerinden mekâna gelemeyen veya şehir dışından katılımcılarla birlikte gerçekleşecektir. Her etkinlik öncesinde kayıtlı katılımcılara link ve mekân adresi iletilecektir. Buluşmaların kontenjanı yüz yüze 15, çevrimiçi 15 olmak üzere 30 kişiyle sınırlıdır. Katılımcılar kayıt sırası esas alınarak belirlenecektir. Online katılım taleplerinde ise öncelik İstanbul dışındaki katılımcılara verilecektir.

Etkinliğe gelmeyecek/gelemeyecek katılımcıların yerine yedek olarak belirlenen sıradaki kişiler alınacaktır. Dolayısıyla katılamama durumunuz oluşursa bizlere iletmenizi rica ediyoruz.

Etkinliğe katılmak için linkteki formu doldurmanız yeterlidir. Daha sonra, talep sırasına göre katılımcılara etkinlik mekânına dair ayrıntılı bilgi ve Zoom linki iletilecektir.

Gelecek etkinlikler için önceden rezervasyon yapılmamakta ve her etkinlik için ayrı kayıt gerekmektedir. Türkçe Edebiyata Queer(den) Bakış etkinliklerine kayıt tarihlerini kaçırmamak için SPoD’un sosyal medya hesaplarını takip etmenizi öneririz.

Edebiyat Tartışmaları, herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.
Katılımcıların tartışmalara seçili kitabı okuyarak gelmesi beklenmektedir. Ek okuma metinleri katılımcılarla paylaşılacaktır.

Etkinlik başvuru formunu doldurmak için tıklayın!

*Bu etkinlik Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı Türkiye sponsorluğunda gerçekleştirilmektedir.