Skip to main content

“ALO, BEN DENİZ”: LGBTİ+ Danışma Hattı Deneyimleri yayında!

By 26 Kasım 2021Mart 26th, 2022Haberler

Bu yayınla, ilkelerimiz çerçevesinde size bizi, yani Deniz’i, bir adım daha yakından tanıtmayı amaçlıyoruz. Çünkü isimleri aynı olsa da aslında Denizlerin deneyimleri biricik, çeşitli ve duyulmayı hak ediyor, tıpkı özenle eşlik ettikleri ve özveriyle destek verdikleri akran danışanlar gibi.

SPoD, hizmet modellerini yaygınlaştırmayı bir stratejik hedef olarak görmektedir. Bu nedenle LGBTİ+ Danışma Hattı’nda biriktirdiği deneyimleri paydaşlarıyla paylaşmaya açıktır. Bu kapsamdaki yeni bir girişim olarak, beşinci yaşına girerken LGBTİ+ Danışma Hattı deneyimlerimizi bu yayında derlemeyi, yayımlamayı ve görünür kılmayı hedefliyoruz.

Bu yayınla ayrıca LGBTİ+ Danışma Hattı’nda gönüllülük yapmayı düşünen potansiyel akran danışmanlara da ulaşmak istiyoruz. Psikososyal destek alanında gönüllülük yapmak gerçekten özgün bir deneyim olmasının yanında kesinlikle aktivizmin farklı bir yöntemini içeriyor: topluluk güçlendirme yaklaşımını. İlgi duyan herkesi her yıl açtığımız gönüllü eğitimlerine başvurmaları konusunda teşvik ederiz.

Yayının ilk bölümünde Lambdaistanbul’dan SPoD’a doğru LGBTİ+ Danışma Hattı’nın tarihine tanıklık edip bu süreçte emek veren kişilerden bazılarının aktarımlarını dinleyeceksiniz. İkinci bölümde, LGBTİ+ Danışma Hattı’na LGBTİ+ Danışma Hattı gönüllülerinin gözünden bakarak buradaki bireysel ve kolektif serüvenlerine eşlik edeceksiniz. Son bölümdeyse Denizlerin etik dinleme deneyimlerine dair yayımlanmış bir çalışmayı okuyacaksınız.

Bu yayının ortaya çıkmasını sağlayan, anonimlik nedeniyle isimlerini tek tek anamadığım editoryal ekibime, LGBTİ+ Danışma Hattı ekibine, LGBTİ+ Danışma Hattı’ndan yolu geçmiş gönüllülere, hayatlarının bir döneminde akran desteği sağlayan tüm LGBTİ+’lara ve bu hizmetleri sürdüren SPoD dahil tüm LGBTİ+ örgütlerine teşekkürlerimi sunarım. Bu yayın, LGBTİ+ hareketinin ve aktivistlerinin yıllara yayılan emeklerinin kolektif ürünüdür.

Ve elbette özel bir teşekkür de tasarım ve çizimleriyle bu yayına kattıkları enerji sayesinde okumayı eğlenceli bir macera haline getiren sevgili Haktan, Merve ve Bartu’ya…

Son olarak, bu yayını okuyacak tüm LGBTİ+’lara şunu hatırlatmak isterim: Her zaman söylediğimiz gibi, yanlış da değiliz, yalnız da. İhtiyaç duyduğunuzda LGBTİ+ Danışma Hattı burada.

Keyifli okumalar!

Yayına erişmek için tıklayın!

* Bu yayın, The Black Sea Trust for Regional Cooperation desteğiyle hazırlanmıştır. Burada yer alan görüşler, The Black Sea Trust ve ortaklarının görüşlerini yansıtmayabilir.